Перейти до основного вмісту

«Це — братська могила для залізниці»

Так екс-міністр транспорту оцінив постанову про перетворення Укрзалізниці на акціонерне товариство
27 червня, 12:33

У середу, 25 червня, Кабінет Міністрів України затвердив постанову про перетворення Укрзалізниці на акціонерне товариство. Про це повідомив координатор реформування транспортної галузі Координаційного центру з впровадження економічних реформ Олександр Кава.

Як відомо, Закон «Про особливості створення державного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» було підписано главою держави ще в березні 2012 року. Він створив необхідну законодавчу основу для реформування залізниці. Проте початок процесу затримував Кабінет Міністрів, який не приймав відповідної постанови.

Згідно з документом від 2012 року, підприємство буде створене як публічне акціонерне товариство, 100% якого закріплюються у власності держави без права відчуження. Автори закону пропонують об’єднати в один господарюючий суб’єкт шість залізниць, а також підприємства, установи й організації залізничного транспорту загального користування. Крім того, в статутний капітал будуть внесені акції, частки і паї, що належать державі в компаніях, створених за участю підприємств залізничного транспорту.

Про необхідність прискорити перетворення адміністрації на акціонерне товариство говорять і аудитори. Зокрема про це йдеться в листі аудиторської компанії Ernst&Young, направленому до Кабінету Міністрів на початку цього тижня.

В Ernst&Young пропонують три етапи реформування української залізниці. Перший — створення єдиного акціонерного товариства ПАТ «Укрзалізниця». Зокрема шість залізниць і низка окремих підприємств об’єднають у структуру, зрозумілу для учасників ринку та інвесторів. За рахунок цього, вважають експерти компанії, скоротиться дублювання функцій управління, скорочення управлінського персоналу, відбудеться реформа ціноутворення для виключення перехресного субсидування.

Другий етап — виділення окремих видів діяльності за напрямами: пасажирський, логістично-вантажний, інфраструктурний. У цей час відбудеться виділення в окремі підрозділи дальніх пасажирських перевезень, сервісних компаній.

На третьому етапі передбачається перехід до цільової моделі ринку. Вона передбачає окреме функціонування вантажних перевезень і логістики, спеціальних сервісних послуг та пасажирських перевезень.

Йосип ВІНСЬКИЙ, екс-міністр транспорту і зв’язку:

— Створення єдиного підприємства на базі всіх підконтрольних Укрзалізниці — це монополізація ринку. Я категорично проти такого типу реформування. Таким чином створюється одна «братська могила» для підприємств, адже вони і надалі працюватимуть так, як і раніше, — без зовнішнього та внутрішнього контролю.

Я вважаю, що необхідно розділити полотно і руховий склад. Для інфраструктури має бути створене єдине підприємство. Не шість. А вагонні, пасажирські та тепловозні компанії повинні працювати як окремі підприємства і не належати до цього акціонерного товариства.

Також вважаю, що потрібно розділити такі функції Укрзалізниці, як державне управління і функція господарської діяльності. Тому що інакше виходить абсурд. Господарюючий суб’єкт не може бути наділений державними функціями.

Василь ШЕВЧЕНКО, екс-заступник міністра транспорту і зв’язку:

— На мою думку, прийнята постанова — це чергова спроба швидко отримати фінансування міжнародних організацій, зокрема й для підвищених виплат Укрзалізницею податків до бюджету, розбудови інфраструктури, побудови вагонів. Подібні схеми реформування використовуються часто. Але, як ми знаємо, для змін — безрезультатно.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати