Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Це лише верхівка айсберга»

Експерт — про банкрутство «Укртрансгазу»
13 червня, 18:16

Оператор газотранспортної системи (ГТС) України «Укртрансгаз» заявив про переддефолтний стан на ринку природного газу. Як наголошується в повідомленні компанії, причиною виявився негативний баланс, який виник «переважно в результаті несанкціонованого відбору ресурсу із системи».

За даними «Укртрансгазу», за фактом функціонування інформаційної платформи добового балансування газу в березні-квітні обсяг небалансу склав понад 2,5 млрд грн.

«Він сформувався переважно через несанкціонований відбір газу операторами газорозподільних систем (ГРС) на власні виробничо-технологічні витрати із мереж «Укртрансгазу». Із цієї суми боргу оператору ГТС було погашено до 0,05 млрд грн за два місяці», — йдеться в повідомленні.

«Укртрансгаз» зазначає, що заборгованість за балансуванням попередніх періодів, яка на момент переходу ринку на режим добового балансування склала 38,6 млрд грн, також відшкодовується виключно в судовому порядку і в неповному обсязі.

«Тому ресурсів для сплати позитивних небалансів учасникам ринку в оператора ГТС поки немає. Як наслідок, на ринку виникла переддефолтна ситуація: оператор ГТС не має можливості повністю погасити свої фінансові зобов’язання перед замовниками послуг транспортування. Найбільший борг зараз склався перед «Нафтогазом України», — заявляють у компанії.

КОМЕНТАР

Юрій КОРОЛЬЧУК, експерт Інституту енергетичних стратегій:

— Якось непомітно пройшла інформація про банкрутство «Укртрансгазу». Хтось написав, що банкрутство загрожує ринку газу в цілому. Хтось побачив дійсно дефолт самої компанії «Укртрансгаз». Спостерігаючи за появою таких новин, я вже грішним ділом подумав, що ось зараз, у цей момент, Президент Зеленський та його представники кинуться натовпом в «Укртрансгаз». Десятки камер зніматимуть обличчя Президента в глибокій задумі на тлі труб і кранів. Маховик розслідувань розкрутить питання боргів на ринку постачання газу, занижений тариф на розподіл газу. Але? Але. Кажучи словами відомих братів Зоряна і Шкіряка — «повоняють і заспокояться».

Так і сталося, на жаль. Про банкрутство «Укртрансгазу» забули. І традиційно всі переключилися на тему ринку електроенергії.

При цьому «Укртрансгаз» уже давно перебуває в перманентному стані дефолту завдяки потужним і тектонічним реформам «Нафтогазу» і Коболєва. Парадоксально. Генеруючи і забезпечуючи прибуток у майже 2,7 млрд. доларів за транзит газу, «Укртрансгаз» перебуває на межі виживання. «Нафтогаз», наче пилосос, висмоктує всі гроші компанії.

Але криза «Укртрансгазу» — це лише верхівка айсберга проблем на внутрішньому ринку газу. Облгази або оператори газорозподільних мереж уже давно констатують збитковість тарифів на розподіл (транспортування) газу. Це призвело до того, що облгази нарощують заборгованості перед «Укртрансгазом». Це ще додатковий пресинг на компанію.

Усі учасники ринку ходять по замкнутому колу. НКРЕ КП не затверджує економічно обґрунтованого тарифу для облгазів, який на сьогодні має становити 1,5 грн/куб. м, а насправді є втричі меншим. Низький тариф призвів до того, що облгази отримали збитки на суму більш ніж 12 млрд грн.

Фактично дії регулятора можуть спричинити колапс усіх учасників газотранспортної галузі. І про транзит російського газу, в тому числі, можна буде забути. А тому заяви «Укртрансгазу» про банкрутство — дуже близькі до істини.

Разом з тим, у цьому контексті насправді показовим є те, що облгази не здаються і конфлікт між ними та НКРЕ КП ще далеко не завершений. Тривають суди за отримання економічно обґрунтованого тарифу і компенсації від НКРЕ КП. Сума претензій становить майже 15 млрд грн. Наразі облгази поступово виграють суди і вже п’ять облгазів теоретично мають отримати від НКРЕ КП 2,5 млрд грн.

Вал проблем боргів накриває «Укртрансгаз», облгази і постачальників, які продають газ промисловим споживачам. У режимі добового балансування заборгованість «Укртрансгазу» перед компаніями склала 0,5 млрд грн. І «Укртрансгаз» банально не має грошей, щоб заплатити учасникам ринку.

Найбільшу вигоду від такої ситуації хоче отримати «Нафтогаз», який зацікавлений у банкрутстві облгазів та отриманні контролю за газовими мережами. Це стосується внутрішнього ринку. Не менший інтерес для «Нафтогазу» викликає і ситуація доведення «Укртрансгазу» до колапсу, що може загальмувати процес укладення нового транзитного газового контракту.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати