Уряд дотримався обіцянки...
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20110525/488-5-2.jpg)
За оцінками фахівців, повернення «спрощенцям» права працювати з юрособами збереже роботу 400 тисячам підприємців
Уряд завершив роботу над законопроектом про спрощену систему оподаткування (№ 8521) і просить парламент прийняти його як невідкладний. «Зміни до Податкового кодексу втілили в собі максимальний компроміс із підприємницьким середовищем, що передбачає, зокрема, скасування штрафних санкцій за несплату соціальних внесків 2010 року, а також звільнення від такої сплати підприємців із числа пенсіонерів та інвалідів», — ідеться в прес-релізі Кабміну, розповсюдженому напередодні реєстрації законопроекту в парламенті. В уряді повідомили також, що підприємці отримають право на «відпустку» — за один місяць щорічно за новим законодавством вони не платитимуть «єдиного» податку. Також встановлюється диференційований підхід до класифікації малого бізнесу залежно від річного обороту.
Серед найважливіших норм розробленого урядом документа — повернення малим та дрібним підприємцям права працювати з юридичними особами. Саме цю вимогу дрібні підприємці називали однією з найголовніших. Законопроект пропонує прив’язати ставку єдиного податку для фізичних осіб до розміру мінімальної заробітної плати. На основі останнього показника всіх підприємців- спрощенців поділили на три категорії. «До першої відносяться ті, які мають дохід не більше 150 мінімальних зарплат, — це близько 150 тисяч гривень, не мають найманих працівників. Вони сплачуватимуть податок від 1% до 10% («мінімалки». — Авт.). В перерахунку на мінімальну заробітну плату це від 10 до 100 гривень. Це ті підприємці, які працюють на ринках, які ведуть роздрібну торгівлю. До другої категорії підпадають підприємці, в яких дохід близько 1 мільйона гривен, вони мають до 10 найманих працівників та будуть сплачувати від 2% до 20% від мінімальної заробітної плати, тобто від 20 до 200 гривень. Це підприємства, які ведуть роздрібну торгівлю, займаються посередництвом, орендою, ресторанним бізнесом. Третя категорія — це підприємці, які мають дохід від 2 тисяч неоподаткованих мінімумів, — до 2 мільйонів гривень, вони також можуть мати до 10 найманих працівників та будуть сплачувати 3%, якщо є платниками ПДВ, або 5%, якщо не є платниками ПДВ», — розповів у ефірі «5 каналу» заступник голови Державної податкової служби України Олександр Клименко.
Як оцінюють урядовий варіант «спрощенки» в підприємницькому секторі? Про це «День» запитав у представників бізнесу. Тетяна Зацерковна, яка входить до Координаційної ради розвитку малого і середнього підприємництва при Кабінеті Міністрів України, вважає, що законопроект дає відповіді не на всі запитання від бізнесу. «Звісно, дуже добре, що скасували заборону юридичним особам працювати зі «спрощенцями», — говорить вона. Але водночас для підприємств збільшується ставка єдиного податку за фактично незмінних обсягів річного доходу, додає вона. Не треба забувати, продовжує Зацерковна, що бізнесу потрібно платити ще й єдиний соціальний внесок. «Підприємництву буде складно «потягнути» таке податкове навантаження... Так, для найменших підприємств він зросте вдвічі, а для більших — у 2,5 разу», — сказала вона «Дню». За її словами, не вирішеним залишається й питання звільнення працюючих пенсіонерів від сплати єдиного соцвнеску в Пенсійний фонд. «Крім того, в документі нічого не сказано про використання касових апаратів — і така невизначеність може виявитися негативною для дрібного бізнесу», — підсумувала вона.
У В’ячеслава Биковця, який виконує обов’язки президента Спілки підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України, дещо інша оцінка: «Загалом уряд врахував більшість зауважень від бізнесу. Тому можна ставити чотири з п’яти балів за його підготовку. Хоча питання ще залишилися, і ми їх озвучимо, детально вивчивши документ. На мою думку, дуже важливо, що «спрощенцям» знову дозволять працювати з юридичними особами. Це збереже роботу близько 400 тисячам підприємців».
Загалом позитивно оцінює подані зміни до Податкового кодексу економіст Віктор Лисицький, бо таким чином уряд продемонстрував, що прислухається до думки підприємців. Але попри це в нього є одне зауваження. Воно стосується повернення права «спрощенцям» працювати з юридичними особами. За його словами, раніше ця схема використовувалася для мінімізації податків. І зараз існує ризик того, що «якісь шахраї скористаються повернутим правом і будуть обкрадати державу». В той же час Лисьцький вважає, що таких нечесних підприємців небагато.
Схеми мінімізації податків через «спрощенку» при роботі з юридичними особами переважно спостерігалися в торгівлі, ресторанному та готельному бізнесі, розповідає «Дню» директор Центру політичного аналізу Володимир Фесенко. Тому, на його думку, до остаточного ухвалення запропонованих Кабміном змін потрібно знайти правильний баланс, як побороти ці схеми мінімізації та зберегти динамічний формат розвитку малого бізнесу. За його словами, компромісним варіантом може стати підвищення ставки єдиного податку для «спрощенців» у потенційно ризикових сфер з мінімізації податків або ж заборона використовувати в них спрощену систему оподаткування.
ДО РЕЧI
«В Україні не зменшується, а збільшується кількість фізичних осіб — підприємців. Якщо на початок року було 2 мільйони 424 тисяч осіб, то сьогодні це 2 мільйони 448 тисяч. Тобто приріст відбувся на майже 24 тисячі», — повідомив заступник голови Державної податкової служби Олександр Клименко. За його словами, завдяки системі автоматичного відшкодування ПДВ сьогодні 82 підприємства по всій території України отримали більш ніж 1,2 мільярда гривень.