У двері стукає інвестор
Чи відчинимо?За його словами, 2000 року до області надійде приблизно до $60 млн. реальних інвестицій. Водночас він вважає, що, судячи з того, який інтерес інвестори виявляють до нещодавно створених в області територій вільного інвестування, можна припустити, що коштів на розвиток промислового потенціалу регіону надійде ще більше. Підсумок перших двох тижнів після минулих виборів — цьому підтвердження.
Ю.Кононов із задоволенням зазначає, що останніми днями для переговорів приїжджає стільки інвесторів, що утворюється черга. Область має готові бізнес-проекти. Їх 37, вони зачіпають різні сфери промисловості — від важкого машинобудування до переробки сільгосппродукції. Щоправда, інвесторів поки, в основному, приваблюють дрібні мобільні підприємства, хоча згодом, вважає Ю.Кононов, їх мають зацікавити й інші проекти.
Перші прибутки від іноземних інвестицій намічено отримати вже в першому кварталі наступного року. Фірма «CCI» із Сіднея вклала $1 млн. у відкриття виробництва з випуску гірничошахтного обладнання в Красному Лучі.
У цьому ж місті реєструється ще одне підприємство з іноземними інвестиціями, котре займатиметься міжнародними вантажними перевезеннями, використовуючи 20 великовантажних «Рено». Звісно, ця фірма складе конкуренцію вже існуючому автотранспортному підприємству в Луганську, котре є регіональним монополістом міжнародних перевезень. У результаті виграють споживачі їхніх послуг, а в місті скоротиться кількість безробітних.
Працевлаштування на Луганщині — проблема проблем. У зв'язку із закриттям шахт та інших промислових об'єктів в Красному Лучі без роботи опинилися, тільки за офіційними даними, близько трьох тисяч чоловік. Дві нові фірми створять приблизно двісті робочих місць. І, треба вважати, це тільки початок. Розробляється проект будівництва електростанції й інших, не менш важливих для регіону підприємств.
Ще складніші соціальні проблеми обласній владі доводиться вирішувати в місті Стаханові. За два останні роки тут закрито майже всі шахти, зупинилися великі промислові підприємства, викинувши на ринок безробітних тисячі людей. Створення нових робочих місць для цього міста — завдання № 1. І перспективи для цього вже намітилися.
Угорська фірма найближчим часом відкриває виробництво мінеральної води. На базі Стахановського вагонобудівного заводу організується за допомогою інвесторів випуск пасажирських вагонів. Останній проект допоможе повернути на підприємство приблизно чотири тисячі чоловік.
Готовий розглянути цікаві проекти Луганщини, а також профінансувати їх Всесвітній банк. Йдеться про переробку шахтного газу-метану, що використовуватиметься для потреб міста. Свого часу від такої технології відмовилися, оскільки російський газ обходився набагато дешевше. Сьогодні інші часи й інші ціни, доводиться бути дбайливими господарями: названий спосіб утилізації газу став вигідним.
Але не тільки західних інвесторів приваблює Луганщина. Свій економічний інтерес знаходять тут і сусіди — приватні фірми Донецька. «Укрпідшипник», наприклад, вкладає кошти в розвиток виробництва з переробки шламів у Свердловську. Відходи будуть оброблятися, брикетуватися та як паливо реалізовуватися на зовнішньому ринку. Донецькі установки з переробки досить мобільні, що дає можливість легко переміщати їх, скажімо, до Стаханова, де є великі — до 3 млн. тонн — запаси цієї сировини.
Проте здійснення інвестиційної програми залежить не тільки від зусиль місцевої влади й доброї волі інвесторів. Багатьох з них, хоча вони й приходять на створені в області території вільного інвестування й користуватимуться неабиякими пільгами, лякає існуючий в Україні податковий прес.