Замість пільг — жива копійка
Практично ніхто із запорізьких аграріїв не робить зараз прогнозів. Щонайбільше сподіваються, що буде не гірше, ніж у минулому році, коли урожай зернових склав близько двох мільйонів тонн. Проте вже кілька років поспіль у регіоні залишається плачевною ситуація з тваринництвом: м’яса в області стали виробляти на 20% менше, ніж у 2003 році, молока — на 6%, яєць — на 13%. І все ж у селян є надія, що в цьому році у взаємовідносинах між державою та аграріями можуть статися істотні зміни.
На нещодавньому з’їзді фермерів представники області запропонували Президенту країни скасувати пільги селянам, замінивши їх грошовою дотацією. Говорить Анатолій Довгань, голова Запорізької обласної асоціації фермерів: «У цивілізованих країнах, а хочеться сподіватися, що Україна до них відноситься, пільги — це завжди причина для корупції та «тінізації». Нехай держава виділяє для аграрія гроші, а він вже сам вирішить, куди їх витрачати — на солярку чи на добрива».
Чи виправдає себе такий підхід? Якщо перейти на дотацію в повному обсязі з розрахунку 450 гривень на один гектар, то державі це обійдеться в 100 мільярдів гривень. Звичайно, таких грошей немає. Так що аграріям залишається сподіватися на кредити. Але під силу вони далеко не всім. Зараз кредитна ставка становить 28—30% річних.
Уряд і МінАП намагаються обнадіяти селян. Відтепер застава під кредит перевищуватиме суму кредиту лише в 1,5 разу, а не в 4, як було раніше. Держбюджет на 2005 рік передбачає 220 млн. гривень на здешевлення кредитів для сільгоспвиробників. Одночасно уряд збирається знизити ціни на необхідні під час посівної ресурси — дизпаливо та міндобрива. Зокрема, українські хімічні заводи продаватимуть агрогосподарствам азотні добрива по 825 гривень за тонну. Запорізькі аграрії з довірою ставляться до нової влади та нової команди запорізького губернатора. У середовищі селян вже відомо, хто в облдержадміністрації займатиметься АПК. За словами Довганя, це Валерій Буцанов, що вже обіймав посаду заступника губернатора із сільського господарства. Однак офіційного представлення ще не було. Як спрацює нова влада, покажуть вже найближчі тижні, коли розпочнеться посівна.
Разом із тим навчені минулим досвідом, аграрії ставляться до всіх заходів влади не без скепсису, оцінюючи їх як прогнози, а часом ще різкіше. Зокрема, за словами Довганя, «все це балачки». У тріумвіраті держава — банки — аграрії, на його думку, немає єдності. Для банків селянин є ненадійним партнером, а держава, в свою чергу, не приділяє належної уваги страхуванню ризиків та їх запобіганню.