Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Зростання податкової свідомості...

після 57 тисяч перевірок
10 грудня, 00:00
ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Уряд рішуче налаштований знизити податковий прес на громадян починаючи вже з 2006 року. За словами міністра фінансів Віктора Пинзеника, Кабмін пропонує за період із 2007-го по 2009 рік знизити ставку податку на прибуток з 25% до 20%, ставку податку на додану вартість — з 20% до 18%. У намірах уряду знизити навантаження на фонд зарплати в 2006 році на 2%, відмінити митний збір та зменшити збір із валютних операцій. Пинзеник обіцяє, що зниження податків не призведе до зростання дефіциту держбюджету.

Міністр, мабуть, вірить, що ці заходи дозволять кардинально розширити податкову базу, вивести підприємців із тіні. Останнє твердження, схоже, не беззаперечне. У конфлікт із ним вступають деякі дані, оприлюднені днями головою податкової служби Олександром Кіреєвим. Утім, судячи з його слів, у податковій царині все спокійно. Більш того, є передумови говорити про вдале завершення бюджетного року. За твердженням Кіреєва, навіть без урахування коштів від приватизації «Криворіжсталі», ДПАУ не допустила бюджетного дефіциту. Ключові регіони, такі як Київ, Дніпропетровськ, Львів, Черкаси та Харків, уже виконали свій річний план. І, якщо непередбачуваних обставин не буде, податкова не лише збере всі заплановані кошти, а й заробить для бюджету додаткові. За 11 місяців до бюджету зібрано в 1,6 разу (на 15,7 млрд. грн.) більше, ніж за аналогічний період минулого року, а порівняно з бюджетним планом перевиконання становило 0,9 млрд. гривень. Кіреєв відзначає, що це — результат свідомості наших громадян, які почали активно виплачувати податки.

Питання лише в тому, чи з власної волі забезпечили таке зростання платники податків? Наприклад, ті, хто працював у вільних економічних зонах і територіях пріоритетного розвитку, які почили в бозі. Напевно, деяка частина додаткових надходжень була забезпечена саме тими інвесторами, які після ліквідації пільгового режиму були змушені сплачувати податки.

Кіреєв розкрив і деякі інші секрети податкової «кухні», що дозволили «наварити» такий бюджетний «урожай». Перевірки 57 тисяч суб’єктів господарювання на предмет неврахованих і прихованих доходів фізичних осіб (зарплата в конвертах) виявили, що 79,3% з них порушили законодавство. У результаті було донараховано 106,5 млн. грн. податків та штрафних санкцій, до адміністративної відповідальності притягнуто 26,8 тисячі керівників підприємств та підприємців. Вони сплатили 1,4 млн. гривень штрафів. Розповідаючи про це, Кіреєв відзначив, що підприємці йдуть на це не від хорошого життя. Але, проявивши співчуття, відразу ж заявив, що не може терпіти, «коли один бізнес працює відкрито, інший — у тіні, і створюються неконкурентні умови». Безперечно, інакше як турботою про бізнес назвати порушення 97 кримінальних справ не можна.

Так як і намір податкової щоквартально публікувати у своєму відомчому виданні відомості про рівень податкового навантаження українських банків. Цьому наміру, схоже, не зашкодить навіть те, що в третьому кварталі 2005 року середній показник податкового навантаження банків зріс майже вдвічі порівняно з відповідним періодом минулого року — з 1,86% до 3,24%. Причина — все те ж саме горезвісне мінімізаторство, що з ним безуспішно намагався боротися Дзержинський українських податківців Микола Азаров, якого так сильно ненавидів вітчизняний бізнес, але відступив. Кіреєв же, мабуть, церемонитися не збирається. Щоправда, поки він назвав журналістам лише ті деякі банки, у яких податкове навантаження перевищує 10%. Ми не будемо публікувати навіть і цей список, щоб не ділити з податковою службою відповідальність за цілком можливу шкоду, якої це може завдати банківській системі країни, так як і нашим громадянам...

Утім, податкова працює і над підвищенням власної ефективності. Як розповів Кіреєв, нову її модель буде створено в результаті вдосконалення податкового законодавства та методології адміністрування податків, систем надання та обробки податкової звітності, обслуговування платників податків, реформування обліку та звітності, побудови інтегрованої інформаційної та довідкової систем ДПАУ, підвищення прозорості в діяльності органів податкової служби. Словом, податкова запрацює як кращий швейцарський годинник. Незабаром на дії податкового інспектора можна буде скаржитися за допомогою електронної пошти.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати