Тут не до страйків
Зношеність тепломагістралей у столиці перевищує 60%, комунальники за час підготовки до опалювального сезону змогли запобігти лише 10—15% поривів, які за статистикою трапляються в місті![](/sites/default/files/main/articles/24012014/10teplotrassa.jpg)
Якось навіть не віриться, що в сьогоднішньому Києві є люди, яких хвилює, як забезпечити столицю електроенергією, теплом і гарячою водою. Проте у вівторок у музеї «Київенерго», де з-поміж іншого можна побачити і видовбану в дерев’яній колоді «викопну» водопровідну трубу, журналістам дуже докладно розповідали про те, як готувалися до нинішньої зими, міняли наскрізь роз’їдені корозією теплотраси і які щодо цього плани на цей рік.
Торік енергетики столиці капітально відремонтували два з шести енергоблоків, 583 водогрійних і парових котлів, 16 насосних станцій і більш як дві тисячі теплопунктів. Під час гідравлічних випробувань, що проводилися із квітня по серпень, у місті було виявлено й усунуто 1022 пошкодження теплових мереж, розповідає виконавчий директор компанії Юрій Магера. Якби цю роботу своєчасно і ретельно не провели, то, за його словами, всі ці аварії дуже ускладнили б життя киян узимку. Утім, зношеність тепломагістралей у столиці перевищує 60%, і гідровипробування запобігли лише 10—15% поривам, які за статистикою трапляються в місті під час опалювального сезону. Виходить, що загальна їх кількість — далеко за десять тисяч. «На деяких ділянках наші бригади, — каже Магера, — практично живуть».
Водночас так званий латочний ремонт (аналогія ямкового у шляховому будівництві) не може розв’язати проблеми застарілих мереж. Тому «Київенерго» концентрується на реконструкції свого господарства (хоча насправді воно належить не компанії, а київській громаді). Торік відповідні роботи було проведено на Троєщині, Теремках, Борщагівці, Нивках та Оболоні, а також у центральних районах столиці. На вулицях Лаврській, Старонаводницькій, Промисловій, Барбюса, Щербакова, на Московському проспекті і Залізничному шосе було замінено цілі ділянки магістральних трубопроводів (діаметр 500—1200 міліметрів). Реконструкцію розподільчих мереж провели на ділянках вулиць Глушкова, Заболотного, Приозерній, Маяковського, Жолудєва, Бальзака і Каштановій. При цьому поставили рекорд: загалом у місті було замінено 110 кілометрів труб тепломереж. Обсяг передзимових інвестицій у теплове господарство становив 270 мільйонів гривень, а якщо врахувати ще й енергетичне господарство, то всі 800 мільйонів.
У «Київенерго» дуже пишаються нестандартним рішенням, ухваленим під час підготовки міського господарства до зими. Минулого року компанія вперше в історії одночасно підключала до тепла і соціальний сектор, і житло. Ці стресові зміни для мереж не минули непоміченими. На низці перевірених за допомогою гідровипробувань ділянок виникли нові пориви. Як розповідає директор підприємства «Київські теплові мережі» Євген Глушак, компанія застосувала під час реконструкції цих розподільчих тепломереж пластикові труби, що заздалегідь утеплені й ізольовані. Робилося це на 24 ділянках у Голосіївському, Деснянському, Святошинському та Шевченківському районах за узгодженням з райадміністраціями і громадськістю вже фактично під час опалювального сезону, в жовтні. Усі ці роботи було проведено за графіком упродовж одного місяця з мінімальним дискомфортом для мешканців. Відключення центрального опалення не перевищували (добре, що погода давала змогу) однієї доби, а гарячого водопостачання — дві. Це був пілотний проект, і компанія витратила на нього 10 мільйонів гривень, відновивши 10 кілометрів мереж. У результаті в опалювальний період істотно зменшилася кількість аварій і обсяг тепловтрат у мережах. Цього року така технологія, з урахуванням здобутого досвіду, буде знову широко використовуватися.
Магера вважає, що заміна 110 кілометрів труб це для столиці, враховуючи й зношеність мереж, і внутрішньоміську логістику, оптимальний обсяг. Ми не можемо одразу перекопати все місто і практично зупинити його, зазначає виконавчий директор компанії. Тому роботи ведуться не так, як заведено в Європі (замінюються всі ділянки, що відслужили 25 років), а вибірково. Для цього придбано спеціальний комплекс для неруйнівного контролю, а також налагоджено співпрацю з любителями підземної екзотики — дігерами, які сигналізують про протікання в комунікаціях. Планувати роботи з реконструкції мереж допомагає також аерофотозйомка міста за допомогою тепловізорів.
Міжнародні експерти допомогли «Київенерго» визначитися з планами на майбутнє. У модернізацію тепломереж і енергогосподарства слід за п’ять-сім років вкласти до 10 мільярдів гривень. Уже визначено, що 2014 року на ці цілі буде використано близько 300 мільйонів. Планується замінити, як і цього року, не менш як 110 кілометрів труб. Тактика, за словами Магери, «йти від найгіршого, його реконструкція дає максимальний ефект, до гіршого». Зокрема, буде завершено розпочатий цього року проект модернізації теплового господарства на Теремках-1. Розпочнуть роботу десять нових центрів з обслуговування клієнтів.
Звісно, у «Київенерго» є й чимало проблем. Чи не головна з них — це не надходження компенсацій за тарифами. За словами Магери, нинішній тариф не покриває навіть паливної складової витрат підприємства. У результаті, як вважає Магера, відсутність компенсації «дзеркально перетікає» в заборгованість «Київенерго» за спожитий газ перед «Нафтогазом України». Вона становить 3,1 мільярда гривень. А заборгованість київського бюджету перед «Київенерго» за різницею в тарифах на тепло для населення становить два мільярди гривень, борги бюджетних організацій за теплову енергію — 570 мільйонів гривень. Ще 1,1 мільярда — заборгованість за тепло перед «Київенерго» житлово-експлуатаційних організацій міста.
«День» запитав у керівників теплового господарства столиці, наскільки ефективними показали себе витрати на модернізацію теплового господарства столиці, чи є дані про зниження тепловтрат у мережах в результаті заміни трубопроводів. Там, де проводилися не «латочні» ремонти, а реконструкція мереж, сказав Магера, втрати тепер навіть нижчі від нормативних. А загалом втрати, і це дуже добрий показник, додав Глушак, становлять 0,25% ємностей мереж.