Усе змішалося в будинку під куполом
У складні політичні ігри, що все більш нагадують реальні війни, перетворюється нинішній бюджетний процес. Причому обидві сторони, які змагаються за президентське крісло, мабуть, дещо здивовані. Адже одна річ, коли маєш намір виконувати бюджет сам, і зовсім інша, коли знаєш, що ця роль може дістатися іншому. Схоже, нинішні бюджетні складності зумовлені саме цим. «Бюджетний комітет робить все можливе, щоб бюджетний процес цього року не було зірвано», — заявив учора після засідання погоджувальної ради лідерів фракцій, груп і комітетів у керівництва парламенту глава цього комітету і один із лідерів опозиції Петро Порошенко. У той же час, за його словами, Бюджетний кодекс не враховує всіх особливостей передвиборної кампанії в Україні і (тому. — Авт. ) Рада повинна буде прийняти бюджет після виборів. Але чи не приведе ця відстрочка до зриву термінів прийняття бюджету?
Порошенко, у той же час, повідомив, що пропозиції про збільшення прибутків і видатків проекту держбюджету вноситимуться до другого читання (коли знатимуть підсумки першого туру виборів?). Зараз бюджетний комітет, за словами його глави, пропонує урядові максимально врахувати всі пропозиції депутатів щодо розподілу коштів держбюджету і потенційних джерел збільшення прибутків, у тому числі ліквідації пільг з вільних економічних зон і територій пріоритетного розвитку, а також про встановлення прозорого механізму розподілу квот і видачі ліцензій щодо використання надр. За інформацією Порошенка, комітет наполягає на тому, щоб перед затвердженням проекту держбюджету-2005 уряд виступив із доповіддю про виконання держбюджету-2004, а також про використання коштів, що надійшли від приватизації, оскільки, на думку глави бюджетного комітету, виплати разових надходжень від приватизації сьогодні проводяться не згідно з законом.
Фракції парламентсько-урядової коаліції готові підтримати в першому читанні проект державного бюджету у випадку, якщо він буде «прагматичним фінансовим документом» і не буде політизований і перетворений на один із інструментів тиску на уряд, заявляє координатор парламентської більшості, керівник депутатської групи «Демократичні ініціативи» Степан Гавриш. Він пропонує напрацювати «максимально нейтральну законодавчу модель, яка б влаштувала всі сторони». «Бюджетний процес сьогодні як ніколи є політичним інструментом», — сказав С. Гавриш. На думку депутата, опоненти уряду критикують його ініціативи і намагаються знайти якомога більше інструментів тиску на уряд. У той же час координатор парламентської більшості висловив також думку, що не існує проблем із прийняттям держбюджету на 2005 рік у першому читанні.