Вітаємо! У нас «діархія»*
Гройсман керуватиме Кабміном до того моменту, коли вже новий парламент сформує новий склад уряду
У Верховній Раді не вистачило голосів для того, щоб відправити прем’єр-міністра Володимира Гройсман та увесь склад Кабінету міністрів у відставку.
«За» проголосували лише 97 нардепів із необхідних 226.
Перед голосуванням виступила член парламентського комітету з правової політики Наталія Новак, яка заявила, що комітет підтримав відставку прем’єр-міністра і для неї особисто це символічно, оскільки вона голосувала проти призначення Гройсмана. «Він обіцяв показати свою роботу, але жодного разу не звітував про діяльність уряду під своїм керівництвом», — сказала вона.
Лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко заявив, що його фракція буде голосувати за відставку Гройсмана, і дорікнув за співпрацю з МВФ, тарифи і «торгівлю землею та дешевою робочою силою».
Представник фракції «Батьківщина» Сергій Соболєв заявив, що політсила не голосувала за цей уряд, але буде голосувати за його відставку.
Голова фракції «Народний фронт» Максим Бурбак та лідер фракції БПП Артур Герасимов заявили, що політсили не голосуватимуть за відставку очільника уряду, оскільки країна перебуває наразі в турбулентному стані і відставка може мати загрозливі наслідки для воюючої країни.
Спікер Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що поважає рішення Гройсмана, але в ці «важкі часи» необхідно зберігати стабільність у країні — у час, коли хтось «робить експерименти», і тому уряд і парламент повинні працювати.
«Я буду голосувати проти і закликаю до цього всіх народних депутатів», — заявив Парубій.
Нагадаємо, 20 травня прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що подає у відставку. Згодом він закликав парламент прийняти її.
Відставка прем’єр-міністра означала би відставку всього уряду, але його члени мали виконувати свої обов’язки до призначення нового Кабміну.
29 травня комітет Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя підтримав відставку Володимир Гройсмана з посади прем’єр-міністра.
РЕАКЦІЯ ГРОЙСМАНА
Прем’єр-міністр Володимир Гройсман подякував депутатам за відмову звільнити його та вотум довіри і закликав парламентські фракції об’єднатися для якнайшвидшого досягнення змін у країні. Про це він сказав під час виступу з парламентської трибуни.
«Моє рішення (заява про відставку. — Авт.) — це не емоція, а позиція... Я чую багато критики на нашу адресу, іноді вона справедлива. Або ви думаєте, що я не розумію, які складні питання сьогодні є в Україні? Наскільки людям сьогодні не просто? Або ви думаєте — це просто бути прем’єр-міністром коаліційного уряду, в якому потрібно знаходити консенсусні рішення? Але я абсолютний реаліст і знаю, що ті кроки, які ми робили, вони починають зміни, і ці зміни можуть бути швидшими, якщо парламентські фракції будуть об’єднуватися і голосувати. І це найголовніше завдання», — сказав він.
Гройсман висловив незадоволення критикою від представників минулої влади і звинуватив їх у конфлікті на Донбасі, руйнуванні соціальної політики.
«І все це ми повинні вигрібати після вас. Для мене Україна — це не просто місце на мапі, це велика європейська, 45-мільйонна країна», — заявив прем’єр.
Глава уряду зазначив також, що для деяких депутатів важливий лише мандат, їхній особистий рейтинг, недоторканність, а не Україна та її народ.
РЕАКЦІЯ КОМАНДИ ЗЕЛЕНСЬКОГО
У команді Президента сподівалися, що парламент підтримає відставку прем’єра.
Про це в середу — 29 травня — на брифінгу заявив представник Президента у Верховній Раді Руслан СТЕФАНЧУК.
Відповідаючи на запитання журналістів, що буде, якщо парламент не підтримає відставку Гройсмана, Стефанчук сказав, що в такому разі, за процедурою, нинішній склад Кабміну буде працювати далі.
«Зрозуміло, що зараз у Президента немає таких повноважень, щоб зробити що-небудь для того, щоб зняти цей уряд. Це питання фракцій, фракційних домовленостей», — сказав він.
«А якщо це питання не буде проголосоване — тоді будемо чекати 21 липня, з тим щоб ми отримали можливість законним способом завести фракцію «Слуга народу» до Верховної Ради і сформувати реальний уряд, який буде діяти відповідно до реалізації програми, підтриманої народом України», — сказав Стефанчук.
ЗАМІСТЬ ПІСЛЯМОВИ
Однак поінформовані джерела «Дня» стверджують, що в Адміністрації Зеленського не чекатимуть на зміну уряду, склавши руки. Призначення амбіційного Олександра Данилюка на посаду секретаря Ради національної безпеки та оборони є тому підтвердження. «Данилюк буде робити з РНБО другий Кабмін», — каже співрозмовник «Дня». На його думку, це велика небезпека — бомба уповільненої дії під політичною стабільністю України. Мовляв, амбіції і запити Данилюка стануть проблемою не лише для чинного прем’єра Гройсмана, а й для того, хто очолить уряд після дочергових виборів.
* Діархія (грец.) — форма правління, за якої в одній країні співіснують дві влади.