Радикальне послання воїнам
У Центрі сучасного мистецтва «М17» представили роботи переможців I Міжнародного конкурсу українського патріотичного плакатуНа виставці можна побачити 100 малюнків від 16 авторів (майже половину постерів зробив художник із Пермі під псевдонімом Paperdaemon. Цей автор через плакати висміює Путіна, «Новопоросію» і фанатиків з георгіївськими стрічками). Частина робіт із гаслами українською мовою — так автор висловлює повагу до українців.
— Художник приховує ім’я, бо стикався з російськими правоохоронцями. Цей автор — проти імперської політики Росії, і найбільш радикальні плакати належать йому, — розповіла «Дню» співкуратор виставки Єлизавета БЄЛЬСЬКА. — Paperdaemon надіслав нам понад 200 робіт. Художнику важливо таким чином підтримати Україну.
Центральним героєм виставки став український воїн. На плакатах поруч із традиційними козаками — «кіборги» з донецького аеропорту і добровольці. Малюють і волонтерок. Так, Святослав Пащук зробив серію постерів у стилі pin-up. Тільки замість голлівудських зірок (як було в Америці 1950-х) на малюнках Пащука українські активістки, медсестри... Також митці переінакшують образи з радянських плакатів, поєднують різну символіку: наприклад, ікону і дорожні знаки.
Бог із... «коктейлем Молотова», козак із десятком шабель — ці герої робіт відомого українського художника Андрія Єрмоленка привертають багато уваги. Майстер зізнається, що виріс на старому польському, чеському і французькому плакаті. «В Україні зараз ренесанс плакатного мистецтва. І мені до смаку новий незашорений стиль, — каже Андрій Єрмоленко. — Треба відтворювати те, що на душі, проживати плакат. Якщо просто малювати «на злобу дня», вийде нецікава одноднівка. Не можна спекулювати на війні, треба її відчути. Завдання будь-якого плакату — змусити думати і діяти. Інше — гарненькі картинки».
Серед переможців конкурсу є і новачки. Роботу з гаслом «Розірви окови «братської любові» редактор сайтів Сергій Кривенко створив на курсах дизайну. На чорному тлі — ланцюг кольорів російського прапору, з якого відривається синьо-жовта ланка. Сергій Кривенко коментує: «Люди досі вірять, що українці та росіяни — братські народи. Але ніхто з моїх братів не відтинав мені пальця чи ноги. Братська любов — міф, а нам з росіянами треба бути добрими сусідами».
Майже кожен відвідувач виставки фотографується з інсталяцією Олександра Алексєєва «Якщо не Путін, то хто?» Це — лялька у вигляді президента Росії, яку посадили в клітку. «Гадаю, Путін у тюрмі — мрія кожного українця. Цього року ми відійшли від існування «за поняттями» і стали жити за законами. А за законом Путін має бути за гратами», — коментує співкуратор виставки Єлизавета Бєльська.
Незабаром організатори конкурсу надрукують плакати-переможці великим тиражем і надішлють їх на передову, щоб дійшов «до кожного українського танку». Співкуратор проекту Антін Мухарський згадує: «Свого часу я служив у радянській армії. У «ленінських» кімнатах завжди висіли плакати з портретами могутніх бійців. Ми, миршаві солдатики, асоціювали себе з ними, це підвищувало моральний дух. Тож, плакат має підбадьорювати. І ще прикрашати побут».
До речі, 5 грудня в «М17» відбудеться благодійний аукціон, на якому продадуть екземпляри робіт, які вивішено в арт-центрі. Стартова ціна кожного лоту — 1000 гривень. Виручені кошти передадуть на лікування бійців із зони АТО, які нині перебувають у Головному військовому клінічному госпіталі.
Організатори сподіваються, що конкурс українського плакату стане щорічним. Єлизавета Бєльська акцентує: «У радянські часи плакати були дуже поширені. Сьогодні це мистецтво відмирає, хоча воно масове і доступне. Важливо відродити український плакат».
Виставку можна побачити до 5 грудня.
Author
Марія Прокопенко