Перейти до основного вмісту

Корона «Дня» — екологічній громаді

За потужний захист Боржави та Свидовця
26 грудня, 14:59
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Цього року про загрози для Боржави та Свидовця дізналася не лише Україна, а й Європа. Про те, що ми можемо втратити унікальні куточки Карпат, екологічні активісти розповіли на одній із зустрічей з громадським сектором у Європарламенті. Тож «День» віддає одну з «Корон» тим екологічним активістам і місцевим мешканцям Закарпаття, хто попри шалений опір і тиск, не зрадив державних інтересів і збирається до кінця захищати Боржаву та Свидовець від знищення.

В обох конфліктах переплелося все: політика, гроші, бізнес, захист довкілля й інтереси місцевої громади. В обох ситуаціях існують два ідеологічних табори. Одні підтримують будівництво вітрової електростанції на Боржаві та гірськолижного курорту на Свидовці, інші — категорично проти. «День» неодноразово розповідав про етапи боротьби за кожен із цих куточків Карпат. Розв’язки ще немає в жодному.

КЕЙС БОРЖАВИ

Нагадаємо, турецькі інвестори через компанію ТОВ «Атлас Воловець Енерджі» просувають проєкт будівництва ВЕС із 34 вітряків на Боржавській полонині. Ця територія входить до Смарагдової мережі Європи. Якщо будувати тут ВЕС — а це бетонні опори, прокладання підземних кабелів та гірських сполучних доріг, то зруйнується не лише унікальний ландшафт, а й порушиться гідрологічний режим усієї полонини. Без води можуть залишитися мешканці довколишніх населених пунктів, оскільки Боржава з її потічками та луками вважається природною губкою, яка тримає на собі водозабезпечення краю.

Разом з тим у Закарпатській облдержадміністрації не проти будівництва вітряків. Про це свідчить висновок з оцінки впливу на довкілля від екологічного департаменту ЗОДА на проєкт ВЕС. Він прямо не забороняє і не робить жодних обмежень для інвестора. Зараз цей сумнівний висновок оскаржують у суді ГО «Ноосфера» та МБО «Екологія-Право-Людина».

Коли готувався матеріал, активістка і захисниця Боржави Юлія Бурлаченко розповіла про свіжі новини із судів. Громадськість підготувала ще один позов про визнання протиправними дій Державної архітектурно-будівельної інспекції та анулювання дозволу на будівництво першої черги ВЕС. Справа розглядається майже півроку. Невдовзі відбудеться вирішальне засідання.

«Важливим аргументом на користь анулювання дозволу є рекомендація постійного комітету Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (Бернської конвенції), щоб призупинити втілення проєкту на той час, доки незалежний експерт від Конвенції вивчатиме документацію з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності з будівництва ВЕС», — ідеться в релізі від ГО «Ноосфера». Міністерство захисту довкілля та енергетики досі не розіслало цю рекомендацію по відповідних інстанціях. Громадськість же наполягає, що Боржавська полонина повинна розвиватися як рекреаційна територія, а не зона вітряків.

СПРАВА СВИДОВЦЯ

На відміну від Боржави, в історії зі Свидовцем тривалий час було невідомо, хто ж інвестор майбутнього гірськолижного курорту. Ситуація дещо роз’яснилася, коли з’явилася інформація про консультації бізнесмена та власника комплексу «Буковель» Олександра Шевченка з Державним агентством лісових ресурсів.

Спільним знаменником обох справ виявився міжнародний інтерес. Про заплутану історію Свидовця підготувала власний звіт неурядова швейцарська організація Bruno Manser Fonds. «Ще одна людина, яка долучилася до промоції цього проєкту, — чиновник із Івано-Франківщини Юрій Добровольський. Він був причетний до скандалу, коли для курорту Буковель було продано землю в селі Поляниця за заниженою ціною», — зазначав виконавчий директор фонду Лукас Штрауман. Також фонд з’ясував, що за забудовою Свидовця стоять фірми, пов’язані з бізнесменом Ігорем Коломойським.

Порушень закону у випадку Свидовця не менше, ніж на Боржаві. По-перше, сфальшовані громадські слухання щодо проєктів детальних планів територій, що передбачає будівництво масштабного курорту в горах. Зараз затверджені документи оскаржують у судах експерти МБО «Екологія-Право-Людина». По-друге, досі відсутній звіт з оцінки на довкілля, хоча й так зрозуміло, що гірськолижні траси і вся готельно-ресторанна інфраструктура довкола суттєво змінять Свидовець.

Нещодавно Тячівська прокуратура Закарпатської області почала перевіряти факти незаконного привласнення 20 гектарів землі на полонинах Свидовецького хребта. Це ще один доказ непрозорого процесу довкола майбутнього курортного комплексу.

СПРАВДІ НЕБАЙДУЖА ГРОМАДА

Усі ці деталі активно відстежують екологічні організації Закарпатської області спільно з потужною львівською МБО «Екологія-Право-Людина». На місцях теж об’єдналися громадяни, які не просто на словах висловлюють своє ставлення до проєктів, а роблять конкретні справи.

Наприклад, мешканці села Березники Свалявського району Закарпатської області приїжджають на кожне судове засідання по Боржаві, створили групу у «Фейсбуці» й активно виступають проти ВЕС. Одна з місцевих активісток навіть балотується в депутати ради новоствореної ОТГ виключно заради того, щоб контролювати питання ВЕС.

Насправді тих, кому небайдуже, де жити і які краєвиди бачити зі свого вікна, не так багато. Бо коли щось не до вподоби, треба вставити з дивана і змінювати світ самому: іти в суд, на акції протесту, писати скарги в органи місцевого самоврядування, збирати гроші на важливі проєкти. До такої самопожертви готові не всі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати