Земля в очікуванні справжньої ціни
Держкомзем України визнає, що у сфері застосування земельного законодавства далеко не все благополучно: тільки протягом двох останніх років кількість правопорушень в Україні перевищила 149 тисяч. Особливо широкого поширення набули самовільні захоплення земельних ділянок поблизу міст.
Голова Держкомзему Анатолій Даниленко, який зібрав у четвер чергову прес-конференцію, назвав регіони, де ця небезпечна тенденція набула найбільшого розвитку: Автономна Республіка Крим (прибережна смуга), Одеська область та Київ. У зв’язку з самозахопленнями надходить дуже багато звернень до прокуратури та судів, причому, як відзначив А. Даниленко, комітет хотів би бачити «більш чітку реакцію судів». Зі свого боку, Держкомзем починає у жовтні навчання тисячі фахівців, які здійснюватимуть інспекторську діяльність.
Як відомо, в Україні до 1 січня 2005 року має бути створено єдиний Державний реєстр прав на землю та нерухоме майно на базі Держреєстру земель та Держреєстру прав власності на нерухоме майно. Після створення Державного реєстру прав на землю та майно державну реєстрацію земельних ділянок, нерухомості та прав на них здійснюватиме виключно Центр державного кадастру при Держкомземі. Робота над створенням с истеми триває повним ходом. Держкомзем планує до 1 жовтня відкрити центри реєстрації, які працюють на базі державного земельного кадастру за принципом «єдиного вікна», по всій Київській області, а вже 1 грудня доповісти про готовність до роботи цілісної системи по країні. Почин у цьому напрямі вже зроблено: як повідомив Даниленко, перший такий центр почав працювати в Боярці (Київська обл.) і, за оцінками представників Світового банку, він відповідає всім міжнародним стандартам.
До недавнього рішення Верховної Ради продовжити мораторій на торгівлю земельними наділами (на цей закон Президент України наклав вето) голова Держкомзему ставиться негативно. Даниленко заявив, що продовження мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення потрібно у будь-який спосіб уникнути: «Питання не в продажу землі, а в реалізації прав юридичних та фізичних осіб працювати на землі, користуючись довгостроковими кредитами, залучаючи інвестиції та організовуючи розширене відтворення». Сьогодні землі сільськогосподарського призначення знаходяться в економічному обігу — на них працюють, виробляють продукцію, за користування землею платять орендну плату і податки, однак, як вважає Даниленко, цей важливий ресурс використовується не в повному обсязі. Він не розділяє побоювання багатьох аграріїв, ніби у разі скасування мораторію всю землю буде скуплено на «тіньовому» ринку: навпаки, якраз в умовах мораторію й формується «тіньовий» ринок землі. Зараз існує лише нормативна ціна на землю, а справжню ціну може сформувати лише діючий ринок землі. І коли його буде створено, ніхто не зможе скуповувати землю задешево, впевнений Даниленко.