Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Весна — час перспектив

18 квітня, 00:00

Реальний ВВП України, за даними Держкомстату, з січня — березня 2006 року зріс на 2,4% в порівнянні з відповідним періодом минулого року, а березня — на 4%. На цьому тлі закладений у чинний бюджет макропрогноз зростання ВВП усе ще видається дуже оптимістичним, але водночас заявлені Мінекономіки корективи цього прогнозу (з 7%) до майже минулорічного рівня (2,8%, торік він становив 2,6%) виглядають явно поспішними. Його треба підвищувати. Хоча не можна й ігнорувати ризики нового уповільнення зростання з огляду на те, що березень — піковий місяць висхідної макродинаміки за всі роки після виходу з рецесії (1990—1999 рр.).

Та при цьому, в першу чергу, варто все ж звернути увагу на факти, які, на мій погляд, говорять про перспективні тенденції. Після 14-місячного спаду відновилося зростання в будівництві, яке створює 4% ВВП. Першоквартальні досить високі темпи виробництва в машинобудуванні й промисловості будівельних матеріалів можуть свідчити про те, що реінкарнована березнева активність у будівництві говорить про зародження висхідного тренда в інвестиційній сфері.

Зростання промисловості березня (+0,2% за січень — березень) дозволило збільшити внесок галузі в підвищувальний рух ВВП. Майже на 1% зросла динаміка валової доданої вартості, створеної видобувною промисловістю, а від'ємна динаміка обробної промисловості (-0,8%) була найменшою з початку року.

Навіть за умов зміщення на більш віддалені строки початку проведення посівних робіт сільське господарство зберігає минулорічні темпи (4,5%). Після восьмимісячного спаду лютого почало зростати виробництво валової доданої вартості в торгівлі. Наближається до рівня минулорічної активності робота транспорту (6,7% — темпи зростання за перший квартал проти 7,3% 2005 року), який створює 12% ВВП.

Отже, якщо на початку року чотири галузі (освіта, будівництво, торгівля, промисловість) мали падіння ВВП, то сьогодні в такому стані залишилася лише обробна промисловість (-0,8% за перший квартал).

Основним фактором підтримки економічного зростання цього року є внутрішній попит (збільшується імпорт відповідного спрямування, відновлюється активність внутрішньої торгівлі, переважаючими темпами зростає виробництво в галузях кінцевого споживання). Але внутрішній інвестиційний попит усе ще спить, хоча з березня з'явилися деякі ознаки пожвавлення (зростання в будівництві, виробництві будівельних матеріалів, висока динаміка машинобудування).

Не радує зовнішній попит, який усе ще гальмує зростання ВВП, перебуваючи на найменшому з 1999 р. рівні. Хоча у світі вже розпочалося ралі цін на метали, що може свідчити про хороші перспективи для нашої металургійної промисловості.

Однак чи реалізуються ці можливості, сказати ще важко. Потрібен аналіз, який ураховував би баланс дій різноспрямованих факторів, зокрема, можливі зміни цін на енергоносії, перспективу заміщення секторами послуг (торгівля, транспорт, зв'язок), зменшення внеску промисловості в створення ВВП, а також уплив минулорічного й цьогорічного підвищення зарплат, пенсій і соціальних виплат на потенціал споживчого попиту й перспективи його трансформації в динаміку ВВП та інфляцію. Для підтримання зростаючого тренда ВВП необхідно відновити довгострокове рефінансування комерційних банків, які кредитують інвестиційні проекти та програми енергозабезпечення, відстояти законодавче розблокування іпотечного кредитування, сприяти процесу експансії іноземних банків на ринок фінансових послуг України й підвищення ролі цього сектора у прискоренні економічного зростання.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати