Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Центр притягання

Друга спроба його створення робиться не вiд доброго життя
16 серпня, 00:00

Нарешті у іноземних інвесторів в Україні з’явилося своє «довідкове бюро»: Кабінет Міністрів ухвалив постанову про створення Українського центру сприяння іноземним інвестиціям. За словами заступника міністра економіки України Володимира Ігнащенка, новостворювана структура не є органом державного управління. На невелику за штатом (до 30 чоловік) неприбуткову організацію покладається забезпечення інформаційно-аналітичної, методичної та організаційної підтримки інвестиційної діяльності, сприяння залученню прямих іноземних інвестицій в економіку країни.

При створенні центру, повідомив Ігнащенко, вирішили «не винаходити велосипед», а запозичити позитивний закордонний досвід функціонування агентств щодо залучення іноземних інвестицій, який налічує вже понад 12 років. Наше відставання від східноєвропейських сусідів багато в чому зумовлене тим, що створене вісім років тому Українське агентство сприяння іноземному інвестуванню свою місію не виконало і кануло в Лету. Чи буде друга спроба успішнішою?

Послуги, що надаються центром, за Ігнащенком мають кілька блоків. Перший — маркетинговий блок: конференції, презентації, круглі столи в Україні й за кордоном, тобто заходи, що пропагують привабливість інвестиційної діяльності в Україні. Щось подібне вже передбачалося здійснити в рамках державної програми «Інвестиційний імідж України». Однак усе закінчилося невдало. На думку Ігнащенка, причина невдачі в тому, що у програми не було фінансування й «ніхто не займався системно» іміджем України. Мабуть, тепер системний підхід стане відмінною рисою в діяльності нового центру. Заступник міністра вважає, що проведення таких заходів, як нещодавній економічний форум «міні-Давос» — це також прерогатива Центру сприяння іноземним інвестиціям. Тоді, можливо, за підсумками зустрічей керівництва країни з іноземними інвесторами буде видно конкретний результат: зі слів Ігнащенка, пропозиції інвесторів, внесені в ході круглих столів «міні-Давоса», так і не було узагальнено, а отже, залишилися поза увагою.

На думку Ігнащенка, сьогодні дуже важливо здійснити проект створення в Україні промислових парків (в одній лише Чехії є 200 таких парків). Важливу роль у цьому проекті також відведено центру, який має активно працювати з регіонами. Багато іноземних інвесторів, які представляють середній бізнес (виробництво запчастин до авто, складання побутової електроніки, виробництво будівельних матеріалів і т.п.), хотіли б працювати в Україні, але їх відлякує бюрократична тяганина з отриманням дозволу на земельну ділянку й будівництво. Цю проблему, вважає Ігнащенко, може вирішити приватний капітал чи орган місцевого самоврядування: вони купують земельну ділянку, а потім вкладають гроші в створення там належної інфраструктури (газо-, водо- і електропостачання, телекомунікації), після чого цю ділянку пропонують усім бажаючим для розміщення на ній окремих виробництв на умовах оренди. Незрозуміло, щоправда, за допомогою якого механізму центр стимулюватиме створення промислових парків.

Український центр сприяння іноземним інвестиціям має виконати функцію «єдиного вікна» для налагодження первинних контактів потенційних інвесторів з державними структурами, вважає Ігнащенко. При центрі буде створено бюро апеляцій: воно займеться досудовим урегулюванням суперечок між інвесторами і державними органами. Поки ж центр перебуває на організаційній стадії. Як обіцяє Ігнащенко, на конкурсній основі буде набрано «молоду команду», якій намагатимуться забезпечити пристойну зарплату. Щоправда, з самого початку виникає неузгодження: в держбюджеті-2005 кошти на оплату праці працівників центру не передбачені, і тому доведеться всі витрати вишукувати в межах кошторису Мінекономіки.

Уряд затвердив склад Наглядової ради центру. Її очолює міністр економіки України Сергій Терьохін. У Наглядовій раді широко представлено міжнародні організації. До її складу ввійшли директор представництва ЄБРР в Україні Камен Захарієв, президент Американської торгової палати в Україні Хорхе Зукоскі, президент і головний виконавчий директор фонду «Вестерн Ен Ай Сі Ентерпрайз Фанд» Наталі Енн Яресько, керівник діяльності МФК в Україні Олена Волошина, виконавчий директор Європейської бізнес- асоціації Ганна Дерев’янко, делегат німецької економіки в Україні Карін Рау та інші.

Як повідомляють news. finance. ua/ru, за даними Мінекономіки, загальний обсяг залучених в Україну прямих іноземних інвестицій у поточному році збільшився на $580 млн. і на 1 липня досяг $9039,2 млн. Лідером за темпами приросту іноземних інвестицій у першому півріччі став Севастополь (+19,2% з початку року), у той час як у Вінницькій (-4,3%), Запорізькій (-1,3%), Івано-Франківській (-0,9%) і Тернопільській (-0,4%) областях спостерігалося зниження обсягів надходжень у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати