Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«У квартирного лізингу немає чіткого механізму»

«День» дізнався, які державні «квартирні» програми сьогодні можна вважати «мертвими» і чому
12 лютого, 12:02

Держава планує виділити 2013 року близько півмільярда гривень на житло українцям. «2013 року на програму пільгового кредитування передбачено виділити з держбюджету 90 мільйонів гривень. Ми також плануємо отримати з місцевих бюджетів близько 60 мільйонів гривень. У сумі очікується виділення близько 150 мільйонів гривень», — розповів «Дню» перший заступник голови правління державного Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Євген Ісаєв. За словами чиновника, на інші програми передбачено такі суми: на «Доступне житло» (70% на 30%) — 50 мільйонів гривень і нещодавно ухвалено рішення про виділення ще 39 мільйонів гривень, на часткову компенсація процентної ставки банків — 65 мільйонів гривень, на дешеву іпотеку (під 3%) — 300 мільйонів гривень.

Тепер придивімося до деталей отримання бюджетних квартир.

Розпочнімо з молоді. Суто «молодіжною» на сьогодні є лише програма пільгового кредитування. Щоб отримати такий кредит, претендентам потрібно встигнути до 35 років відстояти чергу. Шанси отримати своє житло за рахунок держави у більшості не дуже високі.

Друга молодіжна програма — часткова компенсація ставки кредитів комерційних банків сьогодні практично не працює. Якщо точніше, кошти виділяються лише для того, щоб обслуговувати видані раніше кредити. Слід сказати, що програма дуже запитана серед молоді, але держава від неї чомусь відмовилася. Можна припустити, що спрацював чинник збереження бюджету, адже за всі роки роботи цієї програми державі довелося викласти величезні суми для фінансування.

Теоретично залишаються ще дві житлові програми, взяти участь у яких може будь-який українець незалежно від віку. Але й тут не все так просто. Так звана програма здешевлення іпотеки дає можливість отримати кредит на термін до 15 років під 16% річних у гривні, з яких 13% компенсує держава. Тобто людині потрібно гасити тіло кредиту і 3% річних. Ще претендентові не потрібно приносити виписку з квартобліку, як в інших програмах Фонду. Досить бути зареєстрованим у гуртожитку (на постійній основі) чи надати «Форму 3», що підтверджує, що на кожну особу припадає менш як 9 метрів квадратних житлоплощі. Проте всі ці здобутки зводяться нанівець завдяки одному пункту програми: подаватися на отримання здешевлення іпотеки вигідно лише за місцем реєстрації. Якщо ж ви зареєстровані в одному місці, а претендуєте на квартиру в іншому, то будьте готові, що дадуть кредит, але нормативна оцінка одного квадратного метра вважатиметься за місцем реєстрації. Наприклад, якщо ви мешкаєте в районному центрі чи селі, де нормативна вартість одного метра квадратного становить 4300 гривень, а в Києві — 7900 гривень, то ви можете брати кредит у Києві, але компенсацію порахують за ціною 4300 гривень. Залишок вартості житла доведеться сплатити з власної кишені. На зустрічне запитання «Дня», чи планується найближчим часом змінювати цей пункт, Ісаєв сказав, що це запитання до депутатів.

Допомогти українцям отримати свої заповітні квадратні метри покликана й ще одна програма, яка на підході, запевняють у Кабміні. Йдеться про здачу в оренду нового житла з подальшим правом викупу під 3% річних. Це дещо інше, ніж житловий лізинг, адже право власності до людини переходить лише після повного викупу квартир. «Ми віддаватимемо готові для проживання квартири. Тобто — став меблі, заходь і живи. Але право власності до повної виплати вартості квартири буде оформлено на Державну іпотечну установу (ДІУ)», — нещодавно пояснив подробиці нової програми голова правління ДІУ Валентин Рибачук. Проте Ісаєв не вірить, що програма спрацює. За його словами, у квартирного лізингу немає чіткого механізму. У цьому й полягає головний ризик програми.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати