Зимова калорія
Нам гарантують тепло та світло, але не їхню ціну![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20041215/4229-5-2.jpg)
Серед усіх українських НАКів (національних акціонерних компаній із переважно державним капіталом) «Енергетична компанія України» наймолодша: вона почала працювати лише влітку цього року. Утім, її можна також назвати і найнезалежнішою: уряд у неї і засновник, і наглядова рада, і навіть збори акціонерів. Мабуть, саме поєднання молодості та незалежності й стало одним із чинників, що сприяли прогресу генеруючої гідро- та теплоелектроенергетики (технічний стан її підприємств ще недавно розглядали як абсолютно катастрофічний).
На зустрічі з пресою президент енергетичного НАКа Олег Дубина говорив про готовність підвідомчої йому енергетики до зимового максимуму споживання й мав всі підстави для оптимізму. Успішно проведена передзимова ремонтна кампанія — і сьогодні енергетики навіть мають у своєму розпорядженні 20 ненавантажених енергоблоків, що здатні легко замінити три атомні блоки в разі їх виходу з ладу. Запас вугілля на складах галузі, зі слів Дубини, становить два мільйони тонн, як, у принципі, і завжди на цей час у нашій країні. Своєчасно здійснюються всі поточні платежі за вугілля, яке поставляють шахтарі, й успішно гасяться накопичені раніше борги. Трохи непокоїть енергетичного президента лише те, що вугiльники при продажу своєї продукції віддають перевагу металургам (вони мають можливість платити за вугілля «подвійного застосування» трохи дорожче) й тому дали енергетикам на 1,7 мільйона тонн вугілля менше, ніж їм було потрібно. У результаті довелося використати трохи більше газу, але це, на думку Дубини, для компанії навіть вигідніше, а газовики, які сповна одержують оплату, претензій не мають.
А вугільникам незабаром доведеться перебудовуватися: енергетичний НАК, як розповів журналістам його президент, готує для них революцію якості. Вона полягатиме в тому, що вже з березня ціну вугілля визначатиме не зольність, не вологість, а виключно його калорійність. Відповідну систему запровадить й обслуговуватиме австралійська фірма, що має необхідний досвід, обладнання та сертифікати. Згоди вугiльникiв на цю революцію, зі слів Дубини, не потрібно. Просто споживач купуватиме той товар, якість якого є для нього прийнятною, і, відповідно, такою буде й ціна.
З іншого боку, енергетики, розібравшись нарешті у своїх фінансах (як сказав Дубина, «ми перейшли від управління фінансовими потоками до розгорненого аналізу собівартості», мабуть, спробують заполучити для себе в енергоринку справедливіші тарифи. Тим більше, що вже зараз проглядає можливість істотного подорожчання туркменського газу... На думку Дубини, енергетики не в змозі стримувати ціни лише за рахунок зниження власної рентабельності. Тож споживачам доведеться не просто платити, від чого зараз дехто знову почав ухилятися, а платити більше. Олег Дубина налаштований у цьому плані досить рішуче: «Я рахуватиму все — збільшення ціни на газ, на вугілля, але тоді повинна зростати й ціна енергоринку на електроенергію». Він також попередив, що вже тепер слід закласти до бюджету реальну ціну електроенергії для бюджетних організацій, «інакше ми отримаємо колапс, який був до 2001 року».
Його безкомпромісна позиція виявилася й ще в одному питанні. Відповідаючи «Дню», Олег Вікторович нагадав, що він завжди був проти приватизації енергетики і навіть свого часу став єдиним членом уряду, який не підтримав відповідної програми. «На сьогодні моє глибоке переконання: на енергетиці ми маємо можливість будувати всю економіку України, тому продавати стратегічні об’єкти — неможливо. Енергетика повинна бути вся в одній коробці та закрита», — сказав президент енергетичного НАКа.