Велика зачистка чи імітація?
Експерти «Дня» про варіанти переформатування уряду та претендентів на виліт
Із нового року в уряді очікуються кадрові ротації. Про ці зміни на Раді регіонів попередив Президент Віктор Янукович. «Ми будемо найближчим часом ухвалювати радикальні рішення, в тому числі, як я казав, і кадрові», - підкреслив він. Утім, конкретних претендентів на виліт гарант не озвучував. Щоправда, на горіхи дісталося обласним радам. Особливу увагу, думається, їм приділили за те, що бач, в останні тижні вони висловлювали недовіру місцевим державним адміністраціям. «Деякі з місцевих керівників, а це стосується регіональних рад, особливо у західних регіонах, обрали шлях політиканства. Маю на увазі останні популістські заклики та рішення», - метав словесно Янукович. Тож він закликав присутніх правоохоронців не допустити таких рішень і сепаратизму: «Передайте їм гарячий привіт від мене особисто».
Утім, суспільство, опозиція і міжнародна спільнота чекають зовсім не перетасування обласних керівників. І тільки сліпий цього може не помічати.
Співголова Польсько-українського форуму партнерства Павел Залевський розповів, що саме після зміни влади можливе підписання угоди про асоціацію з ЄС. «Очевидно, що уряд розділився. Є проєвропейська група міністрів, і є група, яка орієнтується на Росію. Поки що Президенту Януковичу вдавалося балансувати між ними», - каже Залевський. Але чи надовго це?
Невідворотність змін розуміють і в середині фракції правлячої партії. Саме тому, на закритому засіданні парламентської фракції Партії регіонів та уряду, за словами народного депутата Ганни Герман, прозвучала чітка вимога від депутатів - оновити уряд на 90%. При чому, як зізнаються без назви прізвищ деякі регіонали, особливе невдоволення стосувалося фіскальної групи уряду, так званих «младореформаторів».
Опитані «Днем» експерти спрогнозували подальші варіанти розвитку подій в КМУ.
Олександр КЕНДЮХОВ: В ГРУПІ РИЗИКУ – МІНЕКОНОМІКИ ТА МІНФІН
«Навряд чи будуть кардинальні зміни. Скоріш за все, в підсумку побачимо «пожертву» у вигляді частини працівників економічного блоку, яка курувала питання євроінтеграції. Мова іде про Мінекономіки і, можливо, про частину співробітників Мінфіну. Саме ці структури знаходяться в зоні ризику в питанні кадрових змін», - висловлює «Дню» свою думку голова Всеукраїнської спілки вчених-економістів Олександр Кендюхов. Втім, продовжує експерт, вниз кар’єрною драбиною спустять не обов’язково міністрів. «Можуть обмежитися лише заступниками міністрів», - припускає він. Але і це не головне, каже Кендюхов. Будь-яка перетасовка кадрової колоди – неефективна зараз. «В Україні ірраціональна та тупикова модель економічного розвитку, яка сформувалася в 90-ті роки. Якщо країна від неї не відмовляється, то ніякі кадрові перебудови нічого не змінять. Потрібна нова економічна модель розвитку», - підсумовує він.
Володимир ЛАНОВИЙ: ПІДУТЬ «ЛЮДИ», НЕ ПОВ’ЯЗАНІ З ДОНЕЦЬКОЮ ЕЛІТОЮ
Не вірить в значну кадрову рішучість Президента і президент «Центру ринкових реформ», колишній міністр економіки України Володимир Лановий. «Він уже кілька разів міняв 2-4 особи в уряді, нічого не змінюючи по суті. Ключові позиції в уряді лишаються в тих же руках, тому економічна політика продовжується за допомогою тих самих засобів, на виконання заданих раніше цілей», - деталізує він. Президент «Центру ринкових реформ» на 95% впевнений, що Янукович залишить Азарова. «Він якийсь талісман для нього, а, можливо, Азаров - це креатура Москви, тому й і лишається незмінним», - говорить Лановий. А підуть «не потрібні люди», які не пов’язані з донецькою елітою. «Звільняють, як правило, не донецьких. З яких міністерство будуть ці жертовні ягнят, каже Лановий, теж немає сенсу прогнозувати. Все вирішить лобізм наближених до влади людей.
Володимир ФЕСЕНКО: 2-4 ЛЮДИНИ ПІДУТЬ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ СІЧНЯ
Голова правління центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко дає «Дню» своє бачення подальших подій: «Президент Янукович не дуже схильний до різких кадрових змін. Він, як правило, робить це точково і в менших масштабах, аніж його попередники. Ще одна проблема для кардинальної «чистки» – коротка лава запасних. Кадровий резерв у нього невеликий». На перший погляд, є велика фракція та губернатори, каже він, але всі попередні зміни закінчувалися перекиданням однієї особи на іншу посаду. А от нових знизу підіймали дуже рідко, продовжує Фесенко, хіба що за винчтком «молодореформаторів». «Загалом же Янукович робить ставку на перевірених чиновників. Тому відповідь на питання «Чи будуть серйозні зміни Кабміну?» - очевидна – ні. Найближчим часом я не очікую заміни прем’єра. Навіть, якщо він не задоволений його роботою (а це відчувається в інтонаціях Януковича), то він не піде на поступки Майдану. Бо звільнення Азарова – одна з головних вимог протестувальників», - прогнозує Фесенко. Кого випровадять з КМУ? На думку Фесенка, питання відкрите. За його словами, вже сформувався певний алгоритм зміни кадрів у Януковича. Так от йдучи за цією логікою, продовжує політолог, 2-4 людини підуть з Кабміну в другій половині січня. Але хто саме? Відповіді немає. Може бути хто завгодно. Зміни можуть бути неочікувані. Так було з нинішнім та попереднім міністром оборони, каже він, про яких мало хто думав і очікував. З іншого боку, продовжує він, є міністр освіти Дмитро Табачник, якого суспільство відправляє у відставку постійно, а він лишається незмінним. «Зараз можна тільки гадати, бо раціональних критеріїв для зняття того, чи іншого міністра, або ж заступника – немає», - додає Фесенко. Хто піде залежить і від того, яку модель збереження бізнес-інтересів у КМУ обере гарант. «Уряд у нас, як акціонерне товариство. В ньому є люди Ахметова, Фірташа і «Сім’ї». Тому рішення по кадрах будуть суб’єктивні». – підсумовує Фесенко.
Михайло ГОНЧАР: ВІДЧУВАТИМЕТЬСЯ ВПЛИВ РОСІЇ І ЇЇ АГЕНТІВ
На думку опитаних експертів, у зоні ризику не «сімейні» чиновники. Скоріш за все, під кадрові зачистки можуть потрапити люди Фірташа та Ахметова. Експерти припускають, що саме їх кадрову квоту в КМУ частково можуть зайняти ставленики Москви.
«Якщо зберігатиметься тенденція до подальшого занурення України в євразійський простір, то прізвище нового прем’єра чи окремих міністрів з уряду не матиме сенсу. Адже це буде абсолютно навіть не другорядним питанням», - продовжує директор енергетичних програм центру «Номос» Михайло Гончар. За його словами, за нинішнього Президента чинний уряд формально можна назвати урядом Азарова, а реально – це уряд інтересів Януковича. «Тепер же, коли значною мірою управління діями українського керівництва здійснюється зовні – з Москви, то новий КМУ відображатиме ось цю небезпечну для України тенденцію», - продовжує експерт. Тому, чи буде це Медведчук, чи Арбузов - не важливо, - переконаний Гончар. - Від перестановки доданків сума не змінюється».
Тож, на думку опитаних «Днем» експертів, доки українці святкуватимуть, у владних кабінетах вирішать, чим закінчиться очищення КМУ: великою зачисткою чи тільки імітацією. В останній, до речі, зацікавлений український великий бізнес, аби зберегти на певний час статус «кво» і захиститися від більшого проникнення російських інтересів в українську економіку.
Author
Наталія БілоусоваРубрика
Економіка