Перейти до основного вмісту

Від рецесії і стагнації до повільного зростання

Експерт: «На 2014 рік реально говорити про 1—1,5% зростання ВВП»
12 вересня, 11:07
ЗА ДАНИМИ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ, В СЕРПНІ 2013 РОКУ УКРАЇНЦІ КУПИЛИ ВАЛЮТИ В 17 РАЗІВ МЕНШЕ, НІЖ В АНАЛОГІЧНИЙ ПЕРІОД МИНУЛОГО РОКУ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Уряд учора схвалив проект держбюджету України на наступний рік. Дефіцит бюджету — 2,7%, зростання ВВП — 3%, інфляція — 8% — усе це головні економічні показники на 2014 рік, затверджені Кабінет Міністрів України. Такі дані озвучила вчора перший заступник глави Адміністрації Президента України Ірина Акімова. Вона зазначила, що ці цифри відповідають прогнозним показникам, які дають міжнародні організації. «Я гадаю, ухвалені на Кабміні (основні макропоказники. — Авт.) навряд чи зміняться. Це жорсткі речі, це принципові речі, можуть змінюватися цифри усередині розподілу, передусім витрат», — наголосила Акімова. За іншими макропоказниками, уточнила вона, нині триває дискусія на рівні галузевих міністерств. За інформацією народного депутата від ВО «Свобода» Ігоря Швайки, на 2014 рік у бюджет закладено отримання 17 мільярдів гривень від приватизації.

Бюджетна дискусія обіцяє бути жорсткою. «Ми розпочинаємо надзвичайний для держави етап бюджетного процесу. Попереду копітка і обмежена в часі робота. Не забігатиму наперед щодо параметрів цього складного бюджету, зазначу лише, що основні параметри бюджету ми повинні збалансувати так, щоб забезпечити стабільність державних фінансів», — як завжди, дипломатично зазначив прем’єр-міністр України Микола Азаров. За його словами, головний кошторис країни на 2014 рік має «забезпечити стабільність держфінансів, завдання економічного розвитку і соціального захисту громадян». «Це головна вимога до проекту держбюджету наступного року», — наголосив очільник уряду.

Оцінити реалістичність досягнення 2014 року поставлених урядом цифр «День» попросив президента Української асоціації економістів Антона ФІЛІПЕНКА:

— Гадаю, це буде дуже складно зробити з огляду на стартову ситуацію, що складається останні 2 роки. Торік приріст ВВП становив 0,2%, а цього він буде на рівні нуля чи незначного плюсу. Не сприяють цьому нинішній дефіцит бюджету і дефляція. Внутрішні можливості вузькі, а зовнішні — мізерні. Тож особливих підстав для економічного прориву в України 2014 року немає. Тому говорити про плюс 3% ВВП у 2014 році, на мій погляд, — дуже оптимістично. Можливо, економічне зростання врятує підписання Україною договору про асоціацію з ЄС про вільну торгівлю. Справді, це може прискорити зростання ВВП. Хоча буде тиск із боку Росії: зниження рівня торгівлі українськими товарами на їх ринку.

Щодо інфляції, то останніми роками посилюється дефляційна тенденція, а це дуже небезпечно. Японський досвід підтверджує, що дефляція гірше, ніж інфляція. Але якщо грошово-кредитна політика буде врівноважена (у плані кредитної експансії) і відбуватиметься поступова девальвація гривні щодо долара, то економіка зможе отримати вигоду. Проте, на мій погляд, різко перейти від двох років стагнації в економіці до значного зростання — дуже проблематично. Те, що уряд закладає 8% інфляції, — це добре. Це показник запасного резерву активізації економіки, кредитного процесу і здешевлення позик. Допомогти в цьому може подальше зниження облікової ставки. НБУ вже знизив її цього року до 7%. Було б добре, якби він знизив її ще до 4—5%. Зниження кредитної ставки до 5% допоможе подолати стагнаційні та рецесійні настрої економіки через посилення кредитної експансії.

Головний виклик для бюджету 2014 року — де поставити акцент: на забезпеченні економічного зростання чи на соціальних ініціативах під президентські вибори 2015 року. Гадаю, що жертвуватимуть економічним зростанням. Вибори глави держави традиційно залишаться на першому місці. Людям дадуть соціальні обіцянки і гроші для їх реалізації. А це пригальмує зростання ВВП. На мій погляд, на 2014 рік реалістично говорити про 1-1,5% зростання ВВП, хоча прагнути треба до середньоєвропейського показника 2%.

Підсумовуючи, можу сказати: кошторис-2014 року стане бюджетом виходу із стагнації і рецесії на поступове економічне зростання.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати