За честь мундира!
Сумніви щодо якості українських авіадвигунів — безпідставні![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20090225/432-5-2.jpg)
Після багаторічних досліджень у галузі літакобудування та властивостей рідин єдиний в Україні розроблювач авіадвигунів — державне підприємство «Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Івченко-Прогрес» — категорично спростував версію щодо вини українських двигунів у так званій «Іркутській трагедії».
Нагадаймо, що 6 грудня 1997 року літак Ан-124 («Руслан»), на якому були встановлені запорізькі двигуни, злітаючи з аеродрому Іркутська, зазнав катастрофи, упавши на житловий будинок... При злеті зупинилися три з чотирьох двигунів. Тому однією з основних версій причини трагедії одразу став брак запорізького обладнання. Актом спеціальної держкомісії з розслідування причин катастрофи в складі винятково російських військових стверджувалося, що причинами катастрофи літака були помпажи двох двигунів «Руслана» і відмова електромагнітного клапана на третьому двигуні.
Сьогодні ж розроблювач двигуна «Руслана» ініціює скасування акту держкомісії про причини катастрофи літака в Іркутську. Про це днями повідомив генеральний конструктор підприємства Федір Муравченко. За його словами, всесвітньо відомий розроблювач двигунів для авіатехніки має намір ініціювати перед урядом РФ скасування акта держкомісії про причини катастрофи в зв’язку з науковим підтвердженням неспроможності висновків комісії.
Як підкреслив Муравченко, ймовірність одночасної відмови двох, а тим більше трьох двигунів літака, оцінюється в «один на мільйон випадків». Тому, відзначив він, незапрошений до участі в комісії розроблювач, із самого початку був упевнений, що причиною катастрофи став зовнішній фактор, і ще в ході розслідування висунув свою версію: цим фактором стала позаштатна кількість води в паливі. «Але тоді всі вважали, що це наша вигадка», — констатував Муравченко.
Утім, підприємство, лише на технічні затрати витративши близько двох мільйонів доларів, провело десятилітні, комплексні дослідження, що не мають аналогів у світовій практиці. Як результат, були відкриті не відомі раніше фундаментальній науці особливості взаємодії палива і так званого внутрішньо-молекулярного розчину, а також нові властивості палива, що при визначених обставинах ведуть до засмічення кригою фільтрів двигуна з наступною його зупинкою. «Всі аргументи держкомісії нами розбиті. І ми вважаємо, що акт повинен бути відміненим, — говорить генконструктор, додаючи: — Тепер наші висновки повинні або бути спростовані, або сприйняті».
ДП «Івченко-Прогрес» уже направило результати своїх досліджень деяким колегам, а в даний момент готує свої пропозиції щодо скасування акту держкомісії голові російського уряду Володимиру Путіну.
Разом із тим, висновки і пропозиції підприємства можуть стати основою для розробки заходів для усунення ймовірності подібних випадків і, відповідно, авіакатастроф у всьому світі. Адже, як показало вищезгадане дослідження, датчики, котрі контролюють вміст води в паливі, «не бачать» великої кількості молекул води, що сконцентрована всередині водяної пари. Авіаційне ж паливо — керосин, за словами Муравченка, як губка, вбирає в себе водяну пару навіть при звичайному контакті з атмосферою. У результаті мінусових температур ця кількість води в паливному баці може перевищити допустиму норму в кілька разів, утворити кригу та унеможливити нормальну роботу двигуна... Тож заради безпеки генконструктор «Івченко-Прогрес» радить перед польотами в суворих зимових умовах заправляти літаки паливом, у якому вода виморожена. Окрім цього, за словами Федора Муравченка, варто частіше перевіряти та чистити фільтри, а також переосмислити значимість датчиків, котрі мали б контролювати кількість води в паливі, проте не справляються з цими обов’язками. Як варіант, генконструктор також радить підігрівати фільтри, де може накопичуватися крига, унеможлививши таким чином небажані процеси в паливному баці та двигуні.
Ці небажані процеси — резонансні коливання, які дослідив Федір Муравченко. За його словами, вони виникають у всіх системах подачі палива в двигуни літака. Тож, відповідно, відмова цих двигунів через вплив криги на їхню роботу може трапитися з кожним літаком... І при цьому датчик, котрий мав би сигналізувати про перевищення кількості води в паливі, не спрацьовує, підігрів палива не відбувається. Тож підігрів почали відключати як «не потрібний», адже датчик жодного разу не «скомандував» йому підігрівати паливо.
Тому Муравченко пропонує також відновити підігрів. Тоді навіть не обов’язково чистити фільтри, зазначає генконструктор. Проте для цього необхідно налаштувати сигналізатор для підігріву на менший перепад.
Федір Муравченко сподівається, що результати його дослідження будуть сприйняті як у експертному середовищі, так безпосередньо і на практиці. Адже від цього залежить життя багатьох людей, котрі потенційно можуть стати жертвами аварії, спричиненою кригою та резонансними коливаннями в паливному баці літака. За словами генконструктора, до цього часу про існування та причини подібних явищ навіть не здогадувалися. Це стало прогалиною навіть не в авіації, а в фундаментальних науках, стверджує генеральний конструктор «Івченко-Прогрес». «Тепер же хоча б є теорія. Є науковий підхід. Знаючи це, будуть розроблені певні заходи. До цього ж часу люди працювали «методом тика»... Це призвело до того, що трапилося (Іркутська трагедія. — Авт.)», — говорить він. І найбільш прикро, за словами Муравченка, від того, що в «Івченко-Прогрес» ще давно здогадувалися про правду, проте їм ніхто не хотів вірити. Усі вважали, що це лише вигадка... Проте результатами десятилітніх досліджень Муравченко все ж сподівається переконати всіх скептиків.