В Україні рівень піратства становить 91%
Валерій ЛАНОВЕНКО: «А було ще гірше»Голова всесвітньо відомої компанії Microsoft Білл Гейтс нещодавно, згідно з указом Президента України Віктора Ющенка, став членом інвестиційного комітету при Президентові України. Щоправда, компанія «Microsoft Україна» відкрилася в Києві лише півтора року тому. Цьому сприяло прийняття в нашій країні законодавства про захист інтелектуальної власності, а також бурхливе зростання економіки й, особливо, інформаційних технологій. В Україні у Microsoft, який зараз у світі №1, всього 25 осіб. Цю невелику молоду команду очолює 33-річний бізнесмен Валерій ЛАНОВЕНКО. Народився він у Луганську, школу закінчив у Москві, потім вчився в Києві, після чого працював в іноземній компанії в Москві, а потім — п'ять років в Австралії. «День» попросив його розповісти про завдання, що стоять перед його компанією в Україні.
— Головне для нас — робота з нашими партнерами на українському ринку, які продають продукцію «Microsoft». Їх в Україні вже близько 200, із них 50 сертифікованих, тобто вони мають певну кваліфікацію для продажу програмних продуктів нашої компанії. Наша функція — підтримувати партнерів: навчати, розширювати їх коло, розвивати партнерську мережу.
— Як ви оцінюєте ступінь розвитку індустрії програмних продуктів в Україні? Чи може вона вийти на світовий рівень?
— Ринок програмного забезпечення в Україні оцінюється приблизно в 100 мільйонів доларів. Він зростає дуже бурхливо — на 20—25% на рік. Є вже й вихід на міжнародний ринок. В Україні вже достатньо компаній, які виробляють й експортують програмні продукти. Вони досить кваліфіковані та конкурують із великими міжнародними компаніями на міжнародному ринку. Щоправда, багато й компаній, які працюють на внутрішній ринок.
— Вони всі працюють «на світлі» чи ж частина з них залишається в тіні?
— Це мені важко оцінити. Бо з усіма цими компаніями ми взаємодіємо переважно з технологічних питань. Ми допомагаємо їм розвиватися та готувати кадри. А в їхню бізнес-модель не вникаємо.
— Як ви зараз оцінюєте рівень захисту авторських прав в Україні?
— Ситуація суттєво покращилася — і в сфері законодавства, і з погляду поваги до інтелектуальної власності на ринку. А те, що раніше були проблеми, — не дивно. Країна 80 років жила за марксистсько- ленінською теорією, в якій існувала лише матеріальна власність. А інтелектуальна власність — це, хоч що кажи, нова концепція для нашого ринку.
— Але ви досить ліберально ставитеся до тих, хто використовує ваші продукти без ліцензій.
— Ми чітко розмежовуємо наші завдання та завдання держави. Наша справа — маркетингове просування продуктів компанії, пояснення користувачам, чому необхідно користуватися легальним програмним забезпеченням, і пропаганда поваги до авторських прав. Завдання держави — переслідувати несумлінних користувачів, які працюють із неліцензійними програмами. Це — функція силових органів України.
— Яке на сьогодні співвідношення в Україні між нелегальним і легальним програмним забезпеченням?
— За даними компанії IDS — міжнародного дослідницького агентства — в Україні рівень піратства становить 91% — це третє місце в світі. Але спостерігається й явний прогрес: ще кілька років тому було 95%, а перед цим — 98%. Тобто ми бачимо, що ринок рухається в правильному напрямі. І це, безумовно, заслуга державних органів.
— Чи можна в цих умовах говорити і про успіх вашої компанії на українському ринку?
— Корпорація поставила перед нами завдання — випереджати темпи зростання ринку. І це нам вдалося. Минулого року, наприклад, ми вийшли на 38%, тоді як ринок виріс десь на 20—25%, звернімо увагу, суттєво випереджаючи зростання ВВП в Україні, а також розвиток ринку програмного забезпечення в багатьох інших країнах, які розвиваються.
— Який ваш прогноз щодо подальшого розвитку цього ринку в Україні?
— Ми думаємо, що він не сповільнить темпів зростання, попри економічні складнощі, що були на початку року: до кінця року темпи будуть не гірші, ніж минулого року — не менше 25%.
— Microsoft не збирається інвестувати в Україну?
— Ми інвестуємо в людей, в їхнє навчання, в маркетинг продуктів, у наших партнерів, у підвищення їхньої кваліфікації, щоб вони надавали кваліфікованішу допомогу своїм клієнтам. Є також інвестиції в освіту, які ми здійснюємо спільно з Міносвіти та науки.
— А немає наміру створити в Україні компанію, яка б також займалася виробництвом програмного забезпечення?
— Ми підтримуємо місцевих розробників, які створюють продукти на нашій платформі. Це, знов-таки, навчання їхнього персоналу, допомога в знаходженні своїх ринків. Ми також допомагаємо їм збувати продукцію, створену на базі наших платформ як в Україні, так і за кордоном. У нас є спеціальна програма підтримки дрібних розробників, коли ми допомагаємо їм просувати свої продукти на ринок.
— На якому місці в світі можна уявити Україну за рівнем розробки та продажу програмних продуктів?
— Існують різні критерії ролі країни в міжнародному інформаційному суспільстві. Україна сьогодні не є передовою країною з погляду інформатизації, проте вона входить до першої десятки за кількістю програмістів, які працюють на ринку, а також за обсягом експорту інформаційних продуктів за кордон.