Титановий «вузол»
Один із найбільших в Європі виробників ільменітового концентрату залишається поза контролем державиПовернення державі в стислі терміни контролю над Іршанським гірничо-збагачувальним комбінатом (ГЗК), котрий працює в Житомирській області, не відбувається. Вже п’ятий місяць закрите акціонерне товариство «Кримський титан», яке у 2004 році взяло на п’ять років в оренду цілісний майновий комплекс згаданого підприємства (до того воно було державним, але його як самостійну господарську структуру ліквідували, перетворивши на філію кримчан), через суди успішно блокує як припинення оренди, так і процедуру інвентаризації орендованого майна. Останнє, до речі, мимоволі викликає підозри, що товариству є що приховувати, і деякі експерти навіть висловлюють припущення, що йде прихована приватизація основних фондів одного з найбільших в Європі виробників ільменітового концентрату, дефіцитної сировини для виготовлення пігментного двоокису титану, який на світових ринках йде, що називається, «з коліс».
«Кримський титан» навіть зміг заблокувати у судовому порядку потужний удар у вигляді скасування урядовими структурами спеціальних дозволів на користування деякими родовищами в Житомирській області (Іршанського — ільменітоносні піски з двоокисом титану, та Злобинецького — ільменітові руди із супутніми рідкоземельними металами ванадієм, скандієм, цирконом), на які 13 січня нинішнього року Кабмін без аукціону надав право користування новоствореному державному підприємству «Іршанський державний гірничо-збагачувальний комбінат».
Ситуація, що склалася, спонукала урядовців, з одного боку, до видачі нових жорстких наказів щодо негайного відновлення роботи державного підприємства, з іншого — до публічних перемовин із представниками товариства, які й відбулися наприкінці минулого тижня в Іршанську. Начальник департаменту Міністерства промислової політики Володимир Мешков на даній зустрічі визнав, що судова тяганина може тривати довго, тому закликав узгодити проведення інвентаризації і початок роботи на ільменітових кар’єрах державного підприємства. Претензії щодо ефективності управління держмайном, зі слів Мешкова, уряд мав до «Кримського титану» ще наприкінці 2007 року після відповідних перевірок. Член наглядової ради даного товариства Сергій Винокуров, у свою чергу, озвучив позицію, що варто дочекатися рішення судів. Крім того, він вказав, що Іршанський ГЗК зараз успішно працює, а чи буде так при поверненні під державне управління, впевненості немає, оскільки новостворене державне підприємство не має серйозних фінансових ресурсів. З огляду на це, «Кримський титан» занепокоєний перспективою різкого скорочення поставок титанового (ільменітового) концентрату на своє підприємство з виробництва пігментного двоокису титану в Армянську (Крим).
Зазначимо, що в даному плані застереження кримчан є виправданими. Заступник голови Житомирської облдержадміністрації Володимир Дебой наголосив, що керівництво області найбільш зацікавлене в стабільній ситуації на Іршанському ГЗК, підтриманні його в робочому режимі, оскільки від цього залежить життя тисяч людей (близько 2 200 осіб працює на підприємстві, а всього в Іршанську проживає понад шість тисяч чоловік. — В.К.). З його слів, «Кримський титан» свої соціальні зобов’язання виконує повністю.
Після напруженої дискусії представники товариства в принципі погодились, що інвентаризацію стану державного майна на комбінаті слід розпочати, проте документальне оформлення домовленостей побажали здійснити через кілька днів. Але ще до оформлення на сайті Міністерства промислової політики з’явилася інформація його прес-служби, в якій, з посиланням на першого заступника міністра Віталія Немилостивого, йшлося, що в результаті виїзних нарад в Іршанську і Вільногорську буде розроблено план спільних дій, а 30 січня в Мінпромі буде проведено нараду, де розглянуть заходи з його виконання. Наводяться також слова Немилостивого стосовно повідомлень про існування планів силового захоплення державою обох підприємств, які були поширені деякими мас-медіа: «Ніяких протиправних дій з боку Мінпромполітики не буде», — запевняє заступник міністра. Водночас він наголосив, що існує рішення суду, яке, цитуємо, «надає можливість державним органам зупинити незаконне використання державного майна, тому зараз розглядається питання щодо посилення охорони на цих підприємствах силами МВС». Отже, уряд залишає за собою право і жорсткого реагування.