Перейти до основного вмісту

Валютні «гойдалки»

Близько 70% бізнесменів очікують на девальвацію гривні
18 січня, 00:00
ЗВАЖАЮЧИ НА НЕ ЗОВСІМ ОПТИМІСТИЧНІ ПРОГНОЗИ ЗІ СВІТОВИХ РИНКІВ ТА ДОСТАТНЬО ВИСОКИЙ РІВЕНЬ НЕДОВІРИ НАСЕЛЕННЯ ДО НАЦІОНАЛЬНОЇ ВАЛЮТИ, ФІНАНСИСТИ РАДЯТЬ НБУ ДОБРЕ ПРОДУМАТИ СИСТЕМУ ДІЙ, ЩОБ УТРИМАТИ СТАБІЛЬНИЙ КУРС ГРИВНІ ПРОТЯГОМ РОКУ / ФОТО МИХАЙЛА МАРКIВА

Українські підприємці чекають 2012 року послаблення позиції гривні. Такі дані оприлюднено в черговому щоквартальному опитуванні керівників підприємств про оцінку поточної та майбутньої ділової активності, інфляційних та курсових очікувань, яке проводилося Національним банком України (НБУ) в листопаді 2011 року. «Девальваційні очікування респондентів щодо курсу гривні відносно долара та євро в наступні 12 місяців посилилися: знецінення гривні до долара прогнозує 68,3% респондентів», — зазначається в результатах цього опитування. Найбільше вірять у знецінення гривні протягом року бізнесмени, які займаються торгівлею, будівництвом, виробництвом та розподіленням електроенергії, газу та води. Усього опитали 1241 підприємство з усіх регіонів країни, які працюють в основних видах діяльності, різної форм власності та з різною кількістю найманих робітників. Оприлюднені результати — відображення тільки думки бізнесу, але не є оцінками Нацбанку.

Тож, схоже, бізнес очікує цього року на валютні каруселі. Чи підкріплено бізнесові прогнози конкретними факторами, які можуть зробити підніжку гривні? Про це «День» запитав експертів.

Девальваційні очікування українського бізнесу спостерігалися раніше, каже «Дню» старший радник Альфа-Банку (Україна) Роман Шпек. Так, деталізує він, у ІІІ кварталі 2011 року до таких прогнозів схилялися 55% всіх опитаних бізнесменів, у ІІ кварталі — 49%, у І кварталі — 45%. «Однак результати останнього опитування відображають суттєве посилення девальваційних настроїв поміж українського бізнесу, яке спостерігаємо й на фінансових ринках», — підкреслює він. На його думку, підстави для нервовості бізнесу справді є. «За останні кілька місяців умови для підтримання стабільності національної грошової одиниці справді погіршилися. Нервова ситуація на ринку європейського боргу обмежує можливості України забезпечувати приплив капіталу шляхом залучення боргів. З іншого боку, в Україні відбувається постійне зростання дефіциту зовнішньої торгівлі», — говорить про фактори ризику для стабільності гривні Шпек. На його думку, останню проблему допомогли б вирішити нові газові домовленості з Росією , але ціна на блакитне паливо досі залишається вищою за 400 доларів. Ще одним позитивом для здоров’я гривні могло б бути відновлення співпраці з МВФ, але й тут похвалитися нічим. «Тому побоювання українського бізнесу щодо майбутнього гривні не є безпідставними», — робить висновок банкір.

На думку першого заступника голови «Промінвестбанку» В’ячеслава Юткіна, рік буде багато в чому вирішальним для гривні. «Якщо з виплатами за зовнішніми позиками Україна, без сумнівів, справиться, незважаючи на зниження її рейтингу до негативного, то відновити довіру населення до національної валюти буде набагато складніше», — каже він. Загальний тренд довіри населення до гривні яскраво демонструє остання статистика НБУ. Так, за підсумками 2011 року, населення купило в банків іноземної валюти на суму 31,7 мільярда доларів, тоді як продало їм всього 18,2 мільярда доларів.

Тож, на думку банкірів, цього року гривня справді перебуває в зоні підвищеного ризику.

«2012 року девальвація гривні цілком вірогідна, але ми не чекаємо обвального падіння курсу, подібного до того, як було 2008 року... Вона матиме місце, але буде невеликою та контрольованою», — зазначає в бесіді з «Днем» аналітики інвестиційної компанії «Сократ» Олена Ходаківська. Більше того, вважає вона, НБУ докладатиме максимум зусиль, щоб принаймні до парламентських виборів коливання курсу були незначними.

Згодна з колегою головний економіст інвестиційної компанії «Dragon Capital» Олена Білан. Можливостей для підтримки курсу в НБУ поки досить, адже попри скорочення золотовалютних резервів 2011 року, їхній обсяг на кінець грудня становив 32 мільярда дол. Це приблизно чотиримісячний запас для стабільної роботи економіки, каже вона.

Проте надмірно розраховувати на нацбанківські запаси не варто, натомість уточнює аналітик АО «Эрсте Банк» Мар’ян Заблоцький. Майже 8 мільярдів дол. із цього запасу — кредит Міжнародного валютного фонду, частину якого необхідно повернути вже 2012 року. Тож треба шукати стабілізуючі фактори, щоб нацвалюта не опинилася в зоні ризику.

До таких запобіжних заходів Роман Шпек відносить: 1) концентрацію зусиль на відновленні співробітництва з МВФ, що дасть змогу припинити зменшення золотовалютних резервів НБУ; 2) активізацію реформ, спрямованих на енергозбереження та заощадження державних фінансів; 3) забезпечення безперервного потоку новин (не заяв, а справжніх новин) про позитивні зрушення в інвестиційному середовищі країни. «Якщо найближчими місяцями влада сконцентрується не тільки на парламентських виборах, а й на цих завданнях, то Україна зможе забезпечити стабільність гривні упродовж 2012 року. Плюс зовнішня умова: світовий попит не має скорочуватись. Нині більшість міжнародних прогнозів свідчить про подальше зростання світової економіки 2012 року», — підсумовує він.

Але якщо уряд не поновить співпрацю з МВФ та не доб’ється зниження ціни на російських газ, то ризик девальвації посилиться, кажуть інвестиційні аналітики. «Ми прогнозуємо на кінець 2012 року курс гривні 8,5 гривні за долар, а обмінний курс — на рівні 8,25 гривні за долар», — каже Ходаківська.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати