Перейти до основного вмісту

З етичним кодексом вас, панове!

16 квітня, 00:00

Президент відомого "Меркурія" Семен Юфа вважав за такі талончики, що їх видавали його люди при вході на "товчок" неподалік Республіканського стадіону. Відтоді, хвала Господу, з'явилися інші інвестиційні компанії й інші цінні папери. А з ними - потреба підтримувати цивілізовані правила гри на фондовому ринку. Одна з громадських структур, покликаних це робити, - Українське товариство фінансових аналітиків. Про діяльність УТФА "Дню" розповідає його президент Андрій Кувшинов.

- У чому головні цілі товариства фінансових аналітиків?

- Запровадження освітніх, професійних і етичних норм і стандартів серед учасників нашої організації. На Заході такі товариства існують дуже давно. Це некомерційні організації, які об'єднують провідних фахівців фінансових корпорацій. Членство в товариствах фінансових аналітиків є вельми почесним, а головне, корисним, оскільки у цьому випадку є високі шанси знайти роботу у відомих, великих компаніях зі світовим ім'ям.

Але члени цих товариств зв'язані чіткими етичними зобов'язаннями (етичний кодекс), за порушення яких виключають із товариства. А з заплямованою репутацією на кар'єрі можна ставити хрест, адже такі факти відразу стають відомими роботодавцям. А ті, переважно, є членами цих товариств. У США у Товаристві фінансових аналітиків близько 28 тис. членів, в Європейській федерації - близько 11 тис. (у федерацію входить 17 країн).

У країнах СНД Українське товариство фінансових аналітиків - перше. "Хрещений батько" УТФА - фахівець із питань цінних паперів, британець Бой Карпендер. Два роки тому він приїхав у Київ з лекціями про ринок цінних паперів і "зронив" цю ідею в уми "піонерів" фондового ринку. УТФА лише 1,5 року, за основу організації взято найстарішу в світі британську модель. Український фінансовий ринок почав розвиватися недавно, і відповідних фахівців, котрі займаються ринком цінних паперів і проблемами інвестицій, поки що небагато. Та попри це, сьогодні в наших лавах - близько 250 чоловік.

- Контроль за дотриманням етичних норм - єдина мета УТФА?

- Авжеж, ні. Робота в інвестиційному бізнесі з кожним роком стає дедалі складнішою, вона вимагає постійного нарощування професійних знань, так би мовити, довічного навчання. Тож товариства постійно проводять спеціалізовані семінари, конференції, виставки, курси з перепідготовки тощо. Те саме робить і УТФА, підштовхуючи розвиток вітчизняного фондового ринку. Так, Товариство фінансових аналітиків США уповноважило УТФА ексклюзивним правом надання кваліфікації дипломованого фінансового аналітика (раніше, аби скласти такий іспит, потрібно було їхати в Західну Європу чи США).

Стосовно виставкової діяльності, то через три місяці ми плануємо провести другу виставку "Фондовий ринок-97". Тим часом як у торішній виставці було 50 учасників, у нинішній ми чекаємо в 1,5 - 2 рази більше. Причому кількість неукраїнських експонентів становитиме від 50 до 70 компаній. Усе це, як на мене, досить красномовно говорить про розвиток фондового ринку в Україні за минулий рік.

- Чи були випадки виключення з УТФА за порушення етичних норм?

- Теоретично вони можливі. Скажімо, коли в УТФА роботодавець надішле дані про неетичні вчинки свого працівника, то комісія з питань етики докладно розглядатиме цей випадок. Цій людині буде нелегко знову знайти роботу, бо 38% членів нашої організації - перші особи інвестиційних компаній. Та оскільки ухвалено етичний кодекс лише цього року, на нашій лютневій конференції, порушити його поки що ніхто не встиг.

- "Піонерами" фондового ринку були зокрема й напівкримінальні трасти. Їхні керівники були членами УТФА?

- Господь милував. Такі люди ніколи не прагнули вступати в УТФА. Навіщо напівкримінальному бізнесу брати участь у громадському русі, якщо його головна мета - якнайменше "засвічуватися"?

Розмову вела Світлана СТЕПАНЕНКО, "День"
Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати