За неповернене ПДВ — у суд на Президента
Чи стане німецький підприємець прикладом для решти українського та іноземного бізнесу?Німецький підприємець, засновник фірми «КатМетал Україна» Райнхард Майдер має намір подати до суду на Президента України Віктора Януковича через невідшкодування податку на додану вартість (ПДВ). Про це днями повідомила Інтерфакс-Україна з посиланням на «Німецьку хвилю».
За інформацією радіостанції, за сприяння німецького посольства українська сторона виплатила фірмі заборгованість з ПДВ за два роки в розмірі два мільйони гривень. Разом із тим у німецького підприємця є претензії до України з приводу заподіяних його компанії матеріальних збитків. При цьому Майдер не виключає, що в майбутньому подасть позов для відшкодування ще й моральної шкоди.
«Із 2009 року фірма, де працювало до сотні українських робітників, була не в змозі навіть виплачувати зарплату. На той момент обсяг замовлень був на три місяці вперед, але з огляду на те, що не було коштів закупити сировину, тому що всі гроші забрали з ПДВ і не повернули, клієнти відмовилися від замовлень. Мій співзасновник із Німеччини вимагав усі інвестиції повернути назад у Німеччину. Я був змушений скоротити людей і продати частину обладнання, щоб сплатити борги», — відзначив він.
Відповідачами у справі є Державна податкова адміністрація України та Віктор Янукович як гарант Конституції.
Адвокат фірми «КатМетал Україна» Степан Філін пояснив, що «несвоєчасне виконання зобов’язань з відшкодування ПДВ є порушенням конституційних норм, оскільки державний орган, а мова йде про податкову адміністрацію, не діяв законно».
На його переконання, «тільки участь Президента в цій справі дає можливість більш-менш об’єктивно його розглянути, оскільки проблеми в судовій системі у нас є, і чималі».
Цікаво, якщо німецькому підприємцю пощастить, який наслідок матиме для України такий судовий прецедент? Адже нині борг держави перед бізнесом у вигляді неповерненого ПДВ можна порівняти з 5,4 мільярда доларів, що НАК «Нафтогаз України» винен «РосУкрЕнерго» згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу. Нагадаємо, що загальна сума заявок на відшкодування ще на початок 2010 року зросла до 50 мільярдів гривень (з яких під час податкових перевірок підтвердили лише 23,3 мільярда гривень). Про це нещодавно в інтерв’ю «Дню» розповів перший заступник міністра фінансів Вадим Копилов. У бюджеті ж, за його словами, на відшкодування ПДВ «живими» грошима закладено лише 25 мільярдів гривень. Решту ж планують повернути за рахунок випуску облігацій державної позики на суму ще 20 мільярдів гривень.
Станом на початок липня голова Державної податкової адміністрації України (ДПАУ) Олександр Папаіка називає іншу суму боргу... «На сьогодні поточна заборгованість — близько 25—26 мільярдів гривень», — сказав він журналістам. В червні, за даними Папаіки, грошима було відшкодовано ПДВ на суму 1,3 мільярда гривень.
КОМЕНТАР
Олександр ОХРІМЕНКО, директор Українського аналітичного центру, економіст:
— В Україні дійсно дуже болісне вирішення проблеми з відшкодуванням ПДВ. Однак, на мою думку, отримати відшкодування цього податку навіть через суд підприємцю не вдасться. Це безперспективний спосіб. Якщо й буде прийнято якесь судове рішення з приводу цієї заяви, то його можуть оскаржити. А процес оскарження може тривати роками, бо в Україні немає чітко встановлених термінів для розгляду таких справ у судах. Крім того, сьогодні у податківців існує окремий перелік з відшкодування ПДВ згідно з рішенням суду, яке вже набрало чинності. Перелік великий, але й такий ПДВ фактично не повертають бізнесу.
Заява до суду з боку іноземного інвестора — це крок до втрати іміджу країни. Якщо будь-який зарубіжний інвестор прочитає про це, то він вже розглядатиме Україну як ненадійний об’єкт для інвестування. Тобто наслідки від такого позову більше знаходяться у моральній площині. Але не думаю, що хтось із інвесторів наслідуватиме цей приклад.
Заборгованість із ПДВ досягла сьогодні величезних розмірів: 34 мільярди гривень за 2010 рік та ще 27 мільярдів за 2009 рік. Це ж скільки потрібно зібрати податків, щоб розрахуватися з бізнесом!