Перейти до основного вмісту

Як уберегтися від цінового сплеску

Уряду пропонують створити антиінфляційну програму дій
17 січня, 00:00

Iнститут економічних досліджень та політичних консультацій оголосив економічні прогнози на 2008 рік. Головні їхні тезиси — 6,1% зростання ВВП, збереження від’ємного сальдо зовнішньої торгівлі та підвищення ролі інвестиційної складової.

До цього фахівці додають ложку дьогтю. Вони вказують, що високі інфляційні очікування, які сьогодні дуже поширені, навіть гірші за сам процес. «Незалежно від реальних цифр інфляції, про які сьогодні говорять, багато виробників на 2008 рік у своїх виробничих планах закладають інфляцію на рівні 15%, а деякі навіть і 20%», — вказує директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський.

Не допустити інфляційної загрози — святий обов’язок уряду. Як це зробити? Єдино можливий варіант, на думку експерта, терміново, разом із Нацбанком, прийняти антиінфляційний пакет документів. Подібний сценарій радить використати і Президент.

Найперше — це бездефіцитність бюджету. На дозволені межі дефіциту у 2% неодноразово вказував глава держави. Є порада й у Бураковського: «Я радив би уряду, переглядаючи бюджет, передивитися велику кількість не тільки соціальних, а й програм, пов’язаних із стимулюванням економіки, де гроші традиційно використовуються неефективно. Краще їх зарезервувати чи зекономити, ніж просто викидати».

Що стосується Нацбанку, то, на думку Бураковського, відповідна робота там вже проводиться. Зокрема, про це свідчить запроваджене мегарегулятором підвищення норм резервування для банківського сектору. Цим центробанк прагне загальмувати кредитну експансію в економіці.

Бураковський також вважає необхідним постійне регулювання зовнішніх торговельних відносин. На його думку, вже прийшов час для лібералізації зовнішньої торгівлі за умови створення рівної конкуренції для суб’єктів економічної діяльності, що має забезпечити товарами внутрішній ринок. Не завадило б зробити активнішою й антимонопольну діяльність на деяких вітчизняних ринках, відзначає Бураковський.

До переліку довготермінових заходів він додає зміну грошово-кредитної політики, що в першу чергу стосується скасування фіксації курсу національної валюти до долара та перехід до інфляційного таргетування.

Та навіть за умови прийняття антиінфляційного пакету швидких зрушень, на його думку, не варто очікувати. Якщо в цілому вдасться збити інфляцію до 10—11% у 2008 році — це буде дуже суттєвим економічним успіхом, вважає експерт. Істотніших результатів доводиться чекати у другій половині 2008 го та в 2009 му році.

Одночасно з антиінфляційними заходами вчений радить новій урядовій команді подбати про підвищення якості бізнес-середовища. В чому тут проблема? За результатами проведеного інститутом опитування серед керівників підприємств, 87% не вірять у те, що держава справді гарантує їм право власності, 91% не бачить якісного виконання законодавства. До того ж, як показало опитування, за останній рік середній рівень сплати податків зменшився з 54,5% до 43%. Це свідчить про недовіру бізнесу до влади, а також про низьку оцінку ділового клімату країни. Відтак, вважає Бураковський, у країні в першу чергу треба думати про структурні реформи.

ДО РЕЧІ

Як повідомив міністр економіки Богдан Данилишин, уряд найближчим часом має намір презентувати пакет антиінфляційних заходів. При цьому він зазначив, що цей пакет буде досить великим і запропонує як заходи для скорочення росту цін на окремі товари, так і системні кроки. Данилишин також повідомив, що за підсумками 2007 року в Україні зафіксована інфляція на рівні 16,6%. Причинами високого рівня інфляції у 2007 році він назвав несистемні дії уряду і влади в 2007 році й раніше, а також зростання світових цін на продовольство. Раніше Данилишин заявляв, що Міністерство економіки прогнозує в 2008 році інфляцію в Україні на рівні 10,5—12,5%.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати