«Укрнафту» просто... залякують
Експерт: «Це – наслідок приватизації, проведеної на користь паразитарної олігархії»![](/sites/default/files/main/articles/15122015/9birzha.jpg)
Кабінет Міністрів не ставить перед собою завдання збанкрутити ПАО «Укрнафта», що має велику заборгованість перед державним бюджетом за рентними платежами, заявив наприкінці минулого тижня прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк. «Зараз вони («Укрнафта») почали платити поточні платежі. На суму заборгованості, яка складає майже дев’ять мільярдів гривень. Державна фіскальна служба, відповідно до закону, заарештувала всі активи компанії «Укрнафти». Я хочу вам нагадати, що саме в компанії «Укрнафта» ми як українська держава є акціонером. У ній 50+1% акцій належить українському народові, і тому завдання уряду — не збанкрутувати цю компанію, а зробити її прибутковою, повернути до бюджету 10 мільярдів гривень і управляти цією компанією так, як указав нам шанований парламент через закон про акціонерні товариства», — сказав прем’єр у Верховній Раді на годині уряду.
Він також заявив про відсутність яких-небудь угод із бізнесменом, екс-головою Дніпропетровської обласної державної адміністрації Ігорем Коломойським, який є міноритарним акціонером «Укрнафти», і менеджмент якого до останнього часу здійснював оперативне управління найбільшою нафтовидобувною компанією країни. «Жодних угод (з ним) немає і бути не може», — запевнив прем’єр.
Нагадаємо, раніше Коломойський в інтерв’ю одному із ЗМІ заявив про наявність конфіденційної домовленості між ним, Президентом Петром Порошенком і прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком про взаємні гарантії. За словами Коломойського, це «дорожня карта», на базі якої є усна домовленість і усне розуміння. Угода ділиться на дві великі частини. Є речі економічного характеру, політичного, інформаційного, а є особисті питання».
Чи входила в «речі економічного характеру» також і домовленість не відбирати в «Укрнафти» державні ліцензії на видобуток корисних копалин? Вибір відповідей тут невеликий. Або ж олігарх вигадує, або ж його, як кажуть, кинули. Натомість, Державна фіскальна служба України через податкову заборгованість звернулася до Кабінету Міністрів із пропозицією розглянути питання анулювання всіх спецдозволів ПАО «Укрнафта». Про це повідомив глава компанії Марк Роллінс. Його думку не назвеш суб’єктивною. «Я вважаю, що є правові підстави для скасування ліцензії — у нас справді заборгованість по податках. Але це призведе до дуже поганих наслідків», — сказав він журналістам.
За словами Роллінса, він до цього часу не отримав відповіді від уряду на свою пропозицію щодо врегулювання боргів: глава «Укрнафти» наголосив, що вирішення боргової проблеми має бути інтегрованим і включати питання як податкової заборгованості «Укрнафти», так і боргу «Нафтогаз України» за газ. Також рішення може включити дебіторську заборгованість «Укрнафти». Раніше Роллінс наголошував: щоб зупинити темпи падіння газо- і нафтовидобування, необхідно інвестувати в нове устаткування, продовжити дію вже існуючих спеціальних дозволів на видобуток вуглеводнів і отримати нові. Гадаємо, держава в цьому також кровно зацікавлена, і не в її інтересах позбавляти «Укрнафту» ліцензій.
Відповідаючи на це питання, президент Центру глобалістики «ХХI сторіччя» Михайло Гончар сказав «Дню»: «У цьому випадку «Укрнафта» зупинить експлуатацію наявних родовищ, видобуток нафти і газу з усіма відповідними наслідками. Але видобуток — це складна технологія. Це не кран на кухні, який можна без усяких наслідків закрити. Якщо вилучати ліцензію в одного суб’єкта, то одночасно має бути визначено того, хто продовжуватиме виконання необхідних технологічних робіт, щоб не допустити якихось надзвичайних ситуацій у районах видобутку». «Формально «Укрнафта» є частиною «Нафтогазу України», — додав експерт. — Хоча вона «напівприватна» і «напівдержавна». Але, гадаю, в разі вилучення ліцензій, системний підхід привуалює, і всі роботи продовжуватимуться під парасолькою «Нафтогазу». Але «Укрнафта» як юридичний суб’єкт позбавиться можливості отримувати кошти від реалізації нафти».
«Гадаю, задум полягає в тому, щоб полякати «Укрнафту», — завбачує Гончар. — А якщо це не подіє, то почнеться процес позбавлення спецдозволів. Але при цьому, звичайно, має бути збережене фінансування відповідних підрозділів. До того ж держава може мати справу з відповідними судовими позовами від приватного акціонера, який прагнутиме припинити цей процес. Отже, все це може дуже сильно затягнутися. І в будь-якому разі всі ці колотнечі нікому користі не принесуть — ні державному, ні приватному акціонерові, та і країні загалом. І без цього видобуток вуглеводнів «Укрнафтою» весь час іде вниз і вниз. 2001 року компанія добула майже 2,9 мільйона тонн нафти і 3,3 мільярда кубометрів газу. Торік — 1,6 мільйона тонн нафти і 1,6 мільйона кубометрів газу. Такий спад — це наслідок нашої приватизації, проведеної на користь паразитарної олігархії».