Перейти до основного вмісту

Змова проти вільної торгівлі

18 серпня, 00:00
Український уряд планує посилити контроль над ринком зерна і соняшника.

Міністерство агропромислового комплексу (МінАПК), за дорученням Кабміну, готує проект постанови, яка зобов'язує місцеві господарства та зернотрейдерів здійснювати торгівлю зерном і соняшником тільки через аграрні біржі, повідомило обізнане джерело в Мінекономіки.

Ці відомості підтверджуються.

«Ми працюємо над документом, який запровадить нові правила на нашому ринку зерна і соняшнику», — сказав в інтерв'ю агентству Рейтер заступник начальника продовольчого управління МінАПК Роман Кущ. При цьому він відмовився повідомити подробиці.

На думку операторів ринку, потрібно розцінювати можливе запровадження режиму обов'язкової реєстрації контрактів на аграрній біржі як заборону вільної торгівлі. Як заявив президент Української зернової асоціації (УЗА) Микола Компанець, у разі запровадження заборони позабіржової торгівлі вартість уже укладених контрактів зросте приблизно на 7,5%. М. Компанець продовжив: «Однак головне навіть не це. Усе питання в тому, чи піде продавець на біржу. Адже йому необхідно перед цим розрахуватися з Держрезервом, ДАК «Хліб України» (що авансувала майбутній урожай), нафтотрейдерами. У результаті й торгувати нічим. Адже деякі покупці (компанії «Рапід», «Салют» та ін.) іще досі не розрахувалися за придбане раніше на агробіржах зерно».

До речі, президент УЗА до бесіди з кореспондентом ЦЖД нічого не чув про проект урядової постанови. «Навпаки, за моїми відомостями, в Кабміні з ініціативи віце-прем'єра Сергія Тигипка готується розпорядження, яким передбачається розширити вільну торгівлю», — сказав він.

Подібна неузгодженість дій у нинішньому українському уряді, коли права рука намагається сприяти торгівлі, а ліва, навпаки, всіляко її обмежує, якнайкраще характеризує стиль роботи виконавчої влади.

Щороку уряд намагається обмежити експорт зернових та олійних культур, однак протягом двох попередніх сезонів він офіційно не встановлював заборон. У той же час більшість обласних адміністрацій щорічно забороняють вивозити зерно за межі областей.

За даними прес-служби Кабміну, зернові контракти з урядом на сьогодні виконані на 16%, постачили 889 тис. тонн зерна. Раніше Кабмін визначив, що термін закінчення розрахунків областей, де вже зібрали зерно, завершується 15 серпня.

На думку трейдерів, незважаючи на жорсткий тиск (нинішнього року пости міліції встановлено не тільки на елеваторах, а й на колгоспних токах), до зазначеної дати уряд не одержить очікувані 5,7 млн. тонн зерна. 1998 року господарства здали державі близько 2 млн. тонн зерна, виконавши контракти з урядом на третину.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати