Золота банківська середина
Чи можлива вона за нинішніх політичних умов?Парламентська криза, схоже, стає перманентною, але суттєво не впливає на банківську сферу України. Це показав аналіз ситуації в цьому секторі, проведений Асоціацією українських банків.
Щоправда, валові внутрішні резерви Національного банку на кінець минулого місяця скоротились на $1,8 мільярда і тепер становлять $17,59 мільярда. Натомість на початку року полк вітчизняних банків поповнився ще на п’ять — «Сигмабанк», «Престиж», «КБ «Дельта», «АІС-банк» та «Партнер- банк». Відтепер їх 188. Iз них 165 комерційних, які мають ліцензію НБУ на діяльність. За даними АУБ, на початок місяця обсяг чистих активів банківської системи становив 254,52 мільярда гривень. І їх вдалось приростити на 37 мільярдів гривень. При цьому прибуток банків збільшився у два рази. За словами президента АУБ Олександра Сугоняка, цьому сприяло послаблення адміністративного тиску на банківську сферу з боку влади, а також монетарно-валютна стабільність, «яку вдалось утримати Нацбанку».
Сугоняко відзначає, що все більше громадян України звертаються до банків по кредити, а також кладуть свої гроші на депозити. Приріст у цьому секторі становить 120%. Короткострокові кредити збільшились на 123%, а довгострокові — на 132%. Доля кореспондентських рахунків у банках «пішла» на користь тих же кредитів. Свою роль у цьому вiдіграв не лише імідж «лагідного» ставлення банківських кредиторів до споживачів послуг, а й вереснева криза 2004 року та ревальвація гривні. Але строкові депозити підприємств, як і раніше, стабільно зростають. На початок цього року приріст становив 109%.
Однак не все так добре у банківському секторі. За словами Сугоняка, одна з потужних сфер банківської діяльності — ринок цінних паперів — перебуває в недієздатному стані. За перше півріччя цього року показники тут зменшились на 90%. Відбулося серйозне гальмування.
Залишаються проблеми й у банків. На законодавчому рівні ними, як вважають в АУБ, досі немає кому опікуватись. Уже протягом кількох років в Україну приходять зарубіжні гравці. І постає питання, чи є у вітчизняних банків шанси на повноцінне існування в умовах конкуренції з носіями західного досвіду. На запитання кореспондента «Дня» щодо цього, Сугоняко відповів так: «Якщо владі вдасться створити справді конкурентні умови за всіма факторами для всіх суб’єктів банківського ринку, я впевнений, що наш банківський капітал зможе нормально працювати. Але для того щоб ці умови з’явились, потрібно, щоб працював Антимонопольний комітет». Також він додав, що донині немає ніякого балансу сил в банківській сфері. «Треба знайти «золоту середину», — зазначив він.
Крім того, останнім часом дуже багато уваги приділяється банківським банкрутствам. Дехто навіть вважає, що такі випадки почастішали. Сугоняко притримується іншої думки — тенденції до банкрутств немає. «Один iз факторів, які забезпечують зростання економіки, — банківська система: стабільність валюти, низька інфляція, високі темпи зростання активних операцій банків», — зазначив він і додав: — «Коли мені говорять про нову хвилю банкрутств — я сміюсь. Один-два банки кожного року банкрутують. І я не бачу жодної хвилі. Є лише поодинокі несистемні явища». Ті 20 банків, що перебувають у стадії ліквідації, за словами Сугоняка, відповідно до щоквартальних звітів за останні десять років, не змінюються. Єдина проблема існує лише в організації нормального нагляду за діяльністю банків і, особливо, у покаранні тих голів банків, які стали на шлях кримінального злочину. «Ми навіть рекомендували Нацбанку разом з Держкомісією регулювання ринку фінпослуг та іншими структурами розробити програму взаємодії для прискорення розкриття злочинів, скоєних у фінансовій та економічній сферах, — зазначив він. — На жаль, в Секретаріаті Президента цього не почули. Відповіли, що рекомендують натомість розробити план дій для своєчасного виявлення фінансових операцій, здійснених з порушенням законодавства».
Зазвичай президент АУБ уникає відповідей на політичні запитання, але цього разу він цього не робив. Реагуючи на намір Партії регіонів змінити голову НБУ, озвучений одним iз її лідерів, Сугоняко зауважив, що прихід Януковича на таку високу посаду взагалі є неможливим. Він як відвертий прихильник лінії чинного Президента і не міг сказати інакше. «Якщо будуть перевибори і «регіони» отримають більшість голосів, — зазначив президент АУБ, — то в такому вигляді я це сприймаю, і будемо розвиватися й за Януковича». Але Віктор Ющенко, на думку Сугоняка, не може призначити свого тезку на позицію прем’єр-міністра з двох причин: моральної та політичної. «У нас є лише один політичний самогубець: його прізвище — Мороз, — сказав Сугоняко. — Другого такого масштабу, гадаю, не буде». При цьому він додав, що ніде у світі немає правди, тож і «з помаранчевих» рук, не зовсім чистих, влада випала. Вона лежить. І клани просто сьогодні за неї борються».
Однак народний депутат від «Нашої України», член комітету з фінансових питань та банківської діяльності, виконуючий обов’язки голови ради АУБ Станіслав Аржевітін — протилежної думки. Він вважає, що політичним силам у парламенті корисно було б шукати компромісне рішення, а не добиватись розпуску Верховної Ради. «Я не поділяю думку про необхідність перевиборів», — зазначив він. На жаль, навіть і банківська система в цих умовах поляризується і політизується. І попри всі заяви про те, що політична нестабільність не впливає на банківський сектор, це не може не загрожувати банківській тиші, яку нам усім треба пильно берегти.