Виступати «ЗА» Митний союз і у металургів... немає підстав
Україна збільшить випуск сталі на 2,7% здебільшого за рахунок ринків ЄС і країн АфрикиУ всьому світі триває поступове й масштабне відновлення економіки, чим закладається база для поліпшення прогнозів. Агентство Fitch минулого тижня підтвердило свій прогноз активізації темпів зростання світового ВВП в 2014—2015 роках за рахунок швидшого відновлення економіки провідних розвинених країн. У країнах на шляху розвитку, на думку Fitch, поліпшення буде стриманішим. Згідно з оцінками Fitch, світовий ВВП збільшиться 2013 року на 2,3%, 2014 року — на 2,9% і на 3,2% — 2015-го. Згідно з прогнозами експертів Goldman Sachs Group Inc., Deutsche Bank AG і Morgan Stanley, темпи зростання світової економіки 2014 року будуть максимальними за останні чотири роки. Зростання глобального ВВП прискориться до 3,4% 2014 року з менш як 3% цього року на тлі відновлення після рецесії європейської економіки. Експерти передбачають, що рушієм зростання світової економіки 2014 року будуть США.
На що в цих умовах може розраховувати наша країна з її експортноорієнтованою економікою? Схоже, в світі можливе зростання потреби на таку продукцію нашої індустрії, як метал, а також зростання відповідних цін. За прогнозом експертів держпідприємства «Укрпромзовнішекспертиза», світові ціни на плаский і довгий металопрокат 2014 року зростуть приблизно на 3—6% порівняно з 2013 роком. Цікаво, що цьому не завадить зниження на 1,5% собівартості виробництва прокату за рахунок падіння цін таких сировинних складових, як металобрухт (на 2%), законтрактована залізорудна сировина (на 5%), ЗРС на спотовому ринку (на 10%). Щоправда, вартість вугілля зросте на 3—4%.
Директор «Укрпромзовнішекспертизи» Володимир Власюк прогнозує, що українські металургійні підприємства 2014 року наростять виплавку сталі на 2,7% проти очікуваної (33,3 млн тонн) за підсумками 2013 року — до 34,2 мільйона тонн. 2013 року, як вважають експерти підприємства, експорт українського прокату зросте на 0,5 мільйона тонн за рахунок ринків ЄС, Африки та СНД. На Близький Схід його постачання істотно зменшиться — з 5,7 мільйона тонн 2012 року до 3,4 мільйона 2013-го. У той же час продажі прокату на внутрішньому ринку цього року зменшаться до 7,8 мільйона тонн проти 8,3 мільйона 2012 року. Майже 80% вироблюваного прокату буде реалізовано на зовнішніх ринках.
Обсяг внутрішнього ринку металопродукції України цього року скоротиться до 7,8 мільйона тонн проти 8,3 мільйона 2012 року. Власюк пов’язує це зі скороченням будівництва й зниженням обсягів виробництва в машинобудуванні. За його словами це ж визначає низький рівень завантаження металургійних потужностей в Україні, який становить 69,9%, що набагато нижче за світовий показник. У зв’язку з цим Власюк зазначає, що для України залишається вельми важливим завданням розвиток внутрішнього ринку металопродукції. Він зазначає, що це дозволить стабілізувати ситуацію не лише в гірничо-металургійному комплексі, а й економіку країни в цілому, якій не просто конкурувати на світових ринках.
Ситуація на них, за даними «Укрпромзовнішекспертизи», виглядатиме так: через обмежені можливості подальшого зниження цін на сировину, а також відсутність запасу міцності у металургів за собівартістю, падіння цін на сталь припиниться. У той же час поступове поліпшення 2014 року економічної ситуації в світі та зростання імпортного попиту сприятимуть помірному підвищенню цін на прокат. У результаті наступного року Україна зможе забезпечити незначне зростання експорту за рахунок відновлення імпортного попиту на Близькому Сході й у ЄС (+500 тисяч тонн) і продажів прокату на внутрішньому ринку (+300 тисяч тонн) за рахунок активізації будівництва доріг і модернізації тепломереж. Сумарний експорт прокату досягне 23,6 мільйона тонн, тоді як його продажі на внутрішньому ринку зростуть до 6,4 мільйона тонн. Щоб забезпечити такі показники, виплавку сирої сталі слід буде збільшити на 0,9 мільйона тонн і довести до 34,2 мільйона.
Відповідаючи на запитання журналістів, Власюк зауважив, що постачання російського газу для української металургії не критичні. Багато підприємств України вже використовують або активно впроваджують установки вдування пиловугільного палива до доменних печей, що різко зменшило споживання природного газу. «У цілому частка газової складової в структурі собівартості виплавки сталі — близько 5—7%, на тонні це близько $2—4, — сказав Власюк і підкреслив: — Тому агітувати за ринок МС металургам немає підстав».
«День» поцікавився, чи використовували наші металурги паузу в попиті на їхню продукцію для того, щоб модернізувати виробництво й освоїти нові види продукції з вищим рівнем додаткової вартості. Відповідаючи, Власюк ще раз згадав пиловугільні установки, але прикладів освоєння продукції з високою додатковою вартістю навести не зміг...