Перейти до основного вмісту

Україна створить «добрі офшори»

Парламент ухвалив закон, що має значним чином спростити життя інвесторам
03 грудня, 20:06

Йдеться про закон щодо усунення регуляторних бар’єрів для розвитку мережі індустріальних парків (ІП) в Україні (№2844), який сьогодні чекає підпису Президента.

На сьогоднішній день в Україні в державному реєстрі на обліку стоїть 12 індустріальних парків. Усі вони перебувають на проектній або передінвестиційній стадії.

Тобто, як зазначає у коментарі «Дню» експерт Інституту суспільно-економічних досліджень Світлана Ковалевська, поки що рано говорити про результати функціонування ІП в Україні або про ті пільги, які вони надають інвесторам на підставі Закону «Про індустріальні парки» від 21.06.2012. Але, за її словами, ідея вдосконалити механізми створення таких інструментів залучення інвестицій, безумовно, гідна уваги. Оскільки для країни сьогодні надзвичайно важливо створювати сприятливі умови для інвесторів. Саме інвестиції з високою частиною додаткової вартості й експортоорієнтованою продукцією здатні вивести економіку з кризи, зазначає експерт.

По суті своїй ІП — це свого роду «офшор» — певна територія з відповідною інфраструктурою (офісними, промисловими, логістичними й іншими об’єктами), що працює як єдиний бізнес-центр, якому держава надає низку преференцій, зокрема податкових.

Світовий досвід свідчить про успішність такої економічної моделі розвитку ділової активності. Наприклад, у США зареєстровано близько 400 ІП (найвідоміший — це, мабуть, Силіконова долина), в Туреччині — 181, в Угорщині — 206. Практично всі наші західні сусіди з успіхом реалізовують економічний потенціал ІП.

В Україні, як ми вже згадували вище, поки запланована поява лише 12 таких об’єктів. Але, як зазначила в коментарі «Дню» Ковалевська, орієнтовний запланований обсяг інвестицій, як вітчизняних, так і зарубіжних у 12 наявних на сьогоднішній день українських ІП — 8 млрд грн і 900 млн доларів США (у цінах на кінець 2014 р.).

«Якщо ми подивимося на карту України, то побачимо, що багато проектів пропонується реалізувати не в традиційних центрах ділової активності (наприклад Київ, Одеса), а й у всеосяжному регіональному розрізі, — зазначає експерт Інституту суспільно-економічних досліджень Світлана Ковалевська. — У деяких випадках (парки iPark, Рясне-2, BionicHill) існує домовленість з конкретними іноземними інвесторами про спільну діяльність. Проте на сьогоднішній день далі виділення землі й оформлення відповідних документів справа не рухається. У всякому разі так було до ухвалення закону про усунення регуляторних бар’єрів для розвитку мережі індустріальних парків в Україні».

За підрахунками експертів Інституту суспільно-економічних досліджень, при розумному використанні принципів діяльності ІП, враховуючи міжнародний досвід, уже в короткостроковій перспективі Україна може розраховувати на створення не менш як 50 тисяч нових робочих місць. Це, як уточнює Ковалевська, за умови, що в кожній області функціонуватиме мінімум один ІП. А, за її словами, зважаючи на економічний потенціал наших регіонів, практично в кожній області можливо створити 2—3 і навіть більше ІП.

При цьому, вважає експерт, ключову роль має грати місцева влада: шукати придатні земельні ділянки, домовлятися про розвиток відповідної інфраструктури, лобіюючи інтереси свого регіону перед інвесторами.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати