Перейти до основного вмісту

Торговці протестують котируваннями

18 лютого, 00:00
У найближчі 4 - 4,5 місяця "розігріву" ринку не намічається Руслан МАЛАШЕНКО, АТ "Українські цінні папери"

Обіг у Позабіржовій фондовій торговельній системі минулого тижня фактично не збільшився і становив майже 5 млн. грн. Щоденне значення індексу ПФТС досить "спокійно" дрейфувало в межах плюс-мінус 0,7%, середнє тижневе значення становило мінус 0,03%. Можна стверджувати, що падіння індексу практично припинилося, вийшовши на бажану "поличку", тоді як два тижні тому середнє тижневе зменшення становило 1,21%; тиждень тому - 0,38%. Це, безсумнівно, тішить учасників торгів. З урахуванням психологічних очікувань трейдерів стає можливим невеликий сплеск значення індексу, а разом з ним і обсягів операцій.

Кількість корпоративних цінних паперів, операції з якими відбулися протягом тижня, зменшилася з 18 до 14, хоча торговельний оборот за ними становив 82% від усього тижневого обігу системи. Як і тижнем раніше, лідирувала енергогалузь, зокрема ДАЕК "Донбасенерго" (54,8% від усього обігу). З її акціями було проведено кілька "операційок", одна з яких потягла на 2 млн грн. Загалом за тиждень було куплено-продано близько 0,5% статутного фонду цього підприємства за цінами в 2,8-2,9 раза вище від номіналу. Мабуть, хтось уже зараз веде підготовку до купівлі за гроші блокуючого пакету акцій цього підприємства.

Другим "оборотистим" підприємством стало ВАТ "Авдєєвський коксохімічний завод" (9,38% обігу системи). Його зліт можна назвати випадковістю, яка не скоро повториться. По-перше, операції з цим підприємством відбуваються вкрай рідко (цього року - перша). По-друге, ціна акцій так і не змінилася (попри те, що багато "блакитних фішок" майже вдвічі втратили "вагу").

Третім (5,2% від усього обігу) став представник машинобудування ВАТ "Росава". Дивує, що було здійснено одиничну операцію з проданими-купленими акціями, яка становить половину всіх операцій за цей рік, та й ціна її чомусь перевищує найкращу ціну продажу на 31,2%. Пакет куплено порівняно невеликий (0,15% статутного фонду підприємства), але за ціну, що явно виходить за рамки розумного. Це дозволяє говорити про операцію, здійснену раніше. Але навіщо?

У четвер, коли стало відомо, що побачить світ третя емісія акцій ВАТ "Дніпрошина" (в розмірі третини від загального обсягу продажу статутного фонду), торговці зняли всі котирування на купівлю. І лише під кінець торговельної сесії вони з'явилися, але за цінами... 0,001 грн, щоправда, мільйонними пакетами. Таким чином торговці продемонстрували свій протест на цю емісію, яка значною мірою розбавить пакети декотрих фінпосередників і, можливо, зміцнить позиції керівництва підприємства. І все б гаразд, та інвестор-нерезидент не спить і в нього завжди напохваті калькулятор. Та й як йому це пояснити - не азіатською ж кризою...

Цікава ситуація складається навколо компенсаційного сертифіката - найбільш ігрового (хоча й не цінного) паперу системи. Попередній тиждень пройшов фактично без операцій за пониження ціни угоди на 14,07 %. Нинішній, мабуть, міг би стати тим переломним моментом, якого всі чекають... але не став. Ціни купівлі та продажу плавно опускалися, при цьому майже щодня мали місце великі операції. За теорією Чарльза Доу (фундатора індексу Доу-Джонса), збільшення обсягів підтверджує основний напрям руху цін, а його спрямовано поки що вниз. Тому тенденція до зростання котирувань КС відкладається на кілька тижнів, якщо тільки не втрутяться політичні чинники (як непродовження видачі КС на початку цього року з наступним збільшенням ціни мало не на гривню). Основні причини, передбачуваного зростання КС - пільгова купівля за КС в березні-квітні 1998 р. частини статутного фонду керівництвом підприємств (таких як ДАЭК "Запоріжобленерго"; "Дніпрообленерго"; ВАТ "Одесакабель"; ВАТ "Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча" тощо).

Уперше відбулася операція з облігаціями одеської муніципальної позики, хоча й невелика. В період підвищеного ризику при роботі з корпоративними цінними паперами цей факт є вельми багатозначним для консервативних гравців.

Щодо ОВДП, то найбільший попит, судячи з операцій, мали облігації з терміном погашення 18 тижнів. Оператори вважають, що протягом найближчих 4 - 4,5 місяців істотних змін у бік "розігрівання" ринку не станеться, тож вкладають гроші в облігації.

У портфель тижня ввійшли акції таких емітентів:

Прибутковість, % річних*

Київенерго 385,9

Сумське НВО ім. Фрунзе 33,1

Компенсаційний сертифікат** 318,6

Укррічфлот 720

*- прибутковість обчислено за цінами закриття минулого й нинішнього тижня без урахування податків і послуг Реєстратора

**- Компенсаційний сертифікат не є цінним папером. Випускається на пред'явника й не вимагає видатків на послуги Реєстратора

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати