Зізнайтеся та сплатіть!
Як сплачуватимуться податки 2005 року? Це питання сьогодні особливо актуальне, оскільки істотні податкові новели введено в дію з перших хвилин року. Але громадяни, як переконує їх улюблена податкова, можуть не турбуватися. На думку заступника голови Держподаткової адміністрації Сергія Лекаря, в новому році це відомство зосередиться над відпрацюванням порядку збору податків. Особливу увагу намічено приділити соціальним пільгам, щоб не обтяжувати малозабезпечених людей непомірними для них сумами.
Важливою новиною стане податковий кредит. Отримати його можна в тому разі, якщо гроші, призначені на сплату податку, ви розраховуєте витратити на такі потреби, як плата за навчання, іпотечний кредит, страхування і внески на власний пенсійний рахунок. Щоб оформити кредит, треба написати відповідну заявку, подати податкові декларації, і спокійно витрачати гроші, відклавши сплату податків. І це — не єдина радісна новина серед звісток про нові навантаження, що загрожують сімейним бюджетам, вводитися не буде. Бюджету його компенсує Нацбанк. Так, податок на доходи, отримані громадянами від розміщення грошей на банківські депозити, внески у позабанківські фінансові установи або від відсотків на ощадний сертифікат. Ще п’ять років всі ці доходи надходитимуть до наших кишень повністю, а збитки для держбюджету компенсує Нацбанк.
Дуже багатьох непокоїть податок на нерухомість. Але він не такий страшний, як його малюють. Ним обкладатимуться виключно операції з продажу об’єктів нерухомості. Сергій Лекарь закликав звернути увагу на те, що розмір податку залежатиме від того, коли ви купили будинок, квартиру або присадибну ділянку, яку зараз продаєте. Якщо її було куплено або отримано в спадщину до першого січня 2004, то оподатковуватиметься прибуток від продажу об’єкта нерухомості за ставкою 1—5%. Якщо ж ви отримали у власність цей об’єкт пізніше, то податок нараховуватиметься на різницю між ціною купівлі і ціною продажу і становитиме 13%. Крім того, Лекарь зазначив, що Фондом держмайна розроблено проект постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження порядку проведення оцінки нерухомого майна з метою оподаткування прибутків фізичних осіб, отриманих внаслідок його продажу». Згідно з цим проектом, щоб уникнути надмірного накручування цін операторами ринку, оцінка нерухомого майна здійснюватиметься Фондом держмайна.
Досить жорстко складені вимоги щодо податку на спадщину і подарунки. Якщо ви раптово стали багатим спадкоємцем або отримали цінний подарунок, вам доведеться поділитися своєю радістю з державою... Єдиний виняток — отримання спадщини або подарунка від чоловіка або дружини. Для інших сума залежить від родинних відносин, в яких він перебуває з дарувальником: від 5% для дітей до 26% для людей, яких вирішили облагодіяти нерезиденти. Виняток — об’єкти комерційної власності (цінні папери, корпоративні права) і суми грошей, що перевищують у 100 разів мінімальну зарплату. Для них встановлено єдину ставку — 13%. Цікаві зміни вводяться в так званий спрощений податок. За словами Лекаря, цей податок було введено для соціального захисту людей, прибутки яких у більшості випадків невеликі. Але з цим виникли проблеми. Наприклад, прибуток може бути набагато більшим, ніж планував підприємець, оформляючи спрощений податок. У цьому випадку заступник головного податківця як міру самозахисту рекомендує підприємцям не що інше, як своєчасне і добровільне визнання...