Перейти до основного вмісту

Війна й політична криза «з’їсть» 7% ВВП

Експерт: «...Ми будемо змушені йти на світовий ринок і просити кредити»
19 листопада, 12:29

Падіння внутрішнього валового продукту України за підсумками року становитиме близько 7%. Про це учора заявив прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк на українсько-норвезькому форумі.

«Український сільгоспсектор — це єдиний сектор економіки, який демонструє до 5% зростання. Серед інших позитивних новин те, що в нас покращав рейтинг на 16 пунктів у рейтингу легкості ведення бізнесу. Але серед негативу — скорочення нашого ВВП, який потенційно може впасти на 7%», — сказав прем’єр.

Яценюк наголосив, що уряд України очікує стабілізації економіки вже в першому півріччі 2015 року.

Раніше Світовий банк вкотре погіршив прогноз для економіки України. Директор Світового банку у справах України, Білорусі і Молдови Чімяо Фан повідомив, що тепер банк очікує спаду ВВП України на 8% в 2014 році і на 1% 2015 року.

«День» попросив експерта «розшифрувати» що падіння ВВП на 7% означатиме для пересічного українця? Та чи розділяє він такий прогноз глави уряду?

Iгор БУРАКОВСЬКИЙ, директор Iнституту економічних досліджень і політичних консультацій:

— Прем’єр, на мою думку, озвучив більш-менш реалістичний прогноз. Але не слід забувати, що прогнози — річ відносна. Є речі, які важко спрогнозувати в сьогоднішній економічній та політичній ситуації. Наприклад, ми не знаємо, як розвиватиметься ситуація на сході Україні. А від цього прямо залежить показник нашого ВВП. ВВП — це сумарна ринкова вартість товарів та послуг вироблених за рік. Тобто це — ресурс, яким володіє Україна: споживає його і може використовувати для майбутнього розвитку.

Коли падає ВВП, це означає, що в розпорядження суспільства — менше товарів і менше послуг. За цим стоїть скорочення економічної активності, що у свою чергу приводить до скорочення надходжень до бюджету. А це — менші можливості суспільства фінансувати ті, чи інші потреби: соціальні програми, інвестиційні проекти, тощо. Якщо ж в нас не вистачатиме грошей на реалізацію певних програм, ми будемо змушені йти на світовий ринок і просити кредити. А це — заборгованість з усіма відповідними наслідками. Відповідно, падіння ВВП призводитиме до погіршення соціального «здоров’я» в країні. А далі — нехай політологи коментують: чи будуть у нас масові акції протестів, чи ні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати