Всемеро дорожче...
Експерти попереджають про загрози монополізації ринку страхування нотаріальної діяльності через підвищення її вартостіЗ 1 січня 2013 року набувають чинності зміни до закону «Про нотаріат», відповідно до якого значно зросте мінімальна страхова сума за договорами страхування професійної відповідальності нотаріусів. Нині вона становить 150 мінімальних заробітних плат (приблизно 161 250 гривень). Із січня вона становитиме вже 1000 мінімальних зарплат (1 075 000 гривень). Експерти побоюються, що це призведе до низки негативних наслідків. І передусім — подорожчання послуг нотаріуса для кінцевого споживача.
«Згідно із законом «Про нотаріат», страхування професійної відповідальності нотаріусів у нашій країні є обов’язковим. Цей вид страхування гарантує, що в разі якщо суд встановить, що нотаріус своїми діями завдав збитків клієнтові, ці збитки будуть компенсовані потерпілій стороні — каже директор із продажаху страхової компанії «Актив-гарант» Віталій КОЗЛОВСЬКИЙ. — Враховуючи, що нотаріус може надавати послуги при операціях із землею, квартирами, іншим дорогим майном, страхова сума в 160 тисяч може не покрити збитків. Тому теоретично збільшення суми професійної відповідальності можна лише вітати».
Водночас експерт висловив побоювання щодо монополізації ринку з цього виду страхування. «Паралельно зі збільшенням страхової суми Нацкомфінпослуг запропонував ліцензувати надання послуг щодо страхування професійної відповідальності нотаріусів. Цілком імовірно, що ліцензії отримає відносно невелика кількість компаній. А зменшення конкуренції завжди призводить до зниження якості і завищення вартості послуги», — вважає Козловський.
У зв’язку з тим, що зараз нотаріуси платять за страховий поліс 0,5% від страхової суми, що становить в середньому 800 гривень, збільшення мінімальної страхової суми зумовить пропорційне збільшення вартості полісу. Тобто 2013 року ця сума становитиме понад 5000 гривень. Таким чином, підвищення мінімальної страхової суми призведе до зростання витрат нотаріусів на страхування, що зумовить зростання цін на нотаріальні послуги для кінцевого споживача, прогнозують експерти.
Нагадаємо, нещодавно держава зробила нотаріусів фактично «єдиним вікном» для операцій з нерухомим майном. З 1 січня 2013 року нотаріуси дістануть доступ до держреєстру майнових прав і при засвідченні договорів купівлі-продажу нерухомості зможуть реєструвати право власності на неї. Відповідний законопроект N10365 зі змінами до процедури реєстрації майнових прав на нерухомість і їх обтяжень, а також прав власності на землю Верховна Рада ухвалила вчора в другому читанні. За словами заступника голови комітету з питань економічної політики Юрія Воропаєва, з 1 січня наступного року БТІ передадуть Мін’юстові функції реєстрації прав власності і оренди на нерухоме майно, з цієї ж дати нові повноваження отримають нотаріуси.