Виробничі ризики
Ціна на хліб може зрости на 30%Хлібопекарі країни намагаються повернути собі право регулювати рентабельність виробництва хлібопродуктів з борошна вищого ґатунку. Нагадаємо, що після різкого зростання у вересні 2007 року вартості хліба у ряді регіонів, для врегулювання ситуації Кабмін був змушений передати це право під опіку місцевої виконавчої влади. Обраний урядовим блоком регуляторний метод більшість хлібовиробників не схвалює і вважає руйнівним для свого виробництва.
На форумі пекарів України головні гравці ринку заявили, що відчутне зростання всіх складових для виготовлення хлібу різко зменшує шанси на нормальне існування таких підприємств, адже середньо-реальна рентабельність продукту становить більше 1% і не виправдовує себе. Тільки за дев’ять місяців 2007 року індекс цін для рослинної олії зріс на 49%, для яєць — на 18%, а для борошна — на 30%, заявляє керівник об’єднання хлібопекарських підприємств «Укрхлібпром» Олександр Васильченко. А ще потрібно враховувати вартість енергоносіїв...Результатом кабмінівського рішення стало й цінове регулювання інших, не соціальних сортів хліба. Такі дії, стверджують опитані «Днем» хлібопекарі, нагадують скоріше за все безпрецидентний тиск на їхню галузь і вже починають приводити до закриття маленьких хлібопекарень.
Повернути справедливість учасники форуму сподіваються з допомогою Президента України Віктора Ющенка, якому надiслали звернення з проханням розглянути головні проблеми галузі на найближчому засіданні Ради національної безпеки та оборони. Головні вимоги — провадження держрегулювання виробництва «соціального хліба» шляхом прямих цільових дотацій виробникам, постачання для таких цілей дешевшого борошна та прямі грошові дотації малозабезпеченому населенню. Тільки так можна уникнути болючої реакції основної частини населення.
До вирішення питання з так званими соціальними сортами хліба повинен підключитися і Кабмін. Йому пропонують прийняти постанову з чітким визначенням суті цієї категорії. Вирішувати кризову ситуацію в галузі слід якнайшвидше і бажано у законодавчому порядку прийнявши відповідний закон, твердять виробники.
В іншому випадку пропонують свій варіант. «Краще припинити роботу, щоб не закритися, чим продовжувати її, щоб зупиняти підприємства через збитковість», — говорить президент Всеукраїнської асоціації пекарів Володимир Слабовський. Висловлюючи свої погляди на врегулювання хлібного питання, головні гарвці ринку не приховують — як тільки місцеву перепону в регулюванні рентабельності продукції буде знято, вартість хліба до кінця року зросте на 30%.