Перейти до основного вмісту

«В ЄС вибухнула потужна енергетична бомба. Але її не помітили»...

Михайло Гончар прокоментував призупинення Єврокомісією антимонопольного розслідування проти «Газпрому»
05 лютого, 10:26

Єврокомісія призупинила антимонопольне розслідування проти «Газпрому», розпочате 2012 року. Про це повідомила комісар ЄС з питань конкуренції Маргрета Вестагер в коментарі виданню EuObserver. Зупинка триватиме, доки вона вивчатиме ситуацію на газовому ринку — «інфраструктуру, ціни і як це все працює». При цьому, як зазначає видання, єврокомісар заперечує, що прогрес у справі застопорився через українське питання. Вестагер посіла пост єврокомісара з питань конкуренції 1 листопада 2014 року, разом з новим складом Єврокомісії.

Повертаючись до історії розгляду антимонопольного розслідування, нагадаємо, що її попередник Хоакін Альмунія в жовтні 2013 року заявив, що Євросоюз готовий висунути «Газпрому» звинувачення в антиконкурентних діях, що може призвести до штрафу в 15 мільярдів доларів! Однак цього не сталося, а навесні 2014 року, коли почалася агресія Росії проти України, багато експертів пов’язали відсутність подальших дій ЄК щодо «Газпрому» саме з цією обставиною. ЄК називає кілька можливих антиконкурентних практики, в яких підозрюють російську компанію. Перша — поділ газових ринків, що заважає вільному потоку газу через територію держав-членів. Друга — перешкоджання диверсифікації поставок газу («Газпром» міг встановлювати несправедливі ціни для своїх клієнтів, прив’язуючи ціни на газ до цін нафти).

«День» попросив прокоментувати ситуацію президента Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайла ГОНЧАРА:

— На мій погляд, є дві причини зупинки розслідування. Перша — забюрократизована недолугість Єврокомісії. Друга — ефективне використання російською стороною важелів впливу в середині ЄС. Виникла парадоксальна ситуація, яка наштовхує на два можливі висновки. Або колишній попередник пані Вастагер Хоакін Альмуньї усіх дезінформував наприкінці 2013 року, коли заявив, що розслідування завершено, і результати оприлюднять весною 2014 року. Або Вастагер насправді бачить, що розслідування не завершено, тоді логічно, що воно зупинене. Але тут знову постає питання: а що робилось рік чи навіть більше після заяви Хоакін Альмуньї? Ніяких офіційних коментарів та рішень на цю тему не було. Значить, протягом минулого року ішли якісь закулісні перемовини, абсолютно не в європейському дусі. Російська сторона всіляко зволікала, знаючи, що з листопада 2014 року буде новий склад Єврокомісії, якому знадобиться час, щоб увійти в курс справ. Причому вивчити це питання мав не тільки Директорат з питань конкуренції, а й інші. Тому «Газпром» через своїх європейських лобістів затягнув питання антимонопольного розслідування до закінчення каденції старої ЄК і все переніс в тривалу бюрократичну тяганину... Не виключено, що тут також пахне корупцією, бо «Газпрому» загрожував штраф від 10 до 15 мільярдів доларів. Потрібне розслідування всіх обставин Європарламентом. Україна не може жодним чином на це вплинути, бо не є членом ЄС. Хоча позитивне рішення у цій справі могло бути серйозним стримуючим чинником Росії на сході України. Але поки що виглядає так, що Єврокомісія цього важелю позбулася, що дозволяє «Газпрому» так нахабно себе вести. Що я маю на увазі? Згадайте, як його управлінці не хотіли підписувати зимовий пакет газових домовленостей для України, і тільки в останній день перебування на посаді єврокомісара Еттінгера «Газпром» погодився. І то фактично на своїх умовах, «кинувши» при цьому ЄК, бо відмовився від будівництва «Південного потоку». Натомість на поверхню виринула пропозиція будівництва турецького потоку. Наскільки мені відомо, зараз в Європі неофіційно ведеться розгляд цього проекту! Таким чином Росія показує, що вона керує Єврокомісією. І заява Маргрета Вестагер — зайве тому підтвердження. Продовжать чи поставлять хрест на дослідженні? Це — тест на прозорість ЄК, на прозорість і самостійність європейської преси та журналістів. У ЄС «вибухнула потужна енергетична «бомба», але цього ніхто вперто не помічає. Швидке проведення і завершення антимонопольного розслідування проти «Газпрому» — це реальний інструмент на шляху примушення Кремля до миру.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати