Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

У США – перший український бізнес-форум

Експерт: «Прем’єру доведеться пояснити, що вихід Exxon Mobil — це прикрий випадок, а не повсякденна практика»
14 липня, 10:35
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

13 липня в США відбувся перший Американсько-український бізнес-форум. Українську делегацію представив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, кілька міністрів та голови «Нафтогазу України», Фонду держмайна, ДФСУ. Із американського боку були представники близько 150 компаній. Модератори — відомі фінансисти Джордж Сорос (був радником прем’єра Юлії Тимошенко) і Девід Рубенштейн. Про конкретні результати зустрічі на момент здачі номеру не було відомо. Адже бізнес-форум мав розпочатися пізно ввечері (різниця між Києвом та Вашингтоном — 7 годин). Утім, напередодні Кабмін планував розповісти американським бізнесменам про розвиток підприємництва, перспективи інвестиційної діяльності в Україні, а також — про результати економічних реформ.

Напередодні візиту в США міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус представив оновлену економічну стратегію України. «Ми вважаємо, що в Україні буде економіка, здатна створювати робочі місця, генерувати багатство. Як результат, якщо дотримуватимемо принципів економічних свобод, ВВП повинен подвоїтись за 15 років, виходячи зі зростання 4,5% на рік, проста математика. Звичайно, це консервативно для країни, яка відштовхується від такої низької бази, в результаті країна повинна сягнути 7% (зростання ВВП на рік. — Авт.)», — розповідав він. Що дає підстави для такого прогнозу? Судова та податкова реформа, поглиблення дерегуляції, поліпшення державного управління, прискорена приватизація тощо — все це основні реформи, прописані в цій стратегії. Цікаво, що після представлення стратегії пан Абромавічус відмовився відповідати на запитання преси, бо не мав часу. А варто було б. Адже, попри запевняння міністра, що документ написаний з чистого листа, нічого кардинально нового чи відмінного від попередніх аналогічних документів у ньому немає. Принаймні це випливає зі зробленого ним представлення. Всі старі обіцянки подані в новій обгортці. І цей документ уряд збирався везти в США...

ЗАВТРА У ВАШИНГТОНІ МІНІСТР ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ АЙВАРАС АБРОМАВІЧУС ТА МІНІСТР ФІНАНСІВ НАТАЛІЯ ЯРЕСЬКО ПЕРЕКОНУВАТИМУТЬ МІЖНАРОДНИХ КРЕДИТОРІВ, ЩОБ ВОНИ ПІШЛИ НА ПОСТУПКИ УКРАЇНІ В ПИТАННІ ПОГАШЕННЯ ЗОВНІШНІХ БОРГІВ / ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

До слова, про реформи, про успіхи в проведенні яких Кабмін теж мав намір розповідати у Вашингтоні. Запланована на минулий четвер Національна рада реформ при Президентові не відбулася! Причина її скасування — прем’єр не зміг прийти, отже, зустріч перенесли на цей тиждень, пояснив «Дню» міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус. Звісно, відсутність Яценюка можна списати на його зайнятість і заклопотаність на тлі останніх подій у країні та підготовку до візиту в США. Але, як розповіли «Дню» постійні учасники Нацради, одне з трьох питань засідання, яке зірвалося, — хід виконання реформ і визначення винних у провалі окремих реформ. «День» уже писав у матеріалі «Кабміну дали три місяці...» від 25 червня 2015 року, що останнє засідання Нацради виявилося дуже критичним у плані виконання економічних реформ. То ж про що збирається звітувати прем’єр інвесторам?

Запитання до економічних реформ є й у головного міжнародного донора України — Міжнародного валютного фонду (МВФ). Але свої застереження він висловив публічно. У Фонді підтверджують, що влада України «здійснює рішучі прогресивні заходи у відповідь на довготривалі економічні дисбаланси, незважаючи на складну економічну та фінансову ситуацію». Однак при цьому МВФ стурбований недавніми законодавчими ініціативами, які мають на меті розгорнути ці заходи. «Йдеться про останній актуальний пакет у складі семи законопроектів у фіскальній сфері, який пропонується винести цього тижня на розгляд парламенту. Ці законопроекти унеможливлюють заходи, які були здійснені в контексті підтриманої МВФ програми, в частині пенсійної реформи, реформи енергетичного сектору та раціоналізації витрат. Фіскальна вартість цих законопроектів може становити близько двох відсотків ВВП уже цьогоріч і 3,5% ВВП 2016 року... Якщо ці законопроекти будуть прийняті, вони істотно послаблять поточні зусилля на шляху до відновлення фіскальної стійкості та макроекономічної стабільності в Україні...», — йдеться у заяві Фонду. У МВФ кажуть, що Україні варто дотримуватися курсу реформ, економічного оновлення і відповідальної макроекономічної політики. Натяк МВФ наразі більш, аніж однозначний, особливо на тлі недомовленості з міжнародними кредиторами, термін розрахунків з якими наближається — 24 липня. До речі, завтра у Вашингтоні відбудуться перемовини з цими кредиторами за участю міністра фінансів Наталії Яресько. «Сторони підтвердили, що мають спільну мету — завершити боргову операцію України якомога швидше», — йдеться в прес-релізі Міністерства фінансів України та спеціального комітету кредиторів.

Тож, на що розраховує уряд в ході поїдки? Як пояснив «Дню» Абромавічус, КМУ представляє інвесторам перелік запланованих на презентацію підприємств. Їх, за словами міністра, на цей рік аж 345. «Наша мета — поїхати, розказати, що ми йдемо правильним шляхом. Фокус — на транснаціональні компанії», — пояснив він «Дню». За словами Абромавічуса, саме ці компанії знають, що економічні виклики і «турбулентність» закінчуються, тому вони будуть готові інвестувати в країну. Крім того, уряд, за його словами, робить ставку і на фонди прямих інвестицій.

КОМЕНТАР

Які шанси, що урядовий десант повернеться з позитивними новинами від інвесторів та кредиторів? Про це «День» запитав у президента «Центру ринкових реформ», колишнього міністра економіки Володимира ЛАНОВОГО:

— Міністр торгівлі США, анонсуючи цю подію, сказав, що — це форум для залучення американського бізнесу в Україну. Про основні інвестиційно-привабливі галузі — американці знають. Але бізнесу важливо також розуміти нормативні умови, в яких відбувається робота в Україні. На жаль, щодо цього у них є питання. Коли найбільша приватна нафтовидобувна компанія в світі, одна з найбільших корпорацій у США Exxon Mobil пішла з України, то — це був потужніший негативний сигнал для всіх бізнесменів США. Мотивуючи свій вихід, компанія вказала на зміну податкових правил на гірше, а також — на збільшення рентної плати за використання природних надр для видобування газу і нафти. Тож тепер прем’єру Арсенію Яценюку доведеться пояснити, що вихід Exxon Mobil — це радше прикрий випадок, а не повсякденна практика. Настільки майстерно йому це вдасться? Від цього залежить настрій американських інвесторів. Невід’ємною має бути й представлення податкової реформи в Україні. Адже ми бачимо, що вона уже стикнулася зі шквалом критики, як усередині країни, так і з боку МВФ. Інвестори захочуть почути й про те, чи буде автоматичне повернення ПДВ? Словенія та Чехія ввели чотирьохденний термін повернення цього податку, а у нас діє чотиримісячний! Крім того, Яценюк, певно, розповідатиме і про великі інвестиційні та економічні перспективи України. Але водночас йому треба переконати бізнесменів, що відтік робочої сили з країни — тимчасове явище. Чому це важливо? Для капіталу (особливо, великого) — принципово швидко набрати людей. Ще одна тема для домовленостей, яка не анонсується, але якій найвірогідніше буде приділена особлива увага, — співпраця у військово-промисловому комплексі. Зокрема, принциповим є виробництво і продаж зброї на спільних ринках. Наразі про це публічно не говорять, але дана сфера дуже цікава обом сторонам. Якщо США це запропонує, то за даним напрямом великий експортний потенціал. Найімовірніше, прем’єр буде про це говорити, зокрема, про те, що співпраця у ВПК можлива в галузі авіабудування, космічній. Перспективними для американських інвесторів є аграрний сектор та ІТ-сфера.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати