Уряд сьогодні представляє «план реформ»
Андрій НОВАК: Владі таки доведеться піти на поступки міжнародним кредиторам, які в обмін на позики чекають бездефіцитного бюджетуОчікується, що протягом середи депутати розглянуть план реформ нового уряду в комітетах, а в четвер голосуватимуть. Попередньо відомо, що уряд внесе 20 першочергових законопроектів (три найважливіших — зміни в Бюджетний та Податковий кодекси, та зміни єдиного соціального внеску).
Жодних публічних обговорень, або презентацій програми уряду не було. Утім на вихідних журналіст Анатолій Шарій виклав на своїй сторінці в Інтернеті копії документу з реквізитами КМУ, в якому перелічуються такі кроки. Суть змін зводиться до скорочення соціальних виплат та пільг окремим галузям економіки.
Міністр соціальної політики Павло Розенко на свій сторінці у «Фейсбуці» написав: «Йдеться про повний відхід (злам) від радянської системи соцзабезпечення до побудови принципово іншої філософії соціального захисту наших громадян. Не всім і потроху, а персоніфіковано і адресно. З одного боку, — нові можливості для легальної роботи (зокрема самозайнятості), з другого — реальна і адресна підтримка найменш захищених наших співвітчизників».
За словами Розенка, буде перехід до єдиних принципів нарахування пенсій, розвиток недержавного пенсійного страхування та поступовий рух до запуску накопичувального (персоніфікованого) рівня пенсійного забезпечення, а також — відмова від системи спецпенсій. За словами міністра, слід також очікувати відміни неефективних пільг, жорсткої адресності (прив’язки до доходів конкретної людини) та монетизація (деяких видів). «Зниження навантаження на Фонд оплати праці. Готуються потужні рішення по зменшенню ставки єдиного соціального внеску (ЄСВ). Це реальний крок до детінізації ринку праці в Україні», — привідкрив він бюджетну ширму.
Із парламентської трибуни прем’єр Арсеній Яценюк обіцяв радикальні реформи та наголосив, що кожен міністр має визначити для себе три основні пріоритети на 2015 рік та план їх виконання. Загалом же, за словами Яценюка, буде п’ять основних завдань у бюджеті 2015 року: посилення нацбезпеки і оборони країни (нарощування замовлень військово-промислового комплексу); реформування податкової сфери (очікування запровадження закону про податковий компроміс); боротьба з корупцією; завершення реформи у енергетичній сфері, а також — реформа держвлади і децентралізація. Деталі урядової програми дій пролунають вже сьогодні.
Уряду таки доведеться піти на поступки міжнародним кредиторам, які в обмін на позики чекають бездефіцитного бюджету, а це означає — замороження соціальних виплат та зведення до мінімуму дефіциту НАК «Нафтогаз України», тобто приведення до економічно обгрунтованого рівня цін на тарифи, прогнозує у розмові з «Днем» голова Комітету економістів України Андрій Новак. Бюджет на 2015 рік, його наповнення і головне — витрати будуть основним лейтмотивом торгів уряду та ревізорів із Міжнародного валютного Фонду, який приїхав учора в Україну, вважає експерт.
«Новий міністр фінансів Наталія Яресько анонсувала подання бюджету на 20 грудня. Тому за ці дев’ять днів перебування місії в Києві з фахівцями Фонду погоджуватиметься проект бюджету. Це якщо м’яко висловлюватися, а фактично — уряд писатиме кошторис, під який МВФ виділятиме наступні транші. При цьому, навряд чи черговий транш отримаємо до кінця 2014 року», — прогнозує Новак.