Перейти до основного вмісту

Третє покоління зв’язку нарешті стане масовим

Ліцензії на 3G продаватимуть на відкритих аукціонах
22 вересня, 00:00

Національній комісії з питань регулювання зв’язку України (НКРЗ) доручено провести тендер на видачу ліцензій для впровадження зв’язку третього покоління. Як повідомляється у прес-релізі НКРЗ, 16 вересня 2009 року на засіданні Кабінету Міністрів України було прийнято розпорядження «Про порядок проведення конверсії смуг радіочастот для впровадження систем мобільного зв’язку третього покоління».

«Рішення уряду дає нам змогу найближчим часом провести тендер у вигляді відкритих аукціонів із продажу ліцензій для впровадження зв’язку третього покоління», — пояснив голова НКРЗ Сергій Колобов.

У НКРЗ впевнені, що прийнятий нормативно-правовий акт «не тільки дозволить створити сприятливий інвестиційний клімат на ринку мобільного зв’язку, а й істотно прискорить розвиток мобільного зв’язку третього покоління в Україні, дасть змогу вчасно і планово здійснювати необхідні заходи щодо забезпечення ефективного використання радіочастотного ресурсу, створить умови щодо надання населенню сучасних телекомунікаційних послуг зв’язку й забезпечить надходження до Державного бюджету України».

Нагадаймо, що послуги мобільного зв’язку нового покоління в Україні з’явилися ще з 1 листопада 2007 року. Але їх надавала лише філія «Укртелекому» «Утел». Тепер 3G-монополію зважилися порушити. Проте наскільки вдалим буде цей запізнілий крок у нинішніх умовах?

У найбільшому українському операторі мобільного зв’язку, компанії «Київстар», «Дню» зізнаються, що фактично вже не сподівалися на швидке впровадження 3G в Україні. Навіть розглядали можливості «перескоку» з другого покоління одразу на четверте, минаючи третє. Проте в прес-службі все ж таки зазначають, що «Київстар» вітає дане рішення Кабінету Міністрів, яке дозволить нарешті провести конкурс на ліцензії 3G. «Сподіваємося, що умови цього конкурсу будуть оголошені найближчим часом. При цьому саме від умов конкурсу залежатиме ступінь зацікавленості українських операторів у придбанні ліцензій», — зазначає «Дню» провідний спеціаліст із зв’язків зі ЗМІ мобільного оператора Сергій Товстенко-Забєлін.

Вітають близьку перспективу 3G й у компанії «МТС-Україна». «Рішення про «нульовий» варіант конверсії — це перший конкретний крок до проведення конкурсу, адже невизначеність умов виділення частот гальмувала весь процес видачі ліцензій на стандарт UMTS (Універсальна система мобільних телекомунікацій, один із стандартів для впровадження 3G у Європі. — Авт.)», — йдеться в коментарі «Дню» начальника відділу зв’язків із громадськістю компанії Вікторії Рубан. За її словами, дане рішення — більш ніж своєчасне. Адже за розвитком мобільних технологій Україна вже відстає від Європи та навіть найближчих сусідів — Росії, Вірменії, Узбекистану... «Якщо процес із видачею ліцензій затягнеться ще на рік-другий, взагалі може не бути сенсу розвивати 3G, а доцільніше буде «перестрибнути» одразу до четвертого покоління», — стверджує Рубан.

Та разом із тим, як констатують у «МТС-Україна», орієнтуючись на власну послугу мобільного інтернету, попит на послуги 3G в Україні вже існує й активно розвивається. Показово, що це відбувається на тлі кризових явищ і зменшення обсягів усього ринку зв’язку. Причина цьому — практично вичерпаний потенціал 2G, вважають у компанії. Третє ж покоління дасть поштовх до появи і розвитку якісно інших послуг. А в цьому зацікавлені як оператори, так і абоненти...

Як швидко українці зможуть масово відчути переваги 3G? Ринок на сьогодні вже готовий, і доля нового покоління мобільного зв’язку залежить виключно від зваженості рішень держави, вважає Рубан. Давно готові до старту 3G і в «Київстарі». «Після отримання ліцензії ми готові запустити зв’язок 3G приблизно упродовж півроку у великих містах, і далі продовжувати розширювати покриття по всій Україні», — інформує Товстенко-Забєлін.

Тож компанії чекають умов майбутнього тендеру. «Сподіваємось, що держава визначить однакові для всіх умови конкурсу та забезпечить достатній частотний ресурс для основних операторів зв’язку, які мають потенціал, інвестиції та досвід для розвитку технології стандарту UMTS в Україні, — висловлює свої побажання щодо тендеру Вікторія Рубан. — Важливо розуміти, що природно обмежений частотний ресурс має бути розподілений таким чином, щоб, з одного боку, створити жваву конкуренцію, а з іншого, обмежити кількість гравців, щоб не «підірвати» ринок».

За словами Рубан, велика кількість операторів із недостатнім частотним забезпеченням не призведе до нормального розвитку ані попиту, ані ринку взагалі. Адже наслідком завеликої суми загальних інвестицій, що буде набагато перевищувати попит, стануть високі ціни на послуги. За умов українських реалій, обмеженої платоспроможності населення це фактично не дасть ринку можливості зростати.

У мобільного оператора Life:) до майбутнього тендеру вже також висувають певні вимоги. Так, як зазначили «Дню» в прес-службі оператора, принциповим для розвитку ринку є те, щоб усі ліцензії на смуги, які держава планує вивільнити, були виставлені на торги одночасно. «Також ми виступаємо за рівномірний розподіл діапазону на чотири смуги по 25 Мгц. За умов одночасного тендеру та рівномірного розподілу смуг буде створено рівні конкурентні умови для всіх гравців ринку, які бажають розвивати зв’язок третього покоління», — вважають у Life:). Там, за умов отримання ліцензії, покрити 3G найбільші міста країни планують протягом кількох місяців.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати