Перейти до основного вмісту

Високий сезон підготовки до нових викликів

Передчасне згортання програм підтримки буде нести системні загрози для забезпечення можливості швидкого економічного відновлення
29 липня, 19:22
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

Промислове виробництво в Україні у січні-червні 2021 року порівняно із травнем знизилося на 0,7% (сезонно скориговано). За результатами 6 місяців 2021 року індекс промислової продукції зріс на 2,1%, у тому числі у добувній промисловості та розробленні кар’єрів — на 1,4%, переробній — на 2,5%, постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря — на 1,7%. У розрізі основних промислових груп у червні порівняно із попереднім місяцем збільшилося (у сезонно скоригованому вимірі) виробництво промислових товарів проміжного споживання — на 1,8% (за рік — на 8,9%), проте знизилося виробництво споживчих товарів короткострокового та тривалого використання — на 0,8% та 8,4% відповідно, інвестиційних товарів — на 1,3% та енергії — на 0,8%.

Обсяг промислового виробництва визначав динаміку показників роботи підприємств транспорту, вантажообіг яких збільшився у 1 півріччі 2021 року на 1,7% до відповідного періоду минулого року, у тому числі залізничного — на 2,4%, автомобільного — на 7,9%, авіаційного — на 2,0%. При цьому, за 6 місяців поточного року знизилися обсяги вантажних перевезень водним та трубопровідним транспортом — на 0,2% та 4,1% відповідно. Враховуючи пріоритетність транспортної галузі для Уряду, подальші державні інвестиції у розвиток транспортної інфраструктури та рухомого складу сприятимуть зростанню попиту на продукцію базових галузей промисловості.

Попри більш високу врожайність основних сільськогосподарських культур цього року, зміщення строків збирання врожаю (на 1 липня 2021 року оброблено менше половини площі зернових та зернобобових культур порівняно з показниками на відповідну дату минулого року), обумовило зниження індексу виробництва сільськогосподарської продукції у 1 півріччі 2021 року порівняно із січнем-червнем 2020 року на 8,2%, у тому числі продукції рослинництва — на 26,4%. Це, в свою чергу, обумовлює менші обсяги експорту з України зернових та зернобобових культур (з продуктами їх переробки), а також борошна.

Через скасування більшості карантинних обмежень та на тлі низької бази порівняння минулого року продовжують зберігатися високі темпи зростання індексу фізичного обсягу обороту роздрібної торгівлі, який у січні-червні цього року зріс на 13,8% відносно січня-червня 2020 року. Водночас у червні темпи його зростання уповільнювалися — до 0,1% до попереднього місяця та до 13,0% порівняно із червнем 2020 року (у травні річні темпи зростання становили 14,3%).

Таким чином, реальний сектор економіки України все ще не демонструє стійкого відновлення, що підкреслює важливість продовження заходів з фіскальної та монетарної підтримки національної економіки. Програми антикризової підтримки варто модифікувати для підвищення їх фокусу на нових інвестиційних проектах, на проектах, пов’язаних з локалізацію виробництва та імпортозаміщенням, та на проектах, які створюють нові робочі місця в Україні. Передчасне згортання програм підтримки буде нести системні загрози для забезпечення можливості швидкого економічного відновлення.

БЮДЖЕТНА СФЕРА

Для фінансування Державного бюджету України з початку липня Міністерством фінансів було залучено 18,7 млрд. гривень, 65 млн. доларів США та 8 млн. євро, що становить близько половини від місячного обсягу планових платежів з обслуговування та погашення внутрішнього боргу. Середньозважена вартість первинних державних запозичень за результатами трьох аукціонів у липні становила 11,69%, що відповідає найвищому значенню з грудня 2019 року.

Низькі обсяги розміщень ОВДП на внутрішньому ринку обумовили скорочення загального обсягу ОВДП в обігу на 8,9 млрд. гривень за тиждень, з яких 7,9 млрд. гривень — скорочення ОВДП у власності банків. Частка нерезидентів у структурі власників ОВДП становить 10,8%, збільшившись з початку року на 2,3 в. п. (з 8,5% на 04.01.2021).

Станом на 26.07.2021 річний план за державними внутрішніми запозиченнями на 2021 рік (згідно із Законом про держбюджет) був виконаний на 48%, за зовнішніми запозиченнями — на 26%. Це потребує активізації роботи Міністерства фінансів на внутрішньому та зовнішніх ринках з метою залучення фінансування не лише для обслуговування державного боргу, але й для фінансування дефіциту державного бюджету. 22 липня Міністерством фінансів здійснено прайсинг додаткового випуску єврооблігацій на суму 500 млн. доларів США, який збільшив загальну суму в обігу єврооблігацій з відсотковою ставкою 6,876% та погашенням 21-го травня 2029 року (непогашена сума випуску становить 1,25 млрд. доларів США. Додатковий випуск відбувся з дохідністю 6,30% та ціною пропозиції при додатковому розміщенні 103,493%.

ВАЛЮТНИЙ РИНОК

На міжбанківському валютному ринку упродовж тижня попит на іноземну валюту з боку клієнтів банків переважав пропозицію, проте ситуація на ринку залишалася збалансованою з огляду на активні операції банків з власною валютною позицією. Купівля Національним банком іноземної валюти (загальним обсягом 32 млн. доларів США) у дні, коли спостерігалося переважання пропозиції над попитом, дозволило збільшити міжнародні резерви НБУ до 28,5 млрд. доларів США. З урахуванням дорозміщення Міністерством фінансів ОЗДП обсяг міжнародних резервів НБУ перевищить 29 млрд. доларів США.

Збільшення пропозиції іноземної валюти у понеділок обумовило зміцнення обмінного курсу гривні до рівня нижче 27 гривень за 1 долар США. Інтервенція НБУ з купівлі іноземної валюти становила 20 млн. доларів США (з початку липня +72 млн. , з початку року +876 млн. доларів США).

Чистий продаж іноземної валюти населенням (у готівковій та безготівковій формі) з початку року перевищив 2 млрд. доларів США ( у тому числі, з початку липня — майже 400 млн. доларів США) та виступав вагомим чинником збалансування попиту та пропозиції іноземної валюти на ринку.

ФІНАНСОВИЙ РИНОК

Регулятивний капітал банків у червні зріс на 2,1 млрд. гривень до 191,5 млрд. гривень, що є його найбільшим значенням за понад 7 років (з лютого 2014 року). При цьому, за рахунок активізації банківського кредитування, показники адекватності регулятивного та основного капіталу банків у червні дещо знизилися (до 21,7% та 16,1% відповідно), проте продовжують понад як удвічі перевищувати мінімальний нормативний рівень (10% та 7% відповідно). Банки також дотримуються економічних нормативів щодо ризиків та ліквідності, встановлених Національним банком.

Ліквідність банківського сектору (коррахунки банків та депозитні сертифікати НБУ) становить майже 220 млрд. гривень. На її динаміку (в сторону збільшення) минулого тижня впливали головним чином витрати з казначейського рахунку Уряду, пов’язані як із поточними видатками, так і з виплатами з обслуговування та погашення внутрішнього державного боргу.

Корпоративний кредитний портфель банків за оперативними даними у червні зріс на 5,6 млрд. гривень, кредити банків фізичним особам — на 3,8 млрд. гривень. Значну підтримку гривневому кредитуванню надає реалізація державних програм «Доступні кредити 5-7-9%» та «Доступна іпотека 7%». За минулий тиждень обсяг кредитів за програмою «5-7-9%» зріс на 866 млн. гривень, що збільшило її загальний обсяг до 54,5 млрд. гривень. У структурі виданих за програмою кредитів домінують антикризові кредити на підтримку оборотного капіталу підприємств (27,6 млрд. гривень або 50,6%) та кредити на рефінансування існуючої заборгованості перед банками (20,2 млрд. гривень або 37,1%). Частка інвестиційних кредитів залишається незначною (6,7 млрд. гривень або 12,3%). Нагадаю, що рішенням Ради НБУ від 13.07.2021 Кабінету Міністрів України було рекомендовано переглянути умови реалізації державних програм «Доступні кредити 5-7-9%» та «Доступна іпотека 7%» у напрямі їх зосередження на наданні нових інвестиційних кредитів, зокрема для фінансування будівництва нового житла та придбання фізичними особами або фізичними особами-підприємцями сільськогосподарської землі для агровиробництва.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати