«Зелена» прихильність
Чи настав час прощатися з доларом![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080402/460-5-1.jpg)
Відчутні втрати несуть сьогодні фінансові системи, прив’язані до долара. Адже ця, нещодавно ще загальновизнана світова валюта, переживає не кращі часи. На думку 56% опитаних киян, основною причиною падіння курсу долара називають спекулятивну діяльність банків. Такі дані отримала група компаній «Форекс клуб» у ході опитування, проведеного в Києві. У ньому взяли участь 996 респондентів у віці від 20 до 55 років. За словами керівника регіональної мережі Групи компаній «Форекс клуб» в Україні Лариси Хомової, лише 30% громадян вважають, що падіння долара в Україні викликане загальносвітовою тенденцією, 14% опитаних упевнені, що виною всьому — панічні настрої населення, яке масово продає долари.
«У такій ситуації люди поводяться правильно. Згідно з опитуванням, близько 88% киян отримують зарплату в гривнях, із них близько 56% так і зберігають гроші в гривнях, що є вельми розсудливо, якщо йдеться про короткострокові заощадження», — зазначає Хомова. «Виявилося, що люди уникають тривалих накопичень, а намагаються витратити гроші, так би мовити, найближчим часом. Про це свідчить зараз і кількість виданих споживчих кредитів. Згідно з опитуванням, близько 57% киян зараз виплачують споживчі кредити, — говорить експерт. — Інша справа, якщо людина планує зберігати свої гроші протягом тривалого часу, тоді доцільно поміняти їх на стабільнiшу валюту, яка, згідно з прогнозами, зростатиме».
Загалом, з усіх опитаних, незалежно від того, у якій валюті вони отримують зарплату, 68% респондентів зберігають свої заощадження в гривні, 17% — в євро і 12% — у доларах. Таким чином можна говорити, що єдиним негативним чинником для населення є не коливання валютних курсів, а гривнева інфляція.
Важливо враховувати й такий результат опитування: саме банки виграють від коливання курсів валют (у цьому упевнені 45% опитаних киян, а 39% вважають, що більше всіх від падіння курсу долара виграють трейдери, здійснюючи торгівлю валютою через інтернет. Але це не самореклама Форекса. Як наголошує Хомова, незважаючи на впевненість людей, що трейдери більш за все виграють від коливання курсів, лише 3% респондентів вважають цей бізнес способом зберегти та примножити свої заощадження. Такі результати, зауважують експерти, свідчать про консервативність українців у питанні інвестицій.
«Більшість вважає, що найефективнішим вкладанням грошей є банківські депозити та інвестиції в нерухомість, — розповідає керівник інформаційно-аналітичного центру «Форекс клуб» Микола Івченко, — а також інвестування в банківські метали й інвестиційні монети». Сам же Івченко дуже обережно ставиться до інвестування в золото та монети: «Із приводу інвестицій у банківські метали та монети — так, золото та монети виросли в ціні, але все ж таки, ці вкладення є більш довгостроковими, тому для того, щоб заробляти на них, потрібна сума не менше 100 тисяч гривень. Лише в цьому випадку є сенс робити вкладення в дорогоцінні метали, тому що цей ринок ще не розвинений і обсяги його мізерні». У метали вкладають гроші лише 10% опитуваних, в той час, як банківський депозит обирають 64%.
Що стосується вкладень на фондовому ринку, то тут ситуація дещо гірша — Фондовий ринок України з січня впав на 20%. Як пояснює Івченко, купівля цінних паперів, облігацій і акцій сьогодні неактуальна». Що стосується інвестицій, то експерти вважають, «що інвестиції в нерухомість цього року дадуть прибутковість, яку можна порівняти з банківськими внесками».
«У Європі та США на банківський депозит доводиться відсотків 50, решта грошей осідає в пайових інвестфондах, на валютному ринку й в акціях та облігаціях, — порівнює ситуацію в Україні зі світовим досвідом пан Івченко. «Тобто вкладення в фонд у них складає близько 25%, купівля цінних паперів — близько 10%. У нас наразі ця структура є нерозвиненою: по- перше, прибутки населення незначні, по-друге — економічна обізнаність і письменність також поки перебувають на низькому рівні», — додає він. Хоч, за його словами, останнім часом громадяни України «стають інформованiшими в цих питаннях: вони стали цікавитися коливаннями на валютних ринках, вкладеннями на фондовому ринку, пайовими інвестфондами». У найближчі десять років Івченко прогнозує зростання вкладень. «Крім того, про це і Президент говорить постійно, це дозволить зайву грошову масу, яка існує в країні, направити не на споживчий ринок, а на фінансові ринки, і як наслідок — це призведе до зниження темпів інфляції, протягом десяти років рівень інфляції може впасти до 5%», — розповідає про позитивні моменти інвестування на фондовому ринку експерт.
«Найсильнішi та найстабільнішi світові валюти сьогодні — російський рубль і швейцарський франк. Американський долар і британський фунт стерлінгів експерти відносять до групи слабких валют. Гривня є стабільною валютою, нехай і не дуже сильною», — пояснює пан Івченко. Він зазначає, що на даний момент «оптимальною валютою для зберігання на депозиті в нашій країні є гривня».
У той же час, додає панi Хомова, опитування показало наступну картину: «Євро — найстабільнiша валюта. У цьому впевнені 32% опитаних. На другому місці — гривня, за яку віддали свої голоси 25% респондентів. На третьому місці — англійський фунт, який вважають найнадійнiшим менше ніж 25%. І лише 10% громадян довіряють американському долару, що пов’язано з його стрімким падінням останнім часом. У той же час, 24% громадян вважають найстабільнiшою валютою японську ієну».
У такій ситуації, вважає Івченко, «фіксувати зарплату в нацвалюті — це буде найбільш оптимальним рішенням...» «І, напевно, правильними вкладеннями будуть, все ж таки, вкладення в національній валюті — гривні», — додає він.
«Пора вже й зарплату виставляти в гривні, причому якщо буде проведено офіційну ревальвацію, то в тих, хто виставляє зарплату в доларах, співробітники отримуватимуть у гривневому еквіваленті меншу зарплату. Якщо зарплату виставляти в євро, вона також постійно коливається — виходить, що зарплата є постійно нестабільною. А ось якщо зарплату зробити у національній валюті, тоді це вже буде прибутковiше», — впевнений Івченко.
«Загалом опитування засвідчило: наші люди орієнтуються в складних «валютних» питаннях, інвестиціях, диверсифікації заощаджень... У принципі, розвитку нових напрямків інвестування заважають лише існуючі стереотипи та консервативність мислення. Упевнена, в найближчі кілька років структура інвестицій заощаджень істотно зміниться», — резюмує панiХомова.
ДО РЕЧІ
Голова наглядової поради «Партнер-банку» Олексій Савченко зазначає, що на доларі рано ставити хрест. Нині на курс долара на міжбанківському валютному ринку, крім зміцнення курсу євро, впливає надлишок доларів, що в кінцевому результаті й призводить до зміцнення гривні у відношенні до американської валюти, зазначає Савченко. На його думку, однією з причин, яка вплинула на зниження курсу долара, було те, що НАК «Нафтогаз України» не придбавав валюту для оплати газу, який імпортується, через відсутність відповідного контракту. «Незважаючи на те, що поточна макроекономічна статистика США не дає підстав чекати зміцнення долара, в самій Україні ми спостерігаємо підвищення ставок кредитування й посилення інфляції, що свідчить, що в таких умовах на істотне зміцнення гривні можна не розраховувати. І така ситуація може тривати досить довго», — впевнений Савченко.