Перейти до основного вмісту

Вiльні гроші

До конкуренції за них підключається ще один гравець — фондовий ринок
22 травня, 00:00

У четвер, коли в країні відзначався День банкірів, фондовий ринок України, який іменувався досі не інакше як млявоплинний, кинув, нарешті, відвертий конкурентний виклик банківській системі. Керівник однієї з провідних фінансових груп країни заявив, що в його компанії прибутковість вкладів населення становила 58% річних. Вклавши аналогічну суму до банку, підкреслив фінансист, клієнт зміг би отримати прибутковість у межах 11—15%.

На боці стовідсоткового приватного фондового ринку і такого його сегмента, як фонди спільного інвестування, виступила державна регулююча організація — Держкомісія з цінних паперів і фондового ринку. Зазначивши, що в період, коли в країні з’являються нові інвестори, нові фінансові можливості (населення. — Авт. ), не можна обійтися й без нових інститутів, які допомагатимуть людям вкладати гроші, заступник голови ДКЦПФР Сергій Бірюк констатував, що їхні вклади повинні бути та будуть захищені. Він підкреслив, що законодавці вже зрозуміли, що краще вирішувати свої проблеми в нормально врегульованому законодавчому полі, ніж шукати свій прибуток у кабінетах чиновників, і перерахував проекти законодавчих актів, які перебувають на розгляді у Верховній Раді. При цьому Бірюк уточнив: «Інститути спільного інвестування і люди, які дали їм гроші, мають бути в захищеному (законодавством. — Авт. ) середовищі». Оптимістично оцінюючи перспективи проходження в парламенті законопроектів, які регулюють ситуацію на фондовому ринку, Бірюк пов’язав це з тим, що всі парламентарії є акціонерами й користуються послугами фондового ринку. Однак зазначив, що їхня підтримка має обмеження: «Там, де об’єкт приватизовано, хочеться закону, а там, де цей процес ще триває, хочеться мати можливість відчиняти двері у високі кабінети ногами». Проте, на його думку, населення, не чекаючи завершення законотворчого процесу, вже відреагувало на вихід на ринок інвестиційних компаній. За рік роботи фонди спільного інвестування вже залучили понад два мільярди гривень. Це дозволяє Бірюку назвати позитивною ситуацію на ринку цінних паперів України, хоча він і не чекає тут якихось «бумів», тим більше, що, на його думку, після буму обов’язково починається спад. За його оцінкою, зараз на фондовому ринку «у всіх напрямах є піднесення».

Більше того, аналітики інвестиційної компанії «Автоальянс» говорять, що недооціненість українського фондового ринку в даний момент становить (за різними секторами) від 2 до 10 разів. Це й визначає потенціал зростання вітчизняних цінних паперів, вважає президент компанії Анатолій Отченаш. У той же час він ще не впевнений, що потенціал вдасться повністю реалізувати. Для цього необхідно, щоб Україна зробила остаточний вибір на користь створення повноцінного фондового ринку, створеного на засадах саморегулювання і з урахуванням інтересів усіх його учасників, говорить Отченаш. Величезний потенціал української економіки, на його думку, буде так чи інакше себе виявляти, але не виключені й ситуації, коли перерозподіл національного продукту може йти непрозоро, без участі фондового ринку, що є складовою частиною ринкової економіки, яка забезпечує суспільству максимум інформації про власність і власників і дозволяє власникам бути впевненими в тому, що зростання їхнього багатства буде належним чином сприйняте в суспільстві. «Цивілізований розвиток України, — вважає Отченаш, — неможливий без розвитку фондового ринку». Він зазначає, що «назад, до регулювання конфліктів «за поняттями», до ігнорування інтересів більшості населення дороги не буде» лише в тому разі, якщо країні вдасться побудувати цивілізований фондовий ринок і здійснити пенсійну реформу. Отченаш передбачає, що найближчим часом в Україні буде зареєстровано перші, так звані публічні випуски акцій найкращих вітчизняних емітентів, яких досі в нас ще не було. На його думку, для цього не потрібно буде приймати будь-яких законодавчих актів, а досить прийти до згоди в тому, що «маленький акціонер — це також акціонер, і в нього є права». Саме через відсутність такої згоди не було прийнято, як вважає Отченаш, закону про акціонерні товариства. Говорячи про інші перешкоди для розвитку фондового ринку, Отченаш, відповідаючи на запитання «Дня», вказав, що нинi є загроза того, що центральний депозитарій України може перейти під контроль однієї промислово-фінансової групи. Він передбачає, що тодi ринок (окрім підприємств цієї ПФГ) відреагує «ногами», тобто не буде там обслуговуватися, і впевнений, що депозитарій може бути під контролем лише в держави. «Якщо ми дозволимо інший підхід, то тоді... доведеться відмовлятися від усіх наших ринкових намірів», — сказав підприємець.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати