За що платимо
Київські парковки на шляху до цивілізації«Паркувальний серіал» підходить до кінця. Київська міська адміністрація, вустами заступника мера Ірени Кільчицької, обіцяє «початок цивілізованої роботи». За її словами, вже з 1 серпня в місті почнуть діяти нові тарифи — три, п’ять і сім гривень на годину в залежності від місця парковки. У центрі міста, зокрема, на Європейській і Михайлівській площах, на вулицях Трьохсвятительській, Великій Житомирській, Володимирській, на вулиці й площі Льва Толстого, а також на Червоноармійській, Саксаганського, Еспланадній, Басейній, Шовковичній і Грушевського тариф за парковку буде найвищим — сім гривень за годину.
П’ять гривень за годину доведеться платити за парковку на вулицях Набережно-Хрещатицькій, Ярославській, Нижньому Валу, Глибочицькій, Артема, Мечникова, Довженка, Індустріальній, на Чоколовському бульварі, Червонозоряному проспекті, Московській площі, бульварі Дружби Народів, Набережному шосе й на Ярославському провулку. На всіх інших вулицях — три гривні.
Кільчицька підкреслює, що ці тарифи нижчі, ніж минулого року. Крім того, за її словами, «це перехідні тарифи, й ми не будемо їх вводити одразу з 1 серпня на всіх парковках». Тарифні випробування почнуться на великих парковках — на Бессарабській і Привокзальній площах, де вже є відеоспостереження, яке в майбутньому планується налаштувати за всіма парковками міста.
«Зараз проходить підготовча робота», — повідомляє Кільчицька, — що полягає у створенні спеціальних комісій з кожного району Києва. Вони обстежують паркувальні ділянки, щоб визначити середній денний прибуток кожної парковки і на основі отриманих даних розробити для кожної мінімальний денний бізнес-план, тобто, денну норму виробітку». Кільчицька підкреслює, що це не остаточні тарифи. Вони зростатимуть у міру підвищення сервісу на парковках, наприклад, охорони, відеоспостереження. У цей список включаються також таблички, що сповіщають киян про те, якi послуги їм надає міське комунальне підприємство. Але це вже, погодьтеся, просто смішно — брати гроші за рекламу своїх послуг... А ось те, що таким чином на деяких центральних парковках тариф буде доведений до 30 гривень за годину, вже зовсім не смішно... Думається, за таку ціну авто можна було б навіть помити.
На Бессарабській і Привокзальній площах із 1 серпня київська влада збирається впровадити пілотний проект із безготівкової оплати. Вона проводиться за допомогою мобільного телефону. Заммера зазначає, що договори будуть укладені зі всіма мобільними операторами, щоб будь-який власник машини міг без проблем розрахуватися... Оператори, звичайно, отримають комісійні, але, за словами Кільчицької, КДМА постарається, щоб вони були мінімальними.
Спочатку, оскільки це пілотний проект, із мобільних рахунків гроші не списуватимуться. Власників машин попросять просто повідомляти час стоянки. Паркувальники завжди мають свій прибуток, і таким чином влада сподівається визначити для них оптимальний план, щоб не дозволяти надто наживатися. Надходження направлятимуться на створення нових наземних стоянок, повідомила Кільчицька.
Згодом систему оплати взагалі планується автоматизувати. На це, за словами Кільчицької, потрібно буде не менше шести місяців. Так що нинішнім паркувальникам поки, схоже, нічого боятися за свої робочі місця. Більше того, від них, здається, взагалі не планують відмовлятися. «Ми створимо школу паркувальників, вони проходитимуть протягом двох тижнів навчання у вигляді семінарів», — розповідає Кільчицька і озвучує ще один можливий план розвитку «автомобільних подій». Не виключено, що в Києві існуватимуть зони, в основному в центрі міста, обмежені для проїзду машин. В’їжджати туди можна буде тільки за спеціальним дозволом, який коштуватиме, наприклад, тисячу гривень.
Довгий час автомобільні парковки були головним болем міськадміністрації, оскільки цим виглядом послуг займалися десять районних парксервісів. У 2006 році від них надійшло лише 700 тисяч гривень, тоді як влада розраховувала приблизно на 10 мільйонів. Тепер у столиці «єдиний оператор на ринку паркувальних послуг — Київпарксервіс». До 1 серпня, підкреслює Кільчицька, для нього встановлений єдиний тариф — одна гривня за годину.