Перейти до основного вмісту

Ціновий маятник

Річний показник інфляції, за оцінками експертів, може знизитися до 9%...
10 листопада, 00:00
ТЕМПИ ІНФЛЯЦІЇ В ЖОВТНІ ВИЯВИЛИСЯ НУЛЬОВИМИ ПІСЛЯ 0,1% У ВЕРЕСНІ. ЦЕ ЗУМОВЛЕНО ПРОДОВЖЕННЯМ ЗНИЖЕННЯ ВАРТОСТІ ПРОДУКТІВ ХАРЧУВАННЯ. ЗОКРЕМА, ФРУКТИ І ОВОЧІ ПОДЕШЕВШАЛИ НА 3,1% І 6,2% ВІДПОВІДНО / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Україна успішно виходить з економічної кризи, інфляцію зупинено, добробут громадян зростає. Про це вчора на засіданні уряду України заявив прем’єр Микола Азаров. «Не все ж так погано в нас, як комусь хочеться подати», — сказав він, коментуючи докори опозиції. «У країні другий рік поспіль фінансова стабільність... Третій місяць інфляція наближається до нуля, а реальна заробітна плата підвищилася на 10%. Реально зросла...» — нахвалявся Азаров.

«Ми вже почали поступово вибиратися із кризового провалу», — стверджує прем’єр-міністр. При цьому Азаров закликав своїх підлеглих «доносити до людей» суть усіх реформ і досягнень, щоб досягти «атмосфери довіри до влади».

Аналітики прогнозують: підсумковий річний показник споживчої інфляції у країні може становити 9% і нижче. На думку керівника інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні Миколи Івченка, незважаючи на можливість помірного зростання цін протягом двох останніх місяців року на окремі продукти харчування, послуги ЖКГ, одяг і взуття, у цілому за рік позитивна динаміка цін буде неістотною. Цьому сприятиме уповільнення розвитку вітчизняної економіки, зниження цін на світових товарно-сировинних ринках і комплектуючі на внутрішньому ринку, помірно-обмежувальна монетарна політика НБУ.

Темпи інфляції в жовтні виявилися нульовими після 0,1% у вересні, що пов’язано зі зниженням вартості продуктів харчування та безалкогольних напоїв на 0,3%. Фрукти й овочі подешевшали на 3,1% і 6,2% відповідно. Зниження світових цін на цукор призвело до зниження його вартості в Україні на 11,9% після зниження на 8,4% у вересні.

Проте сезонний чинник у жовтні все ж таки дав про себе знати, зазначають аналітики. Темпи зростання цін на молоко, сир і яйця становлять 3,8% проти 3,4% у вересні, на кондитерські вироби — 1,1% проти 0,7% відповідно, що пов’язано зі скороченням кількості сировини. Підтримувало інфляцію минулого місяця зростання тарифів ЖКХ, яке також прискорилося, — 0,3% проти 0,1%, цін на одяг і взуття — 0,5% проти 0,3% через сезонний чинник.

«Відсутність зростання цін у жовтні призвела до уповільнення інфляції в Україні в річному вираженні з 9% до 8,6%. Таку ж тенденцію було зафіксовано в Росії та Казахстані. Більше того, інфляційний тиск починає знижуватися в усьому світі, що пов’язано з уповільненням глобальної економіки», — зазначає Івченко.

Тим часом перший віце-прем’єр-міністр, міністр економічного розвитку і торгівлі Андрій Клюєв цьогорічним антиінфляційним чинником назвав зростання заощаджень населення. За його словами, обсяг депозитів фізичних осіб на початок 2011 року був 300,7 мільярда гривень, а збільшився протягом року на 10,6% (або на 28,9 мільярда гривень).

У той же час, незважаючи на позитивні заяви уряду та підбадьорливі прогнози аналітиків, передбачають, що рівень бідності до кінця року в Україні зросте до 26%. Як повідомив заступник голови Федерації профспілок України (ФПУ) Сергій Кондратюк, межа бідності в Україні — 1025 гривень щомісячного доходу. «За останніми даними, рівень бідності в Україні — 25,4%. Кожен четвертий українець не має можливості заробити собі на прожиття, не кажучи вже про членів своєї родини», — сказав Кондратюк. За словами профспілкового діяча, кожна друга родина із трьома й більше дітьми живе за межею бідності. Окрім того, заступник голови ФПУ зазначає, що рівень прожиткового мінімуму сьогодні нижчий за рівень бідності — 985 гривень із 1 жовтня 2011 року. За словами Кондратюка, трудові доходи у країні становлять 40%, решта — «це або соціальна допомога, або невідомо що».

Тож урядовці запевняють у стабільності тенденції до зниження інфляції. Але чи втримається до кінця року цінова рівновага в рамках однозначного числа? Відповідь залежить від декількох складових. Чи вдасться уряду домовитися про зниження ціни на російський газ та якою буде вартість «комуналки» — тільки деякі з них. Подальша інфляційна динаміка цікавить і українців, бо ж від неї залежить рівень та якість їхнього життя. Нагадаємо, що за даними Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук сьогодні близько чверті населення України перебуває за межею бідності. За словами директора Інституту соціальних досліджень НАН Олени Макарової, в Україні виживають на суму менше прожиткового мінімуму близько 17% людей. «Найбіднішими є багатодітні родини та сім’ї з дітьми до 3 років. Найбільша частка бідних — саме серед багатодітних сімей. І з народженням кожної наступної дитини ризик бідності зростає. А там, де більше 4 дітей, майже 90% бідних», — деталізувала вона. А от за підрахунками ООН ситуація з бідністю в Україні більш песимістична — нею охоплені майже 80% населення.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати