Перейти до основного вмісту

ЄБРР залишається...

Уряд таки дозволив банку видавати кредити у гривні
20 червня, 18:50

На початку 2013 року на зустрічі з журналістами один із топ-менеджерів ЄБРР в Україні повідомив, що банк не хоче кредитувати політично забарвлений великий бізнес, а вимагає від уряду дозволу на кредитування у гривні. Адже тільки так ЄБРР зможе працювати з малим і середнім бізнесом. Адже останній не може брати валютні кредити, оскільки здебільшого не має валютної виручки, відповідно зможе погашати борги у валюті. Але тоді це було табу, оскільки влада, незважаючи на всі запевнення у великій любові до інвесторів, не дала зеленого світла цій ідеї. Розуміючи, що йде подвійна гра, ЄБРР поставив перед офіційним Києвом питання руба: якщо не буде доступу до гривневого кредитування, то банк згорне роботу в Україні. Щоправда, офіційною причиною тоді назвали гальмування впровадження економічних реформ і погіршення інвест-клімату через діяльність податкової, митної і судової систем.

Сьогодні одна з головних вимог ЄБРР виконана постановою НБУ №172 від 17 травня 2013 року. Залишилася справа за малим: налагодити техніку кредитування. На уточнююче запитання «Дня» щодо обсягів гривневого кредитування директор Департаменту кредитування в місцевих валютах ЄБРР Андре Куусвек сказав: «У Росії обсяг кредитів у рублях, які видає ЄБРР, становить приблизно 30% від загального фінансування. Думаю, що 25-30% від обсягу фінансування в Україні ми могли б надавати у гривні». Оскільки процес схвалення проекту в ЄБРР триває як мінімум три-чотири місяці, то кредитування у гривні стартує не раніше жовтня. За його словами, вартість кредитування відштовхуватиметься від ставки KievPrime плюс маржа. Поки що ЄБРР не подолав усіх перешкод для випуску гривневих облігацій, ресурси залучатимуться на міжбанку.

За словами нового директора ЄБРР в Україні Шевки Аджунера, кредитування у гривні буде спрямоване перш за все на малий і середній бізнес і дозволить знизити ризики для українських підприємств.

Найбільший міжнародний інвестор України — Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) — дав уряду ще один шанс. Кредитний портфель банку не зменшиться, а восени фінустанова розширить свою присутність на внутрішньому ринку, запустивши кредитування малого і середнього бізнесу в гривні. Щоправда, за визнанням вищого топ-менеджменту банку, ці плани стануть реальністю лише за однієї умови: Україна повинна поліпшити інвестиційний клімат. Інакше банк обіцяє скоротити річне фінансування (1 мільярд євро) на 30%.

«Я дуже сподіваюся, що це не порожні обіцянки... Дуже сподіваюся, що всі люди, з якими ми спілкувалися в Адміністрації Президента і НБУ, розуміють і усвідомлюють необхідність перезапуску економічного зростання», — резюмував перший віце-президент ЄБРР Філіпп Беннет.

На сьогодні ЄБРР за 20 років інвестував в українську економіку близько 11 мільярдів доларів у рамках 337 проектів. За п’ять місяців 2013 року банківські вкладення становлять 433 мільйони євро. «Якщо покращуватимуться умови, стабільність, інвестиційний клімат, якщо будуть конкретні кроки, я думаю, що фінансувати на рівні минулих років один мільярд євро — можливо. Але якщо такого не буде, то будемо десь на рівні 70% від торішнього фінансування», — назвав головну умову фінансової співпраці з Україною Куусвек. Він уточнив, що заморожувати програми не будуть, але у разі потреби застосовуватиметься селективний підхід до конкретних проектів.

«Якщо не буде більш високого рівня стабільності макроекономіки, якщо не буде програми МВФ, тоді, напевно, цього року другого проекту (за аналогом з «Енергоатомом». — Авт.), який є або державним, або держгарантією, або безпосередньо, скажімо, з такою компанією, як «Укравтодор», ми фінансувати не можемо», — додав Кусвек. Інакше кажучи, йдеться про те, що у повітрі може зависнути кредитування реконструкції газопроводу «Уренгой-Помари-Ужгород», адже пам’ятається, банк обіцяв узяти в цьому участь.

КОМЕНТАР

Наталія КОЖЕВІНА, голова Всеукраїнської профспілки працівників малого та середнього бізнесу:

— Бізнес на 100% буде користуватися цими ресурсами. Підприємці чекають таких кредитних ліній. Якщо ЄБРР розпочне кредитування у гривні, то це стане поштовхом для формування середнього класу. Також слід очікувати і зменшення корупції. Адже як тільки почнуться фінансові потоки, бізнес почне піднімати голову. Гривневе кредитування для малого та середнього бізнесу — один із кроків стабілізації економічної системи в Україні. Скільки потрібно коштів дрібним підприємцям, важко сказати. Адже, насправді, потреби не обмежені. Якщо ЄБРР дасть доступні гривневі кредити, то бізнес направить їх на оновлення виробничих технолоій, створення додаткових робочих місць, а зараз підприємці ледь тримаються.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати