Перейти до основного вмісту

Вузьке русло «молочних рік»

Чому галузь зазнає стагнації
03 березня, 00:00
ЗА ОЦІНКАМИ ЕКСПЕРТІВ, НЕГАТИВНІ ФАКТОРИ ЗМУСЯТЬ ЗУПИНИТИСЯ ЧВЕРТЬ МОЛОКОПЕРЕРОБНИХ ПІДПРИЄМСТВ. ОДНАК ВЕЛИКОГО ДЕФІЦИТУ НЕ БУДЕ: ВИРОБНИЦТВО СКОРОТИТЬСЯ НЕ БІЛЬШЕ НІЖ НА 10%, ЗАСПОКОЮЮТЬ ВОНИ... / ФОТО СЕРГІЯ СОКОРЕНКА

Кількість підприємств молочної галузі у 2009 році може скоротитися з більш ніж 300 нині діючих до 250, вважає голова ради директорів Союзу молочних підприємств України Вадим Чагаровський. А за оцінками президента Української аграрної конфедерації Леоніда Козаченка, вже призупинили роботу близько 13% виробників молочної продукції. Загалом же молочна промисловість втратить 20-25% усіх молокопереробників.

Зменшення рядів «молочних умільців» розпочалося ще минулого року. Тоді першу скрипку зіграло підвищення на 24,3% цін на молочну сировину, за яким скочили й ціни на продукцію: на молоко — 26,1%, на сири — 28,4%, на вершкові — 19,6%. Після ознайомлення з новими розцінками споживчий молочний попит упав на 15-20%.

«Сьогодні є проблеми у ретейла (торгівля через супермаркети. — Авт.), пов’язані з оплатою за поставлену продукцію. Не кожне з підприємств витримає такі умови, бо постачальники і молока, і компонентів упаковки, які не мають коштів, намагаються скоротити терміни оплати за свою продукцію», — розповідає «Дню» генеральний директор Білоцерківського молочного комбінату Андрій Раєнок. Через це, за його словами, молочники втрачають оборотні кошти, які традиційно служать для розрахунків за сировину, за спожиті енергоносії та інші послуги.

За словами ж Козаченка, до вищесказаного ще додалося здорожчання енергоресурсів та посилення адміністративного впливу на фінансово-господарську діяльність аграрного бізнесу. Скасування пільг із оподаткування галузі з ПДВ серед факторів скорочення виробництва називає Чагаровський.

За оцінками молочних експертів, всі ці фактори змусять призупинятися майже чверть молокопереробних підприємств. Однак виробництво молочної продукції скоротиться не більше ніж на 10%.

Натомість зростає ризик появи молочного фальсифікату. «Його буде рівно стільки, скільки буде готове купувати населення», — говорить Раєнок. Чи перейдуть українці на молочний фальсифікат? Це справа часу. Криза вже вдарила по кишені багатьох із них. І все частіше вони навідуються за дешевшими продуктами не до супермаркету, а на стихійний ринок. Проконтролювати ж якість та умови зберігання такої продукції важко.

Нечіткі перспективи пророкують молочному експорту. Через кризу кожна країна намагається захистити свого виробника і використовує для цього всі дозволені заходи. Так, ще минулого року Євросоюз поновив експортні дотації для своїх виробників на певні види молочної продукції. Це зробило закордонний продукт привабливішим. Підвищення ж Російською Федерацією імпортних мит на деякі види молочної продукції закрило доступ до цього ринку багатьом українським товарам. Нагадаємо, що саме на російський ринок поставлялося чимало вітчизняних сирів, сухого молока.

Однак сприймати все у чорних тонах не варто, радять експерти. Курсові коливання долара відбивають бажання закордонним виробникам везти до нас продукти, і люди починають купувати більше «свого». На думку почесного президента «Шосткінського міського молочного комбінату» Лариси Рудакової, криза змінить смакові уподобання українців, переорієнтувавши їх на недорогі сири, молоко, сметану...

Підприємства намагатимуться втримати покупця привабливою ціною. Але як довго це вдасться робити, якщо вартість енергоносіїв, сировини та інших складових товару зростатиме? За таких умов частина дрібних та середніх молочних підприємств підуть з ринку. Решта — шукатиме способів зменшити адміністративні витрати. Зокрема, за рахунок скорочення транспортно-заготівельних витрат, створення кооперативів із заготівлі сировини. Тобто невеликі регіональні заводи можуть перетворитися у сировинні бази для великих компаній. Єдиний момент, на якому виробники навряд чи економитимуть, — сировина. Адже протягом останніх років кількість молока зменшується...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати