ЗАПИТАННЯ «Дня»
Який ваш прогноз розвитку ситуації на ринку нафтопродуктів?Учора, відповідно до доручення уряду, Мінекономіки, Мінпаливенерго і НКРЕ повинні були підготувати прогноз зміни цін на енергоносії до кінця 2005 року. Його передбачалося передати Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській і Севастопольській міським держадміністраціям. Громадяни ж і бізнес, схоже, поки залишаться в невіданні щодо досліджень ринку, зроблених чиновниками.
Тому «День» поставив своїм експертам, які мають стосунок до ринку нафтопродуктів і відповідних фінансових потоків, а також тим, хто є споживачами бензину, дане запитання.
В’ячеслав ЮТКІН, голова наглядової ради банку «НРБ Україна»:
— Зростання цін на енергоносії до кінця року, на мою думку, складе понад 10—15%. І це вже відчуває банківська система, оскільки низка підприємств, які мають відношення до закупівлі й продажу газу, так звані газотрейдери, сьогодні активно кредитуються, щоб профінансувати закупівлю й закачування газу до підземних сховищ до 1 вересня в зв’язку з підвищенням цін, що очікується, про яке вони, звичайно ж, знають. Отже на газ підвищення внутрішньої ціни становитиме приблизно 15%, хоча населення в зв’язку з соціальним чинником напередодні виборів постраждає дещо менше. Тенденція подорожчання автомобільного пального вже сьогодні легко відстежується і, за заявами самого Кабміну, триватиме. До кінця року ціни на 95-й бензин, як мінімум, становитимуть 4 гривні за літр, а в гіршому випадку може дійти і до 4,3 гривні. Електроенергія також неминуче зросте в ціні й також диференційована для різних споживачів. Для населення подорожчання не буде більше 5%, для промислових споживачів та юридичних осіб це становитиме 10—12%. — відповідно до кон’юнктури світових ринків. Але можна також сказати, що до цього часу енергоносії в нас у країні були недооцінені, й сьогодні той етап, на якому ми вимушені доганяти світовий рівень.
Олег САЛМІН, народний депутат України:
— Однозначно спрогнозувати щось складно. Ясно одне, усі ціни сильно залежатимуть від зовнішніх чинників. Візьмемо, наприклад, ціни на нафту. У зв’язку з тим, що Китай, який є основним споживачем нафти, заявив, що й сто доларів за барель для нього не проблема, не виключено, що тенденції зростання охоплять увесь світ. А оскільки електроенергія певною мірою прив’язана до нафти, то, природно, ціни на неї також зростатимуть. Щоправда, не так швидко, як на «чорне золото». Стосовно газу, то до закінчення переговорів з Росією, а це орієнтовно листопад місяць, я б утримався від коментарів.
Олександр ЖМИРОВ, приватний підприємець (м. Харків):
Наскільки підвищаться ціни на усі енергетичні носії, мало хто може сказати сьогодні. Тим більше, якими вони будуть до кінця року. Якщо нафта вже подорожчала більш ніж на 10 доларів за барель, а ціни на бензин зараз на автозаправках майже такі ж, як і на цукор, то можна передбачити, що ціни зростатимуть. Наскільки — це вже питання. Великі компанії бензин і газ купують оптом. За останні кілька тижнів оптовий бензин у Харківській області подорожчав приблизно на 30 копійок за літр. Можна лише передбачити, що газ та електроенергія подорожчають приблизно на 20%.
Олександр КЛИМЕНКО, заступник губернатора Донецької області з питань паливно-енергетичного комплексу:
— Сьогодні ціна в Європі на газ становить приблизно 180 євро. У той же час ми бачимо, що споживання газу в Україні зростає, однак ми не можемо задовольнити повністю потребу України та її населення в цьому ресурсі лише за рахунок оплати за транзит російського газу. Нам необхідно наближатися до умов ринку, і рано чи пізно ми будемо вимушені перейти на ринкові відносини. І маю також відзначити, що наші надії на те, що ми зможемо регулювати цей ринок і якось впливати на нього, — це лише ілюзії.
Однак ми вже сьогодні бачимо, що ціна неухильно і невблаганно зростає. Приблизно так само йдуть справи і на ринку нафтопродуктів. Прогнозується, що до кінця року літр бензину коштуватиме близько 4 грн. Вже сьогодні вартість нафти становить 62 долари за барель. А Україна повністю залежна від експорту цього ресурсу та від ціни на нього. У найближчому майбутньому я прогнозую подальше підвищення цін і на газ, і на нафту. А на електроенергію тарифи підвищено вже сьогодні. Мінпаливенерго ввело єдиний тариф для всіх груп користувачів — для всіх споживачів електроенергія коштуватиме 22 копійки.
Тому зараз ми маємо робити конкретні кроки для того, щоб не залежати від тих ресурсів, яких у нас в країні немає й які до нас ввозять. Тобто ми насправді маємо стати невразливими. А наші ресурси — це вугілля й промисловий видобуток газу метану та його похідних.
Фелікс КОБРИНСЬКИЙ, підприємець, голова Союзу громадських організацій «Злагода»:
— У нас здавна так склалося, що якщо вранці вас переконують, що ціни не зростатимуть, значить до вечора вони обов’язково піднімуться. Тому що влада не вміє й не хоче говорити людям правду. У мене немає жодного сумніву, що до зими ціни на бензин підвищаться до 4,5 гривні. Хоч не виключено, що й вище. Не даремно ж у нас проводять опитування: як ви зреагуєте на ціну 6 гривень за літр бензину? Як це, як? — погано. Але розумію, що від світового ринку нам нікуди не подітися. Європа вже давно перейшла на малолітражки. Це лише у нас продовжують їздити на «мерсах» і «джипах». Що стосується цін на електроенергію, то її два місяці тому підняли на 12 відсотків без будь-яких повідомлень. Щоправда, поки підняли лише для промислових підприємств. Але вартість електроенергії закладається у товар, що виробляється, значить, ціни на ринку неухильно зростатимуть. Думаю, до кінця року вони піднімуться ще відсотків на 20. Причому не лише на продукти харчування, але й на газ, тепло. Отже, зиму ми зустрінемо дорого. І розмови про зростання виробництва й стабільність економіки нікого вже не зможуть заспокоїти.
Сергій ДОМАРАЦЬКИЙ, директор супермаркету «Край», м. Дубно:
— Складні економічні питання вирішуються зверху, а страждають від цього виробники, бізнесмени й інші верстви населення. Сьогодні дуже прикро спостерігати за зростанням цін на пальне у період жнив. Чому, якщо ми йдемо назустріч сільгоспвиробникові, складається подібна ситуація?
Зростання цін на пальне у роздрібній мережі серйозно б’є по кишені. Якщо, скажімо, вчора бензин був 3 гривні 50 копійок, а наступного дня доводиться платити 3 гривні 60 копійок, повірте, ці десять копійок досить відчутні. Кожен день ці десять копійок позначаються на новому завозі продукції, її вартості. Зрозуміло, що певних цінових коливань не уникнути. Але якщо курс долара падає, а ціни в гривневому еквіваленті зростають, то складно знайти подібному явищу економічне обґрунтування. Щодо інших енергоносіїв, скажімо, газу, то не можна забувати, що ми транзитна країна, і газ мав би бути дешевшим. Але, спостерігаючи за зростанням цін на нафтопродукти, потрібно чекати і зростання тарифів на газ. З електроенергією ситуація взагалі парадоксальна. В нашій країні досить атомних електростанцій, але при цьому шалені ціни на електроенергію. Я не можу пояснити подібних процесів, але інтуїтивно можу передбачити, що це або свідомий вплив з метою дискредитувати нову владу. Або... складно сказати. Але абсолютно зрозуміло, що є пряма залежність: зростання цін на енергоносії призведе до зростання цін на продукцію, яку ми реалізовуємо. Навіть на хлібобулочні вироби. Зростання тарифів на електроенергію й газ, без яких неможливо випікати хліб, зростання цін на пальне, а отже — доставку цих продуктів до масового споживача, істотно вплине на ціни ціну хліба. Протистояти цьому нереально. Економічна ситуація змушує керуватися саме такими правилами. Разом з тим, лише участь держави й обґрунтування, підкреслюю, обґрунтування підвищення тарифів дозволить бізнесу, виробникам і селянам працювати.
Author
Анна Хріпункова Віталій Княжанський Олена Астрахович Інна Москальчук Марина Брикимова Марина ГолинаВипуск газети №:
№149, (2005)Рубрика
Економіка