Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

За «піраміду» — в’язниця?

Щоб мінімізувати появу фінансових афер, експерти радять чітко виписати їхні ознаки, а не просто запроваджувати кримінальну відповідальність
28 серпня, 00:00
ЗА СТВОРЕННЯ АБО СПРИЯННЯ У СТВОРЕННІ «ПІРАМІДИ» ПЕРЕДБАЧАЄТЬСЯ ЗАПРОВАДИТИ ШТРАФ ВІД 100 ДО 200 НЕОПОДАТКОВУВАНИХ ПОДАТКОМ МІНІМУМІВ (1700—3400 ГРИВЕНЬ) АБО ОБМЕЖЕННЯ ВОЛІ НА ТЕРМІН ВІД 1 ДО 8 РОКІВ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Нацкомфінпослуг затвердила доопрацьований проект закону «Про заборону фінансових пірамід в Україні». Про це повідомляє «Економічна правда» з посиланням на прес-службу Нацкомісії.

Згідно з даним законопроектом, особи, які сприяють організації «піраміди», несуть відповідальність разом з організаторами. Під цю категорію підпадають громадяни, які надають організаторам «піраміди» приміщення, транспортні засоби, технічні засоби або якесь інше майно, а також навмисне рекламують фінансову піраміду й допомагають залучати активи.

За створення або сприяння у створенні «піраміди» передбачається штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів (1700 — 3400 гривень) або обмеження волі терміном від одного до трьох років. За повторну організацію шахрайської схеми вводиться покарання у вигляді трьох — п’яти років обмеження або позбавлення волі. Якщо ж такі схеми здійснюються у великих розмірах з використанням інформаційних систем і електронно-обчислювальної техніки, покаранням буде позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років із конфіскацією майна.

Особи, які сприяли організації «піраміди», можуть уникнути кримінальної відповідальності, якщо добровільно повідомлять про злочин. Як відомо, творець найбільшої «фінансової піраміди» на пострадянському просторі Сергій Мавроді заявив про створення нової МММ-2012.

Чи допоможе кримінальна відповідальність уникнути «фінансових пірамід»? Про це «День» запитав експертів.

КОМЕНТАРI

«ЗАКОНОПРОЕКТ ТІЛЬКИ ЧАСТКОВО ВИРІШИТЬ ПРОБЛЕМУ»

Володимир ЛАНОВИЙ, президент Центру ринкових реформ:

— Я підтримую такий крок, бо вже давно час ретельно контролювати фінансову діяльність на ринку. Різного типу фінансові послуги повинні чітко ліцензуватися і за цим мають слідкувати спеціалісти, щоб уникнути «пірамід» в різних проявах. Адже сьогодні під виглядом цілком легальної, офіційно зареєстрованої контори можуть працювати такі утворення. Наскільки дієвим буде закон, покаже час. Однак можу сказати, що в США за фінансові махінації передбачено значно більшу кримінальну відповідальність

На мій погляд, законопроект тільки частково вирішить проблему. «Піраміди» не зникнуть тільки від одного розчерку пера законодавців. Навіть до прийняття закону лишається ризик, що фінансові «умільці» випустять на ринок новий вид «піраміди», не заборонений законом. Аби мінімізувати появу «пірамід», треба чітко виписати в законі їх ознаки, визначити суми можливих збитків і встановити конкретні покарання за їх організацію. Що таке «піраміда»? Це дезінформація клієнта з метою отримання прибутків незаконним шляхом. У світі 10% всього фінансового бізнесу — фальшивий. Україна не виняток. Ситуація в нас посилюється ще тим, що в фінансовому секторі в нас повна цілина щодо попередження таких порушень. І ці порушення можуть виникати в цілком законних установах під впливом різних несприятливих чинників. Наприклад, ті ж інвестиційні компанії, які залучають кошти під житлове будівництво, — це також група ризику. Уряд ігнорує це питання, а якби свого часу запровадив державну реєстрацію інвестиційних договорів, то не було б і житлової афери «Еліта-центр». Тому на вітчизняному фінансовому ринку, в банківському та страховому секторах ще багато чого треба зробити, щоб попередити зловживання з коштами. Захід, зокрема, посилює контроль за банківським сектором. Як правильно організувати всю цю попереджувальну систему — дати відповідь можуть тільки фахівці з різних секторів, а не просто міліція чи спеціалісти фінансового ринку. Крім того, треба запроваджувати економічну освіту населення.

«МАЄ БУТИ НАБІР ЧІТКИХ КРИТЕРІЇВ»

Віктор СУСЛОВ, екс-міністр економіки України:

— Головне питання до цього документу — чи є в ньому чітке визначення, що ж таке «фінансова піраміда». Якщо відповіді немає — ефекту буде нуль. У попередньому варіанті цього законопроекту такого визначення не було. Сказати, що караємо за «піраміду» — не достатньо, має бути набір чітких критеріїв «фінансової піраміди». Адже відповідальність за цей вид злочину — кримінальна. І якщо, не дай Боже, хтось помилиться в системі збору даних, то відбувати реальний термін буде конкретна людина, а не абстрактний громадянин.

 

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати