«Я хочу працювати в полі»
В Одесу з’їхались відмінники аграрної освіти, щоб отримати найсучасніший досвідУ суспільстві існує думка про низький престиж аграрної освіти. Думка, до речі, необгрунтована, бо сільське господарство нині — напрям української економіки, що найдинамічніше розвивається. Саме в сільському господарстві зараз найбільший потенціал робочих місць. І випускники навчальних закладів сільськогосподарського напряму сьогодні як ніколи актуальні.
Десять років тому Міністерство аграрної політики організувало Злети студентської молоді сільськогосподарських ВНЗ. Минулої середи в Одесі розпочався ХІ щорічний Зліт іменних стипендіатів і відмінників навчання України «Лідери АПК ХХІ століття». Цей захід покликаний виявляти найкращих студентів аграрних вищих навчальних закладів і допомогти їм глибше розкрити свій науковий та творчий потенціал, ділові якості.
Нинішнього року в роботі злету беруть участь 250 студентів — це іменні стипендіати Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів, обласних та районних державних адміністрацій, видатних вчених і наукових працівників, відмінники навчання з усіх вищих навчальних закладів Міністерства аграрної політики України, активісти студентського самоврядування — члени об’єднаної студентської ради, переможці конкурсу «Кращий студент року». У роботі злету студентської молоді брав участь заступник міністра аграрної політики України Сергій Мельник, керівники профільних ВНЗ і технікумів.
Основна мета злету — спілкування, зазначають організатори. Спілкування на професійні та особисті теми. А також обговорення проблемних... Зокрема, серед специфічних проблем спеціальності — бажання студентів із районів залишитися в містах, де зосереджені навчальні заклади.
— Переважно молодь намагається вступити на престижніші економічні спеціальності сільськогосподарських ВНЗ. А потім залишитися в місті, — розповідає заступник міністра аграрної політики України Сергій Мельник. — Бажання вирватися з глибинки в місто — об’єктивне. Зрештою, в нас майже все керівництво країни з села. І таке є в будь-якій іншій країні. Але все ж фахівці передусім потрібні на селі. Причому фахівці-технологи.
Але, як з’ясувалося, багато учасників злету бачать себе, як то кажуть, у полі. Один із них — 20-річний другокурсник Полтавської державної аграрної академії, відмінник, майбутній агроном Михайло Щербак.
— Багато хто з моїх однолітків із районів, приїхавши до міста, стараються тут затриматися, — зазначає Михайло Щербак. — А я ось живу в Полтаві, а збираюся поїхати працювати в село, у Кіровоградську область. Там є одне цікаве перспективне господарство. Агрономи потрібні передусім у селі.
Ректор Одеського державного аграрного університету, який приймає гостей, на відміну від Михайла Щербака, приїхав понад 30 років тому до Одеси саме, як то кажуть, з глибинки. Розповідає, що спочатку хотів стати виробничником, а потім потягло в науку. Та й красуня-Одеса полюбилася на все життя.
— 30 років тому я також був відмінником, — ділиться Сергій Корлюк. — Гадаю, що якби тоді були такі злети, то я б набагато раніше познайомився з багатьма своїми нинішніми колегами, які зараз очолюють науковий, виробничий та управлінський напрям агропромислового комплексу України. Адже вони також добре навчалися.
Перший злет відбувся 1999 року на базі Національного аграрного університету в Києві. За роки проведення злетів у них взяли участь понад 2 500 іменних стипендіатів та відмінників навчання.