Перейти до основного вмісту

Зруйнувати монополію та знищити корупцію

Опозиція визначила першочергові завдання в економічній політиці та пропонує скоротити кількість податків у 20 разів
27 червня, 00:00
АРСЕНІЙ ЯЦЕНЮК: «НАСАМПЕРЕД НАМ ТРЕБА ЗРУЙНУВАТИ МОНОПОЛІЮ І ЗНИЩИТИ КОРУПЦІЮ» / ФОТО НАДАНО ПРЕС-СЛУЖБОЮ «БАТЬКІВЩИНИ»

Україна посідає перше місце в світі за кількістю податків. За даними Світового банку, український бізнес у тій або іншій формі виплачує 135 різних податків. Це при тому, що в європейських країнах кількість податків не перевищує десяти, а в Гонконзі їх взагалі три. Водночас українська економіка готова до істотного пом’якшення фіскальної політики, впевнені представники Об’єднаної опозиції «Батьківщина». Кількість податків вони пропонують скоротити майже в двадцять разів — до семи. І наполягають: це шлях для порятунку економіки України.

«У першу чергу нам треба зруйнувати монополію та знищити корупцію. В рамках реалізації цього надзавдання є багато інструментів. Перший — це спрощення податкової системи та ведення бізнесу в цілому. Ми вивчили світовий досвід та вважаємо, що нашу податкову систему можна зробити максимально спрощеною, найбільш конкурентною та найбільш привабливою на теренах Європи. Об’єднана опозиція вийшла з тезою, що ми хочемо ввести 7 загальнонаціональних податків», — такими словами голова Ради Об’єднаної опозиції «Батьківщина» Арсеній Яценюк розпочав засідання круглого столу. Під час таких заходів опозиція вже місяць обговорює кожний аспект своєї програми, збираючи кращі пропозиції від фахівців.

Які ж конкретно податки за версією опозиції повинні платити українці? «Перше — податок на додану вартість. Ми його назвали — модернізований ПДВ. Друге — податок на прибуток компаній. Далі — плата за природні ресурси, податок на землю, податок на нерухомість, податок з доходів громадян та акцизний збір», — повідомив Арсеній Яценюк положення програми «Батьківщини».

Пропозиції, отримані від експертів на економічному круглому столі, цілком конкретні. По-перше, не забувати про єдиний податок. «Малий бізнес не готовий до податку на прибуток. Крім того, податок з доходів фізичних осіб має бути об’єднаний з єдиним соціальнім внеском. Це повинен бути один платіж з доходів фізичних осіб. Згідно з нашими розрахунками — це 25%», — зазначила Оксана Продан, голова Всеукраїнського об’єднання підприємців «Фортеця».

Ще одне потенційно суперечливе питання — податок на нерухомість. На думку фахівців, він цілком може бути об’єднаний з податком на землю. «Податок на нерухомість в Європі — це анахронізм, тому що він дуже дорого коштує і вважається несправедливим, а ось ставки податку на землю ростуть та залежать від вартості землі», — розповів член парламентського комітету з питань бюджету Юрій Ганущак.

В опозиції таку можливість не відкидають. «Ми обговорювали можливість об’єднання нерухомості та землі, але виникло питання оподаткування нерухомого майна, яке не має ділянки землі. Це, в першу чергу, квартири та комерційна нерухомість. Тому це поки що дискусійне питання», — відповів на зауваження Арсеній Яценюк.

Керівник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський запропонував опозиції чіткіше виписати положення про кардинальне зменшення податків. «Обговорювати 7 податків, 12 податків, 127 податків не має ніякого сенсу. Для мене як платника існує два дуже простих питання: ставка податку та предмет оподаткування. Треба говорити про конкретні речі. Я б радив винести коротенький блок — так би мовити мініекономічний меморандум. Тому що в програмі всі економічні моменти розкидані», — сказав експерт.

Ще одне питання — до формулювання текстів податкових законів. «Абсолютно правильно, що кількість податків має бути скорочена, а податкова система повинна бути прозорою. Але ж справа не тільки в кількості податків, а й в якості самого тексту закону. Чим більше там буде «у разі», «за умов», тим легше це законодавство буде обійти. У зв’язку з цим я б радила виписати в програмі не тільки зменшення кількості податків, але й максимальне спрощення текстів податкових законів. І, крім того, ввести мораторій на зміну податкового законодавства», — запропонувала економічний експерт Олена Нікуліна.

І, як це не дивно для української політичної традиції, в «Батьківщині» готові слухати експертів та приймати їх поради. «Ми обов’язково допрацюємо програму за ставками податків. Звичайно треба описати й базу оподаткування. Тому що можна з 133-х податків зробити 3 і просто злити їх в одне велике сміттєве відро», — підсумував Арсеній Яценюк.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати